LEVICE. Služba Google Earth Timelapse za pár sekúnd priblíži, ako sa každoročne rozvíjalo okresné mesto za ostatných 33 rokov. Prvé snímky pochádzajú z roku 1984, posledné z minulého roka.
Stúpol počet obyvateľov, s nimi pribudli nové sídliská a infraštruktúra k nim – Prior a poliklinika. Na zelenej lúke vyrástla elektráreň Mochovce, priemyselná zóna Géňa či nájomné byty na Ladislavovom dvore.
Pohľad zo satelitu na Levický okres nájdete TU:
Polstoročné fotky
Stovky dobových fotografií má skatalogizovaných Levičanka Eva Kováčová. Jej nebohý otec, Juraj Bartoš, sa fotografovaniu mesta venoval oveľa skôr, ako vznikli satelitné snímky.

„Fotiť začal v roku 1964. Fotky vyrábal doma v komore,“ opisuje koníček svojho otca. Neopakovateľné zábery uchováva doma dodnes. Vidieť na nich, ako sa búrali jednotlivé časti mesta a na uvoľnených parcelách rástli paneláky a sídliská. „Nafotil skoro celé Levice, v rôznych obdobiach. Ale keď sa v 80. rokoch búrala napríklad Bernoláčka, to nie. Tiež nie sú fotky z výstavby činžiakov na Rybníkoch a Saratovskej ulici, hoci to bolo na konci našej ulice. Asi sa práve vtedy venoval niektorému z ďalších koníčkov,“ opisuje fotozbierku, ktorú zdedila po svojom ockovi. Posledné zábery zvečnil v roku 2000.
Raketový rast Levíc
„Svoj najväčší rast, čo do územnej rozlohy i počtu obyvateľov, zaznamenalo mesto najmä v rokoch 1975 až 1990, kedy sa počtom trvalo bývajúcich obyvateľov zdvojnásobilo,“ hovorí Adriana Macáková, hovorkyňa levickej radnice. Vychádza pritom z publikácie Monografia mesta Levice a územného plánu, v ktorých sú obsiahnuté aj tieto demografické údaje.

V roku 1970 malo mesto, vrátane mestských častí, 13 845 obyvateľov. O desať rokov neskôr sa počet zdvojnásobil na 26 475 obyvateľov a v roku 1991 v Leviciach žilo 33 991 obyvateľov.
„Svoj dlhodobý vrchol dosiahol rast koncom 90. rokov až do roku 2002, kedy sa počet obyvateľov blížil k 37-tisícom. Odvtedy ich počet postupne klesá. V roku 2016 tu žilo 33 074 obyvateľov,“ doplnila štatistiku.
Sídliská, Prior aj Mochovce
Prílev ľudí do mesta úzko súvisel s novými možnosťami bývania, pracovnými príležitosťami a tiež rozvíjajúcimi sa službami.

„V druhej polovici 80. rokov nastal rozvoj mesta predovšetkým v súvislosti s výstavbou Atómovej elektrárne Mochovce. Taktiež bola dokončená nová nemocnica s poliklinikou, obchodný dom Prior,“ priblížila ďalej hovorkyňa.
Ako sa každoročne rozrastala stavba v Mochovciach, zachytávajú aj zverejnené satelitné snímky.

Dobudované bolo sídlisko Rybníky, ktorého základný kameň položili v roku 1976. Plán výstavby bol na desať rokov, no prvý blok na Ulici Z. Nejedlého