Utorok, 29. september, 2020 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky

Výber udalostí roka 2016, ktoré sa stali v Levickom okrese

Prinášame výber udalostí, o ktorých sme informovali v uplynulom roku na stránkach regionálnych novín MY Týždeň na Pohroní.

V Leviciach sa do tancovania štvorylky zapojilo 20. mája 862 tanečníkov. Medzinárodné podujatie organizuje niekoľko rokov slovinské mesto Maribor.V Leviciach sa do tancovania štvorylky zapojilo 20. mája 862 tanečníkov. Medzinárodné podujatie organizuje niekoľko rokov slovinské mesto Maribor. (Zdroj: (JN))

JANUÁR

Zvracanie a hnačkovité stolice. Tak sa prejavuje infekčné ochorenie, ktorým sa nakazili pacienti aj personál levickej nemocnice. Približne tridsať hospitalizovaných pacientov a do desať zamestnancov potrápil norovírus. Prvý prípad zaznamenali 5. januára u pacienta na internom oddelení. V nemocnici bol dva týždne zákaz návštev.

Šíriaci sa zápach vystrašil 13. januára ľudí v okolí skládky odpadu v Mochovciach. Cítili ho v Novom a Starom Tekove, Veľkých a Malých Kozmálovciach. Laboratórne vyšetrenia potvrdili, že zo sudov unikli zvyšky merkaptánu, ktorý sa používa ako odorant – „prifarbovač“ na rozpoznanie nebezpečenstva úniku zemného plynu z potrubných systémov a iných zariadení. Podľa krízového štábu k ohrozeniu života a zdravia obyvateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Šahanskej spisovateľke a učiteľke Beate Bazalovej vyšiel 21. januára piaty román Šepkanie anjelov. V roku 2008 sa na pultoch kníhkupectiev objavil jej prvý román s názvom Ako na hojdačke. Za touto knihou nasledovali aj ďalšie: v roku 2009 Láska na druhý pokus, v roku 2010 Obraz a v roku 2012 bol pokrstený román Nemiluješ zomrieš.

Na oslavu 860. výročia prvej písomnej zmienky o meste Levice sa radnica začala pripravovať už v úvode roka. Jednou z prvých aktivít bolo 25. januára zverejnenie loga. Okrúhle logo s dominantným levom vychádza z farebnosti a motívu mestského erbu. Počas roka sa používalo na listinách odchádzajúcich z mestského úradu, či pri frankovaní obálok.

Do neobmedzeného štrajku učiteľov, ktorý organizovala Iniciatíva slovenských učiteľov, sa zapojili aj pedagógovia z Levického okresu. Počas prvého kola sa zaregistrovali učitelia z vyše tridsiatich škôl v okrese. Celkovo sa na Slovensku zapojilo 682 škôl. Na Námestí hrdinov sa 27. januára uskutočnila demonštrácia učiteľov. Štrajk pokračoval aj neskôr.

Skryť Vypnúť reklamu

FEBRUÁR

Po sedemnástich rokoch začali vo februári obnovovať závlahový systém v Parku M. R. Štefánika, ktorý má rozlohu 3,5 hektára. Vykopali stovky metrov výkopov, do ktorých uložili káble, vymenili aj časť potrubí. Závlahy automaticky zapína zariadenie, ktoré je napojené na zrážkové čidlo.

Pätnáste predstavenie komédie Karčiho teta odohral kozárovský divadelný súbor Hron 7. februára na profesionálnom pódiu Divadla Andrea Bagara v Nitre. Pred dvomi rokmi sa tu predstavili s hrou Kubo – podujatie vtedy dvakrát vypredali.

Na výročnej členskej schôdzi ZO Slovenského zväzu včelárov v Leviciach bolo Dr. Ernestovi Altovi pri príležitosti životného jubilea 95 rokov udelené najvyššie zväzové vyznamenanie, Medaila Juraja Fándlyho. Meno Dr. Alta je známe v oblasti farmácie ako aj včelárstva. Vydal niekoľko knižných publikácií a jeho zásluhou bola v roku 1971 otvorená Farmaceutická expozícia Tekovského múzea v Leviciach, ktorá je jednou z najkrajších v strednej Európe. V máji sa stal Čestným občanom mesta Levice.

Skryť Vypnúť reklamu

MAREC

Voľby do NR SR sa konali 5. marca. Kandidovalo v nich 23 politických strán, hnutí a koalícií. V Levickom okrese sa hlasovania zúčastnilo 56,6 percenta oprávnených voličov. Do 164 volebných okrskov prišlo hlasovať 53 242 voličov z celkových 94 035. Poštou z cudziny volilo 236 obyvateľov okresu. Výsledky kopírovali celoslovenské - na prvej priečke, rovnako zvíťazil Smer – SD s 23,74 percentami. Z hlasovania vzišli aj dve výnimky - voliči z regiónu by v parlamente chceli stranu SMK – MKP, skončia na 2. priečke s 13,39 percentami. Naopak do NR SR by neposlali stranu Sieť, ktorá v okrese získala 4,68 percenta a v lokálnom rebríčku skončila pod hranicou piatich percent. Na 3. priečke skončil Most – Híd (13,05 percenta), nasledovalo OĽaNO – Nova (9,44 percenta), SaS (8,48), ĽS NS (6,82), SNS (6,73) a Sme rodina (6,68).

Prezident Andrej Kiska trávil Medzinárodný deň žien so ženami z rôznych oblastí života a z rôznych regiónov Slovenska. Jednou z nich bola aktivistka Angelika Révész, bývalá učiteľka telocviku, ktorá pracuje na Mestskom úrade v Šahách. Voľný čas venuje práci v Olympijskom klube Alojza Szokolyiho Šahy a neinvestičnom fonde Pečať mesta Šahy, ktorý bol založený v roku 1999.

Počas Dňa vody 21. marca vyšetril Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Leviciach 174 vzoriek z individuálnych zdrojov vody, ktoré priniesli obyvatelia z rôznych častí okresu. Na dusičnany nevyhovelo 106 vzoriek, čo je 60,9 percenta. Dusitany boli preukázané len v jednej vzorke.

V areáli Domu bojovej slávy v Kalnej nad Hronom sa 23. marca konali krajské oslavy 71. výročia začatia Bratislavsko-brnianskej operácie vojsk 2. ukrajinského frontu vedeného maršalom Malinovským. Ráno 25. marca 1945 vypukli boje na Hrone, výsledkom ktorých bol postup frontu a oslobodzovanie miest a obcí smerom na západ.

APRÍL

Najväčší počet krojovaných bábik z jedného regiónu sa podarilo dať dokopy Monike Miškovičovej Savovej z Rybníka a ustanovila tak slovenský rekord. V Tekovskom múzeu bolo od 7. apríla vystavených 101 bábik v krojoch z čilejkárskeho mikroregiónu, do ktorého patrí deväť obcí.

Bobor vodný sa v našom regióne začal vyskytovať po dlhej prestávke. Obhryzené stromy nachádzajú vodohospodári na rôznych miestach okresu. Najväčší výskyt zaznamenali na Ipli, objavujú ich tiež na menších prítokoch Hrona. Pred piatimi rokmi o tomto najväčšom európskom hlodavcovi takmer nevedeli. Škody, ktoré spôsobuje, stoja štát tisícky eur. Ochranári ale prízvukujú, že pre životné prostredie má bobor význam. Najmä v čase sucha.

Levický slad získal ochrannú známku Európskej únie. Do európskeho zoznamu výrobkov s chráneným zemepisným označením pribudol ďalší slovenský produkt. Európska komisia schválila 26. apríla doplnenie registra chránených označení pôvodu a chránených zemepisných označení o „Levický slad“. V európskom registri je už napr. Slovenská bryndza, Zázrivský korbáčik či Skalický trdelník.

Prízemné mrazy v závere apríla zrušili vyhliadky na sľubne vyzerajúcu úrodu. Postihnutý bol takmer celý okres. Mrazy zničili repku, kukuricu, ovocné stromy a tiež vinič.

MÁJ

V Šahách prestala od 1. mája fungovať lekárska služba prvej pomoci. Dôvodom bol nedostatočný počet lekárov a ich preťaženie. Obyvatelia sú so stavom nespokojní – v meste nemajú pohotovosť pre deti a už ani pre dospelých. Na pohotovosť v Leviciach musia cestovať 40 kilometrov.

Levický Klub zdravých materských škôlok zapísali 4. mája do Knihy cti SČK. Zástupcom zagratuloval prezident Andrej Kiska a prezident SČK Viliam Dobiáš. Ceny prevzali Katarína Olejárová a Oľga Kurpášová.

Predstavitelia Tlmáč a francúzskeho mesta Saint Just en Chaussée podpísali 7. mája zmluvu. Tlmače spolupracujú s Francúzmi od roku 2010. Nová zmluva je zameraná nielen na kultúru a šport, ale obe mestá chcú podporovať aj vzájomné podnikateľské aktivity.

Do tancovania štvorylky sa 20. mája napoludnie prvýkrát zapojilo aj 862 tanečníkov zo základných škôl a špeciálnej školy v Leviciach. Priamy prenos zo spoločného vystúpenia na námestí videli aj v slovinskom Maribore, ktoré je iniciátorom myšlienky spájania Európanov prostredníctvom hromadného tancovania štvorylky už niekoľko rokov. Podujatie bolo súčasťou Dní mesta Levice 2016, ktoré doplnil jarmok a pokrstili aj Monografiu mesta Levice.

JÚN

Do 18. ročníka súťaže Progresívne, cenovo dostupné bývanie, najlepšie cenovo dostupné riešenia výstavby bytových domov sa zapojilo celkovo 22 stavieb. Súťaž organizuje MDVaRV SR. Zabodovala v nej aj bytovka z malej obce Levického okresu, ktorá má len 217 obyvateľov. Do výstavby sa obec Iňa pustila v októbri 2014, prví obyvatelia sa do 12 bytov sťahovali v januári 2016.

Štafeta s horiacou pochodňou Letných olympijských hier Rio 2016 dorazila do Levíc 10. júna. Nad mestom viala zástava s piatimi olympijskými kruhmi. Podujatie zorganizoval Olympijský klub Alojza Szokolyho v Šahách, kde bola pochodeň pár dní predtým.

Želiezovce sa vrátili k folklórnemu festivalu. Jubilejný 50. ročník Celoštátneho ľudovo-umeleckého festivalu sa v želiezovskom parku uskutočnil 10. – 12. júna. Priestor pred Esterházyovským kaštieľom, kde sa hlavný program odohrával, je pôvodným miestom konania prvých ročníkov festivalu až do konca 80. rokov.

Pomník Antona Srholca pri Bráne slobody v bratislavskom Devíne 16. júna odhalil prezident SR Andrej Kiska. Jeho autorom je akademický sochár Peter Mészároš, rodák z Rybníka, autor diel Brána slobody na Devíne, socha vojaka na Dukle, busty Franza Schuberta.

Počas 18 rokov zapísal Juraj Precechtel približne 1500 strán kroniky mesta Levice. Celoživotný učiteľ, zanietenec pre žiacky basketbal, ale aj dlhoročný mestský poslanec a člen komisie pre občianske záležitosti sa takmer dve desaťročia venoval zaznamenávaniu najdôležitejších udalostí v meste. Vo veku 83 rokov sa vzdal tejto funkcie. Mesto v marci vyhlásilo výberové konanie, do ktorého sa prihlásili štyria záujemcovia. Komisia vybrala za kronikárku Levičanku Ľubicu Opaternú, ktorá bola 40 rokov učiteľkou. S Jurajom Precechtelom sa vedenie mesta a poslanci rozlúčili a za jeho prácu mu poďakovali na zasadnutí 23. júna. Úlohy kronikára Levíc sa jeho nástupkyňa zhostila 1. júla.

Stred okresu predbehol so žatvou južné časti. Žatva odštartovala 24. júna zberom ozimného jačmeňa v Santovke, Tekovskom Hrádku a potom už aj vo zvyšných častiach okresu. Zaujímavosťou bolo, že zber ozimnej pšenice sa nezačal v „dolných“ častiach okresu, ako býva zvykom.

JÚL

Novú sezónu na kúpalisku Margita – Ilona otvorili s novinkami. Pribudla piesková pláž aj 450 štvorcových metrov dlažby pod ležadlami. Úpravy mohli nastať aj vďaka veľmi úspešnej predchádzajúcej sezóne, kúpalisko dosiahlo zisk 40 601 eur.

V levickej plavárni zriadili prvý automat na med na Slovensku. S ojedinelým nápadom prišli včelári Dušan Kollár a Juraj Molnár, ktorí sa včeláreniu venujú roky. Med je balený v plastových medvedíkoch, 6-hranných nádobách a dózach s obsahom do trištvrte kilogramu. V medomate majú aj med s orechami, ochutený levanduľou, taktiež peľ.

Pečenická dychovka baví ľudí viac než 240 rokov. Podľa zachovaných dokumentov a cirkevnej kroniky siaha jej história až do roku 1773. V súčasnosti má dychovka 12 hudobníkov, vrátane spevákov. Dlhoročným kapelníkom je Ján Bonta.

Do Levického okresu prišlo 2731 potravinových balíkov pre 1488 konečných príjemcov. S ich distribúciou začali 27. júla pracovníci levického SČK. Zoznam osôb, pre ktoré bola pomoc určená, vyhotovilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny na základe sociálnej odkázanosti.

AUGUST

V úvode augusta začalo mesto s rozsiahlou rekonštrukciou komunikácií. Až do jesene bola postupne obmedzená doprava v rôznych častiach Levíc. Celý projekt stál okolo 1,49 milióna eur, mesto ich bude splácať v 132 mesačných splátkach.

Jubilejný 25. ročník Tekovských folklórnych slávností sa konal 13. augusta v Starom Tekove. V nových krojoch na ňom vystúpil aj detský súbor Tekovanček s novým blokom tancov z oblasti Branovo-Požitavie.

Michal Vitkovič, študent levického gymnázia, sa od 16. do 22. augusta zúčastnil medzinárodnej olympiády v Pekingu. Zo súťaže iGeo si doniesol bronz.

Posledný augustový víkend sa v Tlmačoch konal 11. ročník Tlmačskej grámory. Na folklórnom festivale vystúpili súbory aj zo zahraničia, pokrstili tiež CD s tekovskými ľudovými piesňami.

SEPTEMBER

Počas septembra zavítal Projekt 100 aj do dvoch kín Levického okresu – do levického Juniora a kina Divadla Pôtoň v Bátovciach. Divákom ponúkol 13 filmov z celého sveta.

Čilejkárske kroje vyrazili do sveta poštou. Autorku myšlienky vydať pohľadnice, ktoré zobrazujú folklórne tradície čilejkárskych dedín, je Monika Miškovičová Savová z Rybníka. K tejto obci, Novej Dedine, Hronským Kosihám a Čajkovu by sa tento rok mali na pohľadniciach pridať aj ďalšie dve obce.

V poradí 9. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Takí sme 2016 sa konal v Leviciach a obciach okresu od 18. septembra. Počas štyroch dní na ňom vystúpilo 220 tanečníkov aj zo zahraničia.

Slovensko-maďarská štátna hranica na Ipli sa bude meniť. Zmeny odobrila vláda SR 21. septembra, na jej ratifikáciu je potrebný súhlas NR SR. Zmeny súvisia s vodohospodárskymi úpravami rieky v okresoch Nové Zámky, Levice a Lučenec. Hraničná čiara sa prekladá do novovybudovaného koryta a kompenzuje sa úbytok štátneho územia vzniknutý úpravami.

Presne pred 20 rokmi sa začala v Žemberovciach písať história okresných dožinkových slávností. Členovia Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Leviciach sa 23. septembra stretli, aby si pripomenuli jubileum tohto podujatia a tiež zhodnotili výsledky žatvy.

Priečelie levickej radnice dostáva staronový vzhľad. V súvislosti s prácami uzatvorili hlavný vchod. Národná kultúrna pamiatka bola postavená v roku 1902, potrebná už bola oprava omietky a ošarpanej fasády. Rekonštrukcia sa dotkne aj hodín na veži radnice. Opravy majú byť hotové do konca mája 2017 s nákladmi 77-tisíc eur.

OKTÓBER

Tradičný Levický jarmok sa konal od 13. októbra v centre mesta. Na jarmoku si stánky rozložilo vyše 400 predajcov, ktorí obsadili 2,5 kilometra predajných miest.

Po ženskej časti rekonštruovali od 24. októbra aj mužskú časť šatní a sociálnych zariadení levickej plavárne, ktorá je otvorená takmer 20 rokov. Na rekonštrukčné práce dostala Správa športových zariadení Levice účelovú dotáciu od mesta vo výške 34-tisíc eur.

V Želiezovciach vznikajú nové pracovné miesta. Výstavbu novej výrobnej haly ukončila začiatkom jesene spoločnosť Selyz Nábytok. Prácu v nej si našlo 45 ľudí. Ďalší investor, Yssel Steel, plánuje rozbehnúť výrobu betónových prefabrikátov v bývalom areáli firmy SES Tlmače, Pracuje tam už 40 ľudí, postupne by sa mal počet zamestnancov zvýšiť na 300.

Mestské zastupiteľstvo v Leviciach prijalo 27. októbra návrh VZN č. 138 o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov na území mesta Levice a mestských častiach. Do platnosti vstúpilo v novembri. VZN obmedzuje užívanie alkoholických nápojov na vybraných verejne dostupných priestranstvách.

NOVEMBER

Občianske združenie Levický okrášľovací spolok zrevitalizovalo pamätník hontianskeho župana Štefana I. Koháryho. Národná kultúrna pamiatka bola začiatkom novembra po niekoľkomesačnej obnove otvorená pri príležitosti 400. výročia jeho narodenia. Bitka Turkov s kresťanskými vojskami, pri ktorej zahynul, sa odohrala pri Leviciach v júli 1664.

Doplňujúce voľby sa na Slovensku konali 5. novembra. Nového starostu si zvolili v dvoch obciach Levického okresu. V Čate sa ním stal zastupujúci starosta Marian Csákvári. Na čele Plavých Vozokán bude stáť Kornélia Sádovská.

Bratia Ladislav a Csaba Skladanovci zo želiezovskej pohrebnej služby vyhrali súťaž vo výkope hrobov. Zúčastnili sa jej štyri dvojčlenné témy z krajín V4. Súťaž bola súčasťou výstavy Funeral, ktorá sa konala od 10. do 12. novembra v Trenčíne.

V Tekovskom múzeu otvorili výstavu s názvom Budeme mať 90 s podtitulom Zbierka rodiny Nécsey. Ide o prvé zo série podujatí, ktoré budú pokračovať v tomto roku. Ich cieľom je pripomenutie si 90. výročia od položenia základov múzea v Leviciach, o čo sa zaslúžila rodina Nécseyovcov.

Veriaci cirkevného zboru evanjelického vierovyznania si 13. novembra pripomenuli 105. výročie od posvätenia kostola v Santovke. Stalo sa tak 11. novembra 1911.

DECEMBER

Viac než 3-tisíc nových kníh pribudlo vlani do fondu Tekovskej knižnice v Leviciach. Knižnica získala finančné prostriedky z verejných zdrojov po prvýkrát z Fondu na podporu umenia.Z peňazí kúpili nové publikácie, ale aj technické vybavenie.

Umelú plochu na korčuľovanie a zároveň aj vianočné trhy otvorili v Leviciach 16. decembra. Verejné korčuľovanie na námestí bolo po prvýkrát, súčasťou bola požičovňa korčúľ. Korčuľovať sa dalo až do 8. januára. Za prenájom plochy zaplatila radnica 6180 eur.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Home (ale aj) Office
 2. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 3. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 4. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 5. Päť najlepších doplnkov výživy na naberanie svalovej hmoty.
 6. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 7. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 8. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 9. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 10. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 1. Brick Award 2020: Pocta kvalitnej tehlovej architektúre
 2. Union prepláca doplatky za lieky do 18 rokov neobmedzene
 3. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 4. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 5. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 6. Digitalizácia prinesie zmeny v doručovaní dobierok
 7. Silnú imunitu bez týchto troch látok nedosiahnete
 8. Každý komín potrebuje svoj domov!
 9. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 10. Jeseň je ideálny čas pre začatie diéty
 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 20 140
 2. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 19 448
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 17 893
 4. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 12 517
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 11 796
 6. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 10 844
 7. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 655
 8. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 537
 9. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 9 513
 10. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 474
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Levice, Želiezovce a Tlmače - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Levice

Prvá časť prepustených zamestnancov v SES končí

O prácu v tlmačských strojárňach má postupne prísť takmer štyristo zamestnancov.

Odborári zorganizovali začiatkom júna protest pred fabrikou v Tlmačoch. Prepúšťaniu to nezabránilo.
FUTSAL

FUTSAL: Proti favoritovi sa v drese Levíc presadil iba 16-ročný hráč

Levickí futsalisti po dlhej pauze opäť vyrazili na ligový zápas, v ktorom ich čakal mimoriadne náročný súper. Do tímu ich súpera prišli pred začiatkom sezóny viacerí noví hráči, ktorí v zápase proti Leviciam potvrdili svoje kvality. Aj napriek vysokej prehre predviedli žltozelení niekoľko pekných akcií a nakoniec dokázali aj dvakrát skórovať.

Levickí futsalisti na favorita nestačili.

Mesto pripravuje v areáli nemocnice projekt vodozádržných zariadení

Investíciu s rozpočtom takmer 800-tisíc eur plánuje radnica realizovať v nemocničnom areáli.

Zámer počíta s revitalizáciou parku v areáli šahanskej nemocnice.
FUTBAL

IV. LIGA JV: Levice majú najlepšieho strelca ligy, Kozárovce opäť vonku bodovali a Šahy nehrali

Prinášame vám kompletný servis zo zápasov 8. kola 4. ligy juhovýchod, ktoré sa hrali počas uplynulého víkendu. Všetko nájdete aj v najnovšom vydaní regionálnych novín MY TÝŽDEŇ NA POHRONÍ.

Levickí futbalisti sa tešili už zo svojho šiesteho víťazstva v aktuálnej sezóne.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

FOTO: Protestným pochodom ľudia v Trenčíne bojovali za práva všetkých zamestnancov

Protestný pochod za práva všetkých zamestnancov usporiadala v Trenčíne Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky.

Najviac nakazených v Turci je medzi študentami lekárskej fakulty

Počet pozitívnych študentov Jesseniovej lekárskej fakulty stúpol do pondelka na 31.

Dnešná nehoda zablokovala hlavný cestný ťah

Na ceste I/11 došlo ráno k dopravnej nehode, pri ktorej sa zrazili kamión s osobným motorovým vozidlom.

Už ste čítali?