RYBNÍK. Rýchla výzva na sociálnej sieti a o pár dní sa už deti obliekali do dedinského oblečenia a sadali si na sánky staré aj sto rokov. Nechýbali drevené lyže, staručký detský kočík či lampášik s betlehemským svetlom.
Jediného, koho na fotky Monika Miškovičová Savová nevedela dosať, bol pes. Pred mrazom sa schoval v pivnici.

Zimné retro fotky chýbajú
Rybníčanka sa už roky venuje udržiavaniu a zdokumentovaniu tradícií, ktoré sú typické pre čilejkárske obce. Za sebou má ustanovujúci slovenský rekord v počte krojovaných bábik zhromaždených na jednom mieste - v Tekovskom múzeu ich z tohto regiónu zhromaždila 101. Vlani tiež vydala pohľadnice dedín, ktoré zobrazujú miestne kroje.
Už dlhší čas zbiera textový a obrazový materiál na vydanie knihy Čilejkárske tradície. „Nemám ale ani jednu zimnú fotku,“ stručne vysvetlila, prečo sa do retro sánkovačky pustila. Vzniknuté fotografie chce v budúcnosti použiť aj na vianočné pohľadnice či do kalendára.

Ako voľakedy
Dobová sánkovačka sa konala v Rybníku, v časti Teplica, v trojkráľový víkend. „Tri roky som čakala na sneh, ktorý by vydržal dlhšie ako dva dni, aby som mohla sánkovačku zorganizovať,“ povedala s úsmevom.
Sneh napadol začiatkom roka. Mrazy k tomu boli zárukou, že aj v nedeľu 8. januára bude všetko biele. Oznam s pozvánkou na fotenie zverejnila na sociálnej sieti. Prvý deň „zbierala“ deti, druhý zháňala dobové sánky a lyže a tretí voľakedajšie oblečenie. „Gate mali zateplené, spodky ušité z tkaných plachiet,“ opisuje a pridáva, že s oblečením a sánkami pomohli ženy z obce aj okolia: Oľga Bajanová, Anka Holečková, Darinka Kondrátová, Jozefka Mesiarová, Helenka Bednáriková, rodina Obertová. Niečo má pozbierané aj ona sama.
Sánky a lyže boli voľakedy výsadou detí z bohatých rodín. Na fotenie mali k dispozícii šesť sánok, raritou medzi nimi boli storočné tzv. krnačky. Zohnali aj asi 60-ročné drevené lyže vybavené koženým viazaním. Asi o polovicu mladšie boli palice k nim. Starodávny kočík zapožičala 64-ročná Jozefka Mesiarová, ktorá sa v ňom v detstve vozila.

Psovi sa do zimy nechcelo
Ako kulisa pre fotenie poslúžil Ľudový dom v Rybníku na Teplici. „Je tam aj drevená latrína,“ prízvukuje Rybníčanka dôležitý prvok voľakedajších dedinských dvorov.
V susedstve, u 89-ročnej Anky Holečkovej, deti obliekli do šiat. Sama im aj ponúkla farebné svetre pre dievčatá, kožúšteky a sukne zo svojich „kasní“. Pani Bajanová zase doniesla baranice a kožuchy pre chlapcov a tiež sa obliekla ako „totka“.
Dobová sánkovačka, lyžovačka a guľovačka, ako bývala na dedinách v medzivojnovom období, sa mohla začať. Pod kopcom všetko zachytával fotograf Miloš Obert. Odfotil aj párik, dievča s chlapcom, ako nesie betlehemské svetlo v starom lampášiku, či 1,5-ročnú Ninu Fialovú v staromódnom kočíku a tiež vozíku. „Na fotkách sme chceli mať aj psa, veď ten sa voľakedy zúčastňoval zábav detí. Kvôli veľkej zime ale nechcel vyjsť von z pivnice,“ približuje s úsmevom Monika Miškovičová Savová.
„Nie sú z toho žiadne peniaze, žiaden zisk. Išlo o atmosféru, vrátiť sa dozadu aj 70 rokov,“ hovorí a pridáva, že zážitok mali aj deti – moderné boby či lyže vymenili za starosvetské. Vyskúšali si šaty, ktoré nosili ich starí alebo prastarí rodičia. Za odmenu dostali tortu, ktorú doniesla Marika Obertová. Dospelým sa ušiel štamperlík na zohriatie.

Budú páračky
Rybníčanka už má ďalšie plány. Vo februári by chcela zorganizovať páračky peria a priebeh, samozrejme, nafotiť. Perie má, zakúria v ľudovom dome a záujemkyne môžu prísť v krojoch, ale aj v civilnom oblečení.