LEVICE. Záujem Slovákov o očkovanie proti chrípke už niekoľko rokov klesá. Podľa agentúry TASR na to minulý týždeň upozornili lekári poslancov NR SR. „V uplynulej sezóne sa proti chrípke nechalo očkovať len 4,5 percenta obyvateľov a Slovensko tak naďalej zostáva na chvoste spomedzi krajín Európskej únie," povedala docentka Zuzana Krištúfková, predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti SLS.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča celkovú zaočkovanosť populácie vyššiu ako 30 percent a Slovensko sa zaviazalo dosiahnuť tento cieľ do roku 2017.
Zisťovali sme, aká je situácia v našom regióne.
Očkujú aj v zariadeniach
Očkovanie proti chrípke patrí do skupiny odporúčaných očkovaní osôb, ktoré sú vystavené zvýšenému nebezpečenstvu vybraných nákaz. Keďže toto očkovanie nie je povinným očkovaním, Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Leviciach neeviduje počet zaočkovaných osôb v okrese. Celoslovenské štatistiky vznikajú z hlásení zdravotných poisťovní, koľko očkovacích látok v danom období uhrádzali.
„Evidenciu očkovaných proti chrípke zaznamenávame len u osôb umiestnených v zariadeniach sociálnych služieb, kde za obdobie chrípkovej sezóny 2015/2016 bolo zaočkovaných 692 osôb, čo predstavuje 76,30 percenta z počtu umiestnených,“ informovala doktorka Adriana Czigányiová z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Leviciach.
Kedy a koho očkovať?
Chrípková sezóna je na severnej pologuli spravidla označovaná v období od 40. kalendárneho týždňa aktuálneho roka (od októbra) do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka (do konca apríla).
„Očkovať sa odporúča pred začatím chrípkovej sezóny, čo však nevylučuje výkon očkovania aj v priebehu sezóny,“ hovorí epidemiologička.
Očkovanie sa odporúča u ľudí, ktorí sú umiestnení v liečebniach pre dlhodobo chorých, geriatrických centrách, domovoch sociálnych služieb, u zamestnancov týchto zariadení, u osôb 65-ročných a starších, u ľudí s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdco-cievneho aparátu, s metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami, a u ich rodinných príslušníkov, u zdravotníckych pracovníkov, ktorí prichádzajú do priameho kontaktu s pacientom.
Podľa slov lekárky boli v minulej chrípkovej sezóne 2015/2016 na Slovensku na očkovanie proti chrípke použité očkovacie látky Influvac (Abbott Laboratories) a Vaxigrip (Sanofi Pasteur). „Aké očkovacie látky budú použité v sezóne 2016/2017, záleží od ponuky výrobcov očkovacích látok a od dovozu na Slovensko,“ reagovala.
December a február
Pre tzv. chrípkovú sezónu sú charakteristické dve kulminujúce obdobia, kedy počet chorých prudko narastá. „Prvé je pred Vianocami, druhé je začiatkom až v polovici februára,“ hovorí epidemiologička. Na základe dlhoročných skúseností dopĺňa, že vo februári býva počet chorých až dvojnásobný, čo vedie k opatreniam, ako bol aj v Levickom okrese zákaz návštev v zdravotníckych zariadeniach, či zákaz organizovať hromadné spoločenské podujatia.
V súčasnosti je situácia v rámci Slovenska pokojná a približne kopíruje minuloročný stav.
Čo sa týka okresu Levice, v uplynulom týždni bola zaznamenaná chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) 2029,5 prípadov na 100-tisíc obyvateľov, z toho chorobnosť na chrípke podobných ochorení (CHPO) bola 279 prípadov na 100-tisíc obyvateľov.
Najvyšší počet chorých na ARO hlásili lekári v kategórii 20 až 59-ročných (572 prípadov), nasledovali 6 až 14-roční (334 prípadov) a 0 až 5-roční (227 prípadov). Z toho chrípka a jej podobné ochorenia najviac potrápili kategóriu 20 až 59-ročných (64 prípadov), nasledovali 6 až 14-roční (55 prípadov) a 15 až 19-roční (41 prípadov).
V porovnaní s predchádzajúcim kalendárnym týždňom došlo v okrese k vzostupu chorobnosti na ARO a k miernemu poklesu chorobnosti na CHPO.
