ŽELIEZOVCE. S myšlienkou pripomínať denno-denne obyvateľom, že ich rodák bol pred storočím známym košickým biskupom, prišiel Ákos Csonka. Bolo to pred pár rokmi, keď študoval históriu na univerzite v Budapešti. Bustu biskupa odhalili vlani.
V týchto dňoch „pricestovali“ do Želiezoviec ďalšie dve osobnosti. Tentoraz ide o reliéfy ľudí, ktorí sa v meste síce nenarodili, ale tu pôsobili a preslávili ho. Dokonca aj v zahraničí.

Biskup už má miesto
Zásluhu na propagácii osobností mesta má Želiezovčan Ákos Csonka a občianske združenie Sacher, ktoré tu vlani založili. „Som lokálpatriot a mám vzťah k histórii mesta,“ vysvetľuje Želiezovčan svoje pohnútky.
„Keď som na univerzite ako študent histórie čítal prácu o Augustínovi Fischerovi - Colbrie, už vtedy som si povedal, že by bolo dobré si pripomínať, že Želiezovce majú takéhoto významného rodáka,“ spomína na svoje úvahy spred približne desiatich rokov.
Medzičasom skončil školu a začal pracovať v Budapešti. Do Želiezoviec sa ale pravidelne vracia počas víkendov. Aj preto myšlienku rozvíjal ďalej. „Minulý rok som našiel sochára, ktorý bustu košického biskupa vyrobil z kameňa bezplatne. Zaplatiť sme museli za podstavec, na ktorom stojí,“ opisuje ďalej.
Pod bustu sa autorsky podpísal sochár Tibor Túri Török, maďarský umelec žijúci v Kesztehelyi. Použil kamenársky kameň, ktorý opatril metalickou povrchovou vrstvou.
Po dohode s vedením mesta našli pre dielo patričné miesto. Vlani 18. septembra bustu odhalili v parku pred katolíckym kostolom.
Skladateľ a cukrár sú späť
V uplynulých dňoch dorazili do mesta aj umelecké stvárnenia ďalších dvoch osobností, ktoré tu v minulosti prebývali. Svetoznámy skladateľ tu pôsobil v rokoch 1818 a 1824. Autor známej delikatesy zase v rokoch 1842 – 1843. O pár dní bude mať 110. výročie úmrtia.
Autorom reliéfov skladateľa Franza Schuberta a cukrára Franza Sachera je ten istý umelec z Maďarska. Opätovne ich vyhotovil bezplatne.
Podľa Ágosa Csonku zatiaľ nie sú určené objekty, na stenu ktorých ich umiestnia. „Reliéfy sú dočasne uskladnené v Maďarskom dome. Ten sa bude tento rok rekonštruovať. Budúci rok, keď bude po rekonštrukcii, tu bude reliéf Sachera odhalený,“ hovorí Csonka.
Skladateľ Franz Schubert bude mať v závere januára 220. výročie narodenia. Pamiatkový reliéf chcú preto odhaliť v tomto jubilejnom roku. „Spojili sme sa opäť s vedením mesta a hľadáme možnosti, kam nový reliéf Schuberta umiestniť,“ dopĺňa. Predbežne majú vytypované dva objekty - maďarskú základnú školu alebo kultúrny dom.
V meste už pamiatku na pôsobenie hudobného génia majú - pred vstupom do Sovieho zámočku, kde býval, sa nachádza jeho busta.
AUGUSTÍN FISCHER – COLBRIE
Augustín Fischer – Colbrie (* 16. 10. 1863 v Želiezovciach ako Augustín Július Karol Fischer, + 17. 5. 1925 v Košiciach) vyštudoval teológiu na viedenskom Pázmaneu, za kňaza bol vysvätený 20. 3. 1886. Tento rímskokatolícky duchovný, univerzitný profesor a funkcionár pôsobil v Budapešti, Ostrihome, Viedni a od roku 1907 aj ako biskup v Košiciach.
FRANZ SACHER
Vyše 180 rokov uplynulo odvtedy, ako vznikla známa Sacherova torta. Autor cukrovinky Franz Sacher (* 19. 12. 1816 vo Viedni, + 11. 3. 1907 v Badene) varil pre spoločenskú elitu v Želiezovciach. V meste sa narodil jeho syn Eduard, ktorý z čokoládovej torty vytvoril legendu. Vo Viedni vybudoval hotel, kde Sacherovu tortu ponúkajú dodnes.
FRANZ SCHUBERT
V Sovom zámočku neďaleko želiezovského parku žil a tvoril rakúsky skladateľ Franz Schubert (* 31. 1. 1797 vo Viedni, + 19. 11. 1828 vo Viedni), ktorého sem pozval gróf Ján Karol Esterházy. Svetoznámy skladateľ tu pôsobil v rokoch 1818 a 1824 ako učiteľ hudby dvoch grófskych dcér. Skomponoval tu aj svoje prvotiny.