LEVICE Grécko je predstaviteľom jednej z najstarších kultúr sveta. Fascinuje svojimi dejinami, poznatkami či umením. Túto očarujúcu krajinu ospevuje vo svojich dielach množstvo básnikov.
Niekoľkoročný zberateľ a cestovateľ Ján Hertlík sa zaujíma o umenie z obdobia pred Kristom. Práve vďaka tejto jeho záľube vznikla aj prebiehajúca výstava v Tekovskom múzeu: Grécko na úsvite dejín.

Výstava ako učebná pomôcka
Súkromná zbierka Jána Hertlíka zobrazuje a prezentuje umenie starovekého Grécka v takej podobe, ako ho má možnosť spoznať len malá skupina ľudí. Replikami, ktoré zozbieral počas svojich ciest po Grécku či Bulharsku, poskytuje návštevníkom aspoň malú šancu priblížiť si umelecké bohatstvo tejto krajiny a doby.
Návštevníci sa môžu zoznámiť s obdobím od neolitu, cca rok 7000 pred n. l., až po obdobie rozpadu mykénskej civilizácie (cca rok 1000 pred n. l.). Výstava obsahuje množstvo nálezov sošiek zobrazujúcich predovšetkým ženské idoly - modly. Možno tu však nájsť aj rôzne mramorové figúrky alebo maľby zobrazujúce zvyky jednotlivej vládnucej gréckej kultúry. Zlatým klincom expozície je napodobenina alabastrového trónu v trónnej miestnosti paláca Knossos, ktorého originál ešte dodnes stojí.
Výstava je prameňom vedomostí aj pre študentov základných a stredných škôl, ktorí tak k preberanému učivu získajú nové poznatky.

Poznáva staroveké kultúry
Tekovské múzeum plánuje vystavovať túto zbierku až do 12. februára.
Ján Hertlík ešte ani zďaleka nevyčerpal všetky témy pre jeho výstavy. Ďalšia jeho úspešná zbierka putuje v súčasnosti po múzeách v Čechách. Táto zbierka sa venuje kultúre Egypta. V budúcnosti by sa rád venoval praveku alebo iným raným kultúram.