LEVICE. Poslanci rozhodli šalamúnsky. Neurčili, čo presne sa má udiať s bývalým kultúrnym domom. Výber ponechali na architektonických kanceláriách. Zhodli sa len, že Levice kultúrny stánok potrebujú. Tiež na sume, ktorú je mesto schopné pokryť z úveru.
Až na základe predložených architektonických návrhov bude poslanecký zbor zvažovať, čo s Družbou. Pristúpi k tomu odhadom do roka.
Stred mesta
Bývalý dom kultúry je už niekoľko rokov prázdny. Podľa pôvodných plánov súkromného investora malo na jeho mieste v roku 2013 vyrásť nové nákupno-zábavné centrum Europa Shopping Center.
Podnikateľský zámer ale nevyšiel a budova zostala nevyužitá. Od roku 2012, kedy sa z nej vysťahovalo mestské kultúrne stredisko, Tekovská knižnica a reštaurácia, stojí a chátra.
Radnica si dala teraz vypracovať Analýzu a vyhodnotenie alternatív spôsobu realizácie obnovy kultúrno-spoločenských funkcií – KD Družba. Poslanci sa ňou zaoberali na októbrovom zasadnutí.
V dokumente sú rozanalyzované tri alternatívy možného riešenia. Prvá hovorí o rekonštrukcii a obnove budovy z čias socializmu, druhá ju navrhuje zbúrať a postaviť nový objekt a tretia je za čiastočné zbúranie budovy a dostavbu novej časti.
Na rokovaní mestského zastupiteľstva tieto možnosti predostrel primátor Štefan Mišák ako záver pracovnej komisie. Zložená bola z poslancov, odborníkov z radov architektov. Pripomenul, že požiadavkou je, aby v navrhovanom objekte bola divadelná sála s určitým počtom sedadiel, spoločenská sála a ďalšie funkcie. Presné podklady dostanú architekti. „V zadaniach musíme dať finančný limit,“ dodal.
Podľa jeho slov presný časový horizont sa nedá určiť, ale asi o rok by mohol byť vybraný návrh riešenia s tým, že na konci roka 2018 by sa s Družbou mohlo začať robiť.
„Išli by sme do úveru cca štyri milióny eur plus projekty,“ doplnil finančnú stránku. Na otázku, či by sa peniaze nedali získať cez eurofondy, reagoval: „Doteraz bola vyhlásená jedna výzva na Obnovu dediny, uchádzať sa ale mohli len obce do 2-tisíc obyvateľov.“
Vyberať si majú architekti
„Investíciu do domu kultúry nepovažujem za prioritnú,“ povedal poslanec Igor Éder. Podľa neho sú prednejšie parkoviská, cesty, chodníky a bezpečnosť. Investovanie by uprednostnil do mestského kúpaliska Margita – Ilona, odkiaľ by bola aj návratnosť do mestského rozpočtu. Peniaze by sa dali ďalej použiť.
Podľa zástupca primátora Jána Krtíka mesto potrebuje „funkčné, moderné a na prevádzku nie veľmi náročné kultúrno-spoločenské centrum“. Junior, Slovan a synagóga tieto požiadavky nespĺňajú.
Poslanci nakoniec súhlasili s predloženou analýzou s tým, že bude na samotných architektoch, resp. architektonických kanceláriách, aby si vybrali jednu z troch možností riešenia a k nej pripravili vlastný architektonický návrh.