TLMAČE. V Tlmačoch sa konal už jedenásty ročník folklórneho festivalu regiónu Tekov pod názvom Tlmačská grámora.
Názov „grámora" si vzali organizátori festivalu z dávnych čias, keď sa konávali púte do Sv. Beňadika a keďže vtedy ešte neexistoval most, prevážali sa kompou cez Hron pri Tlmačoch pri tzv. Mačacom brode. Cestou z púte domov sa tu konávali zábavy s jarmokom. No a práve tento sviatok miestni nazvali Tlmačská grámora.

Výstavy
Festival, ktorý sa konal posledný augustový víkend, sa tradične začal už v piatok večer - v kultúrnom dome na Lipníku otvorili výstavu obrazov miestnych maliarov Františka Palušku, Slavomíra Hajdučíka a Karolíny Šárnikovej. Spolu s touto výstavou vystavili aj fotografie a fragmenty z histórie Tlmáč. Potom sa uskutočnil otvárací koncert festivalu, ktorý otvoril primátor Miroslav Kupči a privítal na ňom aj predsedu NSK Milana Belicu. V sprievode ľudovej hudby Petry Vraňákovej a cimbalovej hudby súboru Vatra odzneli ľúbostné a baladické piesne v podaní speváckej skupiny Trnky a sólistiek súboru Vatra. Okrem toho sa niekoľko tancov zatancovali tanečníci folklórneho súboru Vatra.

Domáce aj zahraničné súbory
Ďalší deň otvorili program detské folklórne súbory. V programe sa predstavili mladší aj starší členovia folklórneho súboru Plamienok z Tlmáč, Hronček zo ZŠ Veľké Kozmálovce, Tekovanček zo Starého Tekova, detská ľudová hudba Perec z Levíc a detská cimbalová hudba pri ZUŠ v Tlmačoch Zuškáčik. Deti predviedli piesne, tance a detské hry tekovského regiónu.

Po nich vystúpil zahraničný hosť festivalu z Maďarska, folklórna skupina Zornica z Jače. Predviedli kroje, piesne a zvyky, ktoré si priniesli ich predkovia zo Slovenska. Je dobrým zvykom festivalu, že do Tlmáč prichádzajú naši krajania, ktorí udržiavajú slovenské tradície v zahraničí.
Na záver večera vystúpil súbor s dlhoročnou tradíciou a priniesol goralský folklór - Magura z Kežmarku. Ich rezké piesne a tance zneli do neskorej noci.

Jarmok aj krst
Nedeľný program sa začal odchodom krojovaných skupín na sv. omšu do nového kostola na Lipníku. Potom sa už doobeda okolo amfiteátra rozložili trhovníci a pre deti bolo pripravené dopoludňajšie bábkové predstavenie Dlhý, široký a bystrozraký, s ktorým prišiel do Tlmáč bábkový divadelný súbor Domček z Divína.
Na pódiu na parkovisku sa potom vystriedali hudobníci a speváci. Medzičasom na pódiu amfiteátra prebiehali posledné skúšky na hlavný program festivalu, ktorý sa začal o 15. hodine.
Na úvod sa konal krst nového CD s pesničkami, ktoré pripravil súbor Vatra so speváckou skupinou Trnky a ľudovou hudbou Petry Vraňákovej. Krstnými rodičmi boli manželia Urbanovci, ktorí majú veľký podiel na tom, že zozbierali v rámci výskumu veľa tekovských piesní, ktoré sa stali základom pre toto CD.
Potom sa na pódiu striedali folklórne súbory a skupiny tekovského regiónu.

Vyzdvihnúť treba okrem výborných vystúpení nadšencov pre folklór, ktorí účinkovali s jednotlivými súbormi, aj výborné sprievodné slovo dvojice Alenky Senešiovej a Jozefa Selku. Hlavný program sa niesol v znamení hesla: Krv Tekova - alebo čo hýbe Tekovom. Vystúpili v ňom folklórne súbory a skupiny Vatra, Vatra seniori, FS Háj z Novej Bane, Hrom zo Žiaru nad Hronom, Dolina z Čajkova, Konopa z Kozároviec, Topoľnica z Topoľčianok, Veselí chlapci z Veľkých Kozmáloviec, spevácka skupina PO-KU-S z Tlmáč, spevácka skupina Trnky, ľudové hudby Vatry a M. Vargica. Súbory predviedli krásne kroje, piesne, tance a zvyky nášho regiónu.
Kto prišiel na Tlmačskú grámoru, iste neľutoval. Ďalšia grámora bude zase o dva roky.
