LEVICE. Mestská studňa v zadnej časti námestia bola roky nevyužívaná. Projekt revitalizácie námestia s týmto výdatným zdrojom nepočítal. Závlahy aj fontány boli napojené na verejný vodovod. Jedným z dôvodom boli dve fontánky určené na piie, ktoré sú umiestnené na stĺporadí.
Od roku 2012 až doteraz zaplatila radnica za vodné, stočné a zrážkovú vodu vyše 66-tisíc eur. Budúci rok má dôjsť k zmene, úspora má byť päťciferná. Skončila sa „ochranná doba“, kedy sa do námestia vybudovaného z fondov nesmelo zasahovať.

Veľká spotreba vody
„Je to ohromná spotreba. Počas sezóny polievame každú noc tri hodiny,“ hovorí Bohuš Fazekaš z levickej firmy. Počas sezóny sa stará o závlahový systém na námestí a tiež o údržbu fontán. Tie sú podľa jeho slov poruchové aj preto, že sú určené viac do interiéru ako do vonkajšieho prostredia. Filtre sa prachom zanášajú a trysky upchávajú. Dôsledkom toho je, že voda sa nevracia späť do obehu, ale tečie mimo, po dlaždiciach.
Centrálne námestie bolo zrevitalizované a sprístupnené pred Levickým jarmokom v roku 2011. Pôvodné parkovisko sa zmenilo na tzv. oddychovú zónu, ktorej súčasťou sú o. i. aj dva pitné zdroje a tri veľké fontány. Celkové náklady projektu boli 1,6 milióna eur. Prevažnú časť mesto získalo z fondov, vďaka čomu ale nemohlo päť rokov zasahovať do skolaudovanej stavby a robiť úpravy.

Peniaze tečú po námestí
Názory verejnosti na námestie sa rôznia. Vyčítajú mu jeho „betónový“ vzhľad. A tiež, že fontány sú nákladné.
Najvyššia spotreba pitnej vody bola v roku 2012, minulo sa jej 7240 kubíkov za vyše 15-tisíc eur. Dôvodom bola poruchovosť zariadení fontán. Ďalších 12-tisíc zobrala elektrina. Celkové náklady na údržbu boli v tom roku takmer 33-tisíc eur.
O rok neskôr, v roku 2013, klesla spotreba vody na približne polovicu, menej sa minulo aj elektriny. Ďalšie roky spotreby vody aj elektriny stúpali.
V tomto roku sa na námestí spotrebovalo dokopy 5-tisíc kubíkov vody za vyše 13-tisíc eur. Celkové náklady na údržbu boli tesne pod 30-tisíc eurami.
Museli čakať
„Momentálne je námestie napojené na gabčíkovský vodovod. Budúci rok, keď počasie dovolí, chceme nainštalovať studňu,“ povedal Rastislav Juhár, prednosta mestského úradu. Podľa jeho slov je to otázka pár trubiek a prekopania sa cez chodník. Dôvodom, prečo radnica doteraz čakala, je skutočnosť, že námestie prešlo do majetku mesta tento rok v septembri - päť rokov po kolaudácii od jeho revitalizácie.
„Sú tam aj pitné automaty, ale len jeden kolobeh, čo je dosť nešťastné technické riešenie,“ pripomenul spoločné napojenie závlahového systému, troch okrasných fontán a dvoch pitných stojanov na jediný zdroj pitnej vody.
Mesto si už dalo spraviť predbežné rozbory vody zo studne hygienikom – voda je pitná. Počítajú s tým, že po prepojení zdroja bude potrebné robiť rozbory pravidelne mesačne: „Aj tak to bude stáť menej, cez 20 eur za jeden rozbor, ako platíme za spotrebu vody,“ dopĺňa.
Po napojení na studňu ušetrí mesto ročne odhadom sumu 10-tisíc eur.

Stará studňa
Využitie mestskej studne odporúča aj odborník na závlahy a fontány Bohuš Fazekaš. „Čo sa týka výdatnosti, je to veľmi dobrý zdroj. Studňa má priemer 400 centimetrov, hlboká je 7,5 metra a vodný stĺpec v nej dosahuje 1,5 metra. Je tam štrkové podložie napojené na Hron. Vzorky sme dali na hygienu, výsledky boli dobré.“
Jeho firma robila skúšky výdatnosti studne na jar. Keď ju budú chcieť sprevádzkovať, potrebné bude vodu odčerpať, studňu vyčistiť, a spraviť rozbor. Naposledy sa z nej voda využívali pri stavebných prácach na revitalizácii námestia. Predtým ju bežne využívali na závlahy a tiež do dvoch malých kaskádovitých fontán, ktoré na námestí osadili v roku 1998 a odstránili v roku 2010.