LEVICE. Jubilejné 20. dožinkové slávnosti sa konali 23. septembra. Výsledky tohtoročného zberu úrody zhodnotil predseda regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Leviciach Milan Halmeš. Vyberáme z jeho príhovoru.
Zber úrody
Žatva – zber úrody v roku 2016 bola v Levickom okrese jednoznačne najúspešnejšia. Trvala síce dlhšie, ako sme boli zvyknutí po minulé roky, lebo začala netradične kosbou pšenice a nie ozimného jačmeňa 28. júna a končila sa dokášaním parciel na prelome prvej a druhej dekády augusta.
Pod úspešnú úrodu sa podpísalo viacero pozitívnych činiteľov v pestovateľskom ročníku. Po príjemnej jeseni prišla normálna zima s dostatočnou snehovou prikrývkou a po nej nasledovalo primerané rozloženie zrážok a teplôt počas vegetácie.
Ak budem hodnotiť hektárové úrody, tak pre ľudstvo najdôležitejšia plodina – pšenica, dosiahla v našom okrese historicky najvyššiu úrodu 6,52 t/ha, a od roku 1989 (5,89 t/ha) druhýkrát pokorila túto hranicu. Prvýkrát to bolo v roku 2014 (6,17 t/ha). Nebolo prekvapením, že niektoré parcely sypali bežne 8 až 9 ton a viac. Už menej sme sa tešili dažďom, ktoré prišli počas zberu, a preklasifikovali nezožatú pšenicu na kŕmnu.
Jarný sladovnícky jačmeň s úrodou 5,62 t/ha prekonal rekord z rokov 2014 aj 2015, ktoré boli cez 5,0 t/ha. Historicky sa cez 5 ton(5,28 t/ha) dosiahla úroda už len v roku 1989.
Menovec jarného jačmeňa – ozimný jačmeň - dosiahol najlepšiu úrodu za posledné roky a historicky prvýkrát prekročil hranicu 6,0 t/ha a priemernú úrodu dosiahol 6,16 t/ha.
Ďalšia významná plodina a predplodina v osevných postupoch, ozimná repka, s úrodou 3,56 t/ha bola druhá historicky najlepšia úroda. Jedine rok 2014 ju prekonal úrodou 3,93 t/ha a úroda cez 3,0 t/ha ozimnej repky bola dosiahnutá v rokoch 2013 a 2004.
Zadarilo sa aj hrachu. Jednak tým, že nám stúpla výmera, čo je potešiteľné, lebo výmerou cez 4000 ha sa približujeme osevu v 90. rokoch a tiež úroda 3,12 t/ha predstavuje štvrtú najlepšiu úrodu od roku 1989.
Ak reálne porovnávame úrody za posledných päť rokov s rokom 2016, klasicky bez najhoršieho a najlepšieho priemeru, tak nám vychádzajú pri hlavných plodinách vyššie úrody o 20 až 35 percent a v porovnaní s najhorším rokom za posledné obdobie, rokom 2012, sú úrody vyššie skoro dvojnásobne.
Samozrejme, že treba hovoriť aj o cenách. Tieto úrodovo priaznivé posledné roky spôsobili nežiaduci pokles realizačných cien, čo sa odzrkadľuje v nepriaznivej finančnej situácii podnikov prvovýroby.
Ako ďalej
Práve história by nás mala udržovať v nádeji, že agrosektor má budúcnosť aj v tejto turbulentnej dobe.
Určite nie je jednoduché pri súčasných ťažkostiach, ktoré prevládajú v našom odvetví, či už v chove dojníc a spracovaní mlieka, v chove ošípaných, u pestovateľov zeleniny, ovocia a vinohradov, kde tento sektor bol v tomto roku postihnutý aj silnými mrazmi, nájsť motiváciu do ďalšieho obdobia. K tomuto sa pridružilo ničenie úrody poľnou a zverou a hlavne odbytová kríza v produktoch rastlinnej výroby.
Nestotožňujeme sa s viacerými skutočnosťami, ako je špekulatívny nákup pôdy zahraničnými, ale aj domácimi tzv. investormi. Zistili sme a na vlastnej koži pociťujeme, že SPP nie je spoločná pre všetky krajiny a o národnú podporu, o každé euro musíme urputne bojovať a v porovnaní s inými krajinami, a hlavne s krajinami V4, nie vždy máme navrch.