NITRA, LEVICE. Polícia upozorňuje na opakujúce sa prípady s podobným scenárom - podvodníci sa zameriavajú na staršie osoby.
Prvý tohtoročný prípad sa stal 8. januára v Komárne. Volajúci muž sa predstavil ako synovec a povedal, že mal nehodu, je v nemocnici a súrne potrebuje peniaze na opravu auta, po ktoré poslal svoju známu. Seniorka jej dala 1500 eur a nasledujúci ďalšie peniaze, spolu 4500 eur.
Oznámenie prijala polícia v Nitre aj 12. januára od 65-ročnej ženy, ktorú telefonicky kontaktovala neznáma osoba a žiadala požičať peniaze.
„Muž sa predstavil ako kamarát jej príbuzného a správal sa veľmi priateľsky. Potreboval od nej pomoc, a to finančnú. Okamžite požičať peniaze na kúpu auta, pretože má ponuku, ktorú musí využiť,“ opísala udalosť Renáta Čuháková, krajská policajná hovorkyňa.
Ako ďalej doplnila, volajúci ju presviedčal, že peniaze veľmi rýchlo vráti. Pani však žiadne peniaze doma nemala a ani si ich nemala odkiaľ požičať. Muž sa jej už viac neozval.
„Prípady, kedy sa podvodníkom podarí ľudí o peniaze pripraviť, sú však časté,“ pripomenula hovorkyňa.
Podľa zistení kriminalistov podvodníci oslovujú svoje obete v denných hodinách s požiadavkami, že potrebujú peniaze na kúpu auta alebo na inú vec, ktorá neznesie odklad. Vo večerných a nočných hodinách sa ozývajú aj pod zámienkou, že príbuzným volaného sa stala dopravná nehoda a peniaze sú potrebné na odťah vozidla, alebo na akútnu lekársku pomoc, alebo operáciu. Poškodení sa často čudujú, že volajúci poznal meno ich vnuka, syna alebo synovca. „Pri ich vypočúvaní však polícia zistí, že oni sami páchateľa na konkrétny údaj naviedli,“ doplnila.
„Polícia znovu prosí dôchodcov o zvýšenú opatrnosť pri komunikácii s cudzími ľuďmi. Ak ich osloví cudzí človek s akýmkoľvek dôvodom, nech si ho nevpúšťajú do bytu a nekomunikujú s ním. Pokiaľ sa im zdá, že je jeho konanie seriózne, nech si to radšej preveria u dotyčných príbuzných. Páchateľ obyčajne keď vidí, že je jeho obeť obozretná a preveruje si situáciu, od konania ustúpi a viac sa neozve,“ odporúča hovorkyňa.