NOVÝ TEKOV. Bohatú históriu dobrovoľníckeho spolku si pripomínajú v rámci 70. výročia.
Za toto obdobie majú za sebou mnoho charitatívnych projektov a aj ocenení.

Pomoc prišla z Ameriky
Prvá písomná zmienka v obecnej kronike o existencii Slovenského Červeného kríža je z 23. novembra 1946, kedy do obce prišla humanitárna pomoc z Amerického Červeného kríža. Konkrétne išlo o pomoc vo forme šatstva, ktoré bolo sústredené na miestnej fare a miestnej škole. Darované šatstvo sa za pomoci učiteliek a žien z dediny rozdelilo medzi sociálne slabé rodiny.
V januári 1947 sa v kronike spomína 12 žien, ktoré boli sústredené pod vedením učiteľky Etely Švecovej. Tieto dobrovoľníčky sa v spolupráci s reformátskym kňazom Antonom Szabom starali o deti zo sociálne slabého prostredia nielen v Novom Tekove. V tom čase patrila k obci aj časť Marušová a Šándorhalma. V týchto rozlohou malých častiach, ktoré boli neskôr pričlenené k obci, fungovali samostatné spolky. Prvé členky miestneho spolku boli prevažne z učiteľského prostredia, mali teda prehľad o sociálnych pomeroch svojich žiakov a cielene sústredili pomoc najmä do chudobných rodín. V kronike sa uvádza aj veľmi dobrá spolupráca, vtedy ešte Základnej organizácie česko-slovenského kríža, so známym spolkom Živena. Členky z oboch spolkov spoločne organizovali rôzne podujatia či zábavy, z ktorých výťažok bol použitý napríklad na kúpu pletacieho stroja a bavlny. Z tej potom plietli rôzne druhy ošatenia, ktoré venovali práve spomínaným rodinám s finančnými ťažkosťami.
Už v tom období pracovali členky miestneho spolku ako dobrovoľné zdravotné sestry. Robili zdravotný dozor na rôznych obecných akciách, ošetrovali zranenia, šírili zdravotnú osvetu, pomáhali núdznym a samozrejme, darovali krv. „Som hrdá na naše predchodkyne a bývalé členky, že v takých skromných podmienkach vtedajšej doby vykonávali takú bohatú, aktívnu činnosť,“ hovorí súčasná predsedníčka miestneho spolku SČK, Mária Želiarová.
Získali ocenenia
„Pre mňa je spoločenstvo SČK ako spoločenstvo jednej veľkej rodiny. Symbol Červeného kríža akoby motivoval ľudí pomáhať a konať dobro. Je nádherné, že v dnešnej tvrdo konzumnej spoločnosti je Červený kríž ten, ktorý sa snaží aby človek nezostal slepý voči utrpeniu, ale aby ho vnímal a snažil sa pomáhať,“ myslí si Mária Želiarová. Zároveň ďalej približuje súčasné aktivity miestneho spolku.
SČK v Novom Tekove je jedným z mála spolkov v Levickom okrese, ktorý vykazuje činnosť nepretržite už 70 rokov. V októbri bol práve pri príležitosti tohto výročia udelený Ďakovný list miestnej organizácii za humanitu, obetavosť a dobrovoľnosť.
Predsedníčka Mária Želiarová prevzala medailu Slovenského Červeného kríža 2. stupňa. Ako však držiteľka medaily hovorí, toto ocenenie je ocenením pre celú členskú základňu, ktoré motivuje a zároveň zaväzuje konať dobro i naďalej.
Vychovávajú mladých dobrovoľníkov
V spolku panuje myšlienka, že je morálnou povinnosťou starších členov vychovávať nových nástupcov a mladých pokračovateľov, odovzdať im posolstvo, zapájať ich do aktivít, učiť ich a motivovať. Mládež SČK má mnoho aktivít a projektov, do ktorých sa zapájajú aj deti a mladí z Nového Tekova. Zo špecifických projektov možno spomenúť napríklad Miniškolu zdravia, projekt Prvej pomoci, HIV prevencie, Sviečkový pochod, projekt Darcovstva krvi a Študentská kvapka krvi.
V projektoch a aktivitách, do ktorých sa miestny spolok SČK zapojil, by chceli pokračovať aj v budúcnosti. Ide hlavne o rozširovanie členskej základne či aktivity detí a mladých. Projekty, akými sú Darcovstvo krvi alebo príprava na poskytnutie prvej pomoci, sa stali základnými piliermi spolku.
„Je pre nás dôležité vychovať členov spolku tak, aby každý z nich pokladal za svoju morálnu povinnosť, od 18 rokov ísť a darovať krv, pokiaľ mu to zdravie samozrejme dovoľuje, pretože tým môže zachrániť ľudský život,“ dodáva predsedníčka.