LEVICE. Železnice pripravujú nové tabule pre 55 staníc na celom Slovensku. Z toho v 54 prípadoch pôjde o maďarskú verziu názvu danej obce či mesta a v jednom prípade, v Medzilaborciach, bude tabuľa v rusínskom jazyku.
Kritériom výberu miest, kde na staničných budovách v priebehu roka tabule doplnia, je minimálne 20-percentný podiel obyvateľstva národnostnej menšiny.
Kde v Levickom okrese?
„Zavedenie dvojjazyčných tabúľ vnímame ako pozitívny krok v podpore spolunažívania obyvateľov na národnostne zmiešaných územiach Slovenska, ako aj službu pre lepšie vzájomné dorozumievanie sa či samotnú orientáciu cestujúcich,“ odôvodnila Karolína Ducká, hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR.
Nariadenie sa týka 55 železničných staníc na Slovensku. V Levickom okrese ide o 11 miest a obcí, kde k terajším označeniam železničných staníc doplnia maďarské ekvivalenty.
V Beši to bude označenie Bese, v Čate Csata, Ipeľskom Sokolci Ipolyszakállos, Kalnej nad Hronom Kálna, v Loku Garamlök, Pastovciach Ipolypásztó, Pohronskom Ruskove Oroszka, v Šahách Ipolyság, Tekovských Lužanoch Nagysalló, Tekovskom Hrádku Barsvárad a v Želiezovciach Zselíz.
Menšiny
Podľa hovorkyne ministerstvo dopravy a výstavby SR napĺňa vládou schválené programové vyhlásenie, ktoré s takýmto krokom počíta.
„Zmeny v označovaní sa budú týkať iba železničných staníc, nie železničných zastávok, v obciach podľa nariadenia vlády číslo 221/1999 Z. z., v ktorých sa k národnostnej menšine hlási najmenej 20 percent obyvateľov. Týkať sa to bude všetkých jazykov národnostných menšín,“ doplnila.
Dokopy sa to má dotknúť 55 železničných staníc prevažne na juhu Slovenska, na ktorých je prevádzkovaná pravidelná verejná osobná doprava. Nápisy by mali byť umiestnené zo všetkých štyroch strán staničnej budovy. V 54 prípadoch sa doplní názov v maďarskom jazyku, v jednom prípade, v Medzilaborciach, v rusínskom jazyku.
Železnice SR plánujú tabule osadiť počas roka. „Prebieha miestne zisťovanie, na aké konkrétne miesto fasády stanice a akým technickým spôsobom bude nápis umiestnený. Až po skončení tohto procesu bude možné stanoviť presné náklady na zavedenie tohto opatrenia,“ dodala hovorkyňa.
Hlasy proti
Proti rozmiestneniu nových tabúľ sa ohradil Kongres slovenskej inteligencie. Ako informovala agentúra TASR, Kongres to vníma ako hrubé porušenie zákona, ale i štátnej suverenity SR. Poukazuje pritom, že „nariadenie sleduje snahy iba jednej z národnostných menšín – maďarskej“ a deje sa tak v čase blížiaceho sa 25. výročia vyhlásenia samostatného Slovenska. Podľa agentúry Kongres vyzval vládu i parlament, aby prijatiu tohto nariadenia zabránili.
