PEČENICE. Podľa zachovaných dokumentov a cirkevnej kroniky siaha história dychovky v Pečeniciach až do roku 1773. Zakladateľom bol pravdepodobne vtedajší vojenský lekár alebo kaplán nemeckého pôvodu, Karol Frind, ktorý pôsobil vo vojenskom špitáli.
Minulosť
Počas existencie dychovky sa vyskytli obdobia, kedy bola jej činnosť prerušená. Výnimkou neboli ani vojny. V čase prvej svetovej vojny bola však činnosť dychovky obnovená vďaka miestnemu farárovi, ktorý kúpil aj nové nástroje. Rovnaká situácia sa opakovala počas druhej svetovej vojny, dychovka však už v tom čase mala takú hlbokú tradíciu, že vždy sa našiel niekto, kto sa o jej obnovenie postaral.
Vo vedení hudobného zoskupenia sa vystriedalo aj niekoľko učiteľov, až do roku 1968, odkedy je dychovka vedená Jozefom Bontom.
Ako hovorí starosta obce Štefan Valko: „Pečenice nikdy neboli športovo založená obec ako je to v mnohých okolitých dedinách. Dychovka je u nás tradíciou, ktorá sa aj v rodinách dedí z generácie na generáciu, preto nikdy nebol problém s obsadením hudobníkov.“
Súčasnosť
V súčasnosti má dychovka 12 hudobníkov, vrátane spevákov. Stretávajú sa v miestnosti požiarnej zbrojnice, kde hudobníci poctivo cvičia, aby sa mohli zúčastňovať na všetkých kultúrno-spoločenských podujatiach, ako napríklad pri stavaní mája, počas fašiangov alebo na Vianoce.
Novinkou v obci Pečenice je letná hudobná akcia s názvom Muzika pod orechom. Približne každé dva až tri týždne sa nadšenci hudby stretávajú, aby si vypočuli obecnú dychovku a tiež hudobnú skupinu Širák Band z Rybníka.
V obci sa zaužíval zvyk, že keď zomrie človek, ktorý bol členom dychovky alebo niekto z jeho blízkej rodiny, dychovka je pripravená zahrať aj na jeho poslednej rozlúčke.
Okrem toho sú však hudobníci aktívni aj mimo obce a hrávajú na kultúrnych podujatiach v rámci celého regiónu. Spomenúť možno tradičné Pukanské remeselnícke trhy, na ktorých mali Pečenice zastúpenie v podobe dychovej hudby aj tento rok.
Vzácne výročie fungovania dychovky si obec pripomenie aj 13. augusta. V miestnom kultúrnom dome si budú môcť priaznivci tradičnej hudby vypočuť nielen umenie domácich dychovkárov, ale aj ďalších kapiel a hudobníkov z okolia.