Biatlon robí neuveriteľných 42 rokov
Karolovi Hudečekovi v mladom veku učaroval biatlon. K tomuto v Leviciach netradičnému športu sa dostal cez známeho. „Biatlonu sa venujem 42 rokov, od svojich deviatich rokov. K tomuto športu som sa dostal cez známeho mojej mamy. On trénoval biatlon,“ povedal o začiatku svojej bohatej kariéry úspešný pretekár letného aj zimného biatlonu.
Levičan sa venuje hlavne letnému biatlonu, ktorý je preňho atraktívnejší a menej náročný. „Príprava pozostáva z behu a zo streľby. Na jeseň sa pripravujem na kolieskových lyžiach a v zime už na bežkách. Cez leto trénujem na okolí. Robím letný aj zimný biatlon. Pre mňa osobne je lepší letný biatlon, pretože ma neovplyvňuje toľko faktorov. Ďalší problém je zimný tréning v Leviciach. Pokiaľ chcem trénovať, musím dochádzať minimálne na Skalku. To je časovo aj finančne veľmi náročné,“ vysvetľuje Karol Hudeček.
Letný biatlon sa od zimného líši len mierne. „Preteky v letnom biatlone prebiehajú tak, že pretekár beží nejaký úsek, pre veteránov spravidla štyri kilometre, až kým dobehne ku strelnici, kde má pripravenú zbraň. Niektoré preteky sú náročnejšie. Napríklad tento víkend na majstrovstvách Nemecka bol beh až dvanásť a pol kilometra. Podľa disciplíny sa strieľa dvakrát, alebo štyrikrát. Za netrafené pokusy musí pretekár odbehnúť trestné kolo, alebo sa mu priráta časová penalizácia. V podstate to je také isté ako zimný biatlon. Rozdiel je hlavne v lyžiach. V zime je dôležité počasie, mazanie lyží a celkovo preteky ovplyvňuje viac faktorov,“ priblížil rozdiely medzi zimným a letným biatlonom Hudeček.
Tridsaťjeden titulov majstra Slovenska, dva tituly majstra Európy a striebro z Kanady
Karol Hudeček získal počas svojej bohatej športovej kariéry neuveriteľné množstvo titulov majstra Slovenska. Rovných tridsať prvenstiev získal v letnom biatlone a jeden v zimnom. Najcennejšie sú preňho ale tie z majstrovstiev Európy a druhé miesto zo svetových zimných hier. „Najväčšie úspechy sú dva tituly majstra Európy v letnom biatlone. Tiež si veľmi cením druhé miesto na vlaňajších svetových zimných hrách v Kanade. Tam som pretekal v zimnom biatlone. Samotný závod bol veľmi náročný a počasie bolo naozaj extrémne. Bežali sme pri teplote -27°C. V biatlone sa už pri -18°C preteky rušia z dôvodu extrémnych podmienok a možných zdravotných rizík. Na týchto pretekoch nám organizátori skrátili jednu streľbu a jeden okruh, to bolo všetko. V poslednom okruhu už mali všetci zamrznuté prsty a nič sme necítili. Takéto podmienky mi veľmi nevyhovovali, pretože sa sneh správa inak a jazdec nemá dobrý sklz. V tom prípade sa pretekár viac narobí a vo výhode boli silový pretekári. Takže okrem toho, že bola zima, náročne sa strieľalo, človek nemal cit v prstoch, tak som si neoddýchol ani počas bežkovania. Lyže nešli ani dole kopcom a náročnosť týchto pretekov bola naozaj vysoká,“ priblížil asi najťažšie preteky svojej kariéry. Vďaka svojmu športu precestoval Levičan kus Európy a naposledy sa pozrel práve do Kanady. „S biatlonom som bol najďalej v Kanade. Okrem toho som absolvoval preteky po Európe a po Slovensku,“ prezradil úspešný levický pretekár v biatlone.