HORNÁ SEČ. Kritickú situáciu zažili v obci s vyše 500 obyvateľmi v rokoch 2011 a 2012. Hladina spodnej vody bola dlhodobo natoľko vysoká, že začala ohrozovať rodinné domy. Stav sa zlepšil, keď cez pole za dedinou vybagrovali rigol, a vodu tak odviedli do Hrona. Aj o rok neskôr museli kvôli vode zakročiť - rigol smerom k Hronu prehĺbili.
Vyriešiť situáciu by mal projekt, ktorý vedenie obce pripravovalo tri roky. Peniaze naň chce získať z fondov.

Namiesto trávy jazero
Hornosečania majú záplavy spred pár rokov stále v pamäti. Vedľa kostola vzniklo jazero, ktoré sa nestratilo ani počas suchých mesiacov. Pozorovať ho mohli aj motoristi, ktorí prechádzali cez dedinu po ceste 1. triedy smerujúcej z Levíc do Nitry.
Na tejto ploche kedysi rástol topoľový lesík. Prestarnuté stromy pred desaťročím vyrúbali a miesto nich zasadili 2000 nových sadeníc druhov, ktoré dobré znášajú premokrenie. Skôr, ako stihli mladé jelše, jasene a červené duby zapustiť korene, zaplavila ich voda. Časť vyhnila a ďalšia časť zamrzla. Ani dosadené stromčeky neodolali ďalšej polmetrovej vode. Odvtedy je rozsiahly stred obce iba zatrávnený.
Edita Moravská nastúpila do funkcie starostky v roku 2010. Odvtedy robí kroky, aby bol záplavám koniec. V prvej fáze sa vyhĺbil už existujúci jarok, ktorý odviedol stojacu vodu cez polia do rieky Hron. Pokračovaním bol ďalší, približne 800 metrov dlhý otvorený a zväčšený rigol, ktorý je kapacitne schopný odviesť väčšie množstvo prívalovej a dažďovej vody z postihnutého územia obce.
Za sebou majú prvú časť vypracovaného projektu, ktorého predmetom je odvedenie vôd z povrchového odtoku z intravilánu obce Horná Seč, celkovej dĺžke 1600 metrov, vedúceho pod plynovod v katastrálnom území Dolná Seč až do ústia rieky Hron.

Projekt je na stole
V súčasnosti už majú pripravenú ďalšiu etapu projektu. Zabezpečiť má odvádzanie povrchových vôd z polí obce, od Starého Tekova a od Levíc. Realizácia je plánovaná samospádovým potrubím do čerpacej stanice, na ktorú už majú právoplatné stavebné povolenie.
Odvodňovací kanál by od železničnej trate viedol cez dedinu. Napojiť naň majú bočné rigoly. Celý systém by vodu odvádzal potrubím tlakovej kanalizácie pomocou čerpacej stanice cez polia až do koryta Hrona.
Realizácia projektu je vyčíslená na 510-tisíc eur. Tie obec nemá. Veľkú časť peňazí zhltne inštalovanie potrubia pod existujúci plynovod.
„V januári – februári by mala vyjsť výzva z ministerstva životného prostredia na protipovodňové opatrenia,“ hovorí starostka o možnosti, ako prísť k nemalej sume.
Po zrealizovaní by mal stred dediny, ktorý leží v „jame“, dostať nový ráz. Časť od hlavnej cesty by ostala s otvoreným rigolom a oddychovou zónou, príp. detským ihriskom. Zadná časť, vedľa kostola, by mohla byť zastavaná. „V tejto časti by malo byť odvádzacie potrubie zakopané a prekryté zeminou. Uvažovali sme o vytvorení jednej novej ulice s rodinnými domami,“ načrtáva zámer starostka. Dopĺňa, že rodinné domy by mali byť na betónovej platni, bez pivníc. Plánovanú výstavbu dali do zmien územného plánu obce.
V minulých týždňoch už v zadnej časti parcely spravili navážku zeminy. Nasledovať bude vykopanie rigolu v prednej časti a pokládka potrubia v zadnej. Následne úpravy terénu. „Dva roky by to malo stáť, aby sa zemina uležala. Potom sa bude dať pracovať ďalej,“ doplnila starostka.