LEVICE. V spolupráci s Podunajským múzeom v Komárne pripravili v levickom Tekovskom múzeu dvojjazyčnú výstavu, ktorá je sprístupnená od 20. februára.
Výstava s názvom Nie len pre minulosť, ale aj pre budúcnosť... vznikla pri príležitosti 130. výročia Podunajského múzea v Komárne. Jeho pracovníci vybrali najhodnotnejšie zbierkové predmety, ktoré múzeum prezentujú.
Prvýkrát bola výstava nainštalovaná vlani v máji v Bratislave, neskôr v samotnom Podunajskom múzeu a rok putovania tejto výnimočnej výstavy sa končí v Leviciach. V Dobóovskom kaštieli bude výstava otvorená do 1. mája.
Vystavujú predmety z Rímskej doby
Výstavu, ktorou Podunajské múzeum prezentuje svoju činnosť, tvorí šesť tematických zbierok. Kolekcia rímskych mincí, luxusné predmety, ale aj predmety každodenného života sú súčasťou archeologickej zbierky, z ktorej väčšina pochádza práve z rímskych táborov v Brigetiu a Iži.
V etnologickej časti je dominantou ženský ľudový odev, ďalej šperky z ľudového prostredia, vyrezávané pastierske palice či formy na maslo.
V tejto zbierke sa nachádzajú aj bytové textílie, konkrétne kútna plachta či deky z Martoviec, pre ktoré bola typická aplikovaná červeno-biela výšivka.
V ríši zvierat
Prírodovedná zbierka môže byť zaujímavá a zároveň poučná aj pre deti, nachádzajú sa v nej exponáty preparovaných živočíchov. Ide o vtáctvo, ktoré sa vyskytuje najmä v podunajskej oblasti, ale prezentované sú aj rôzne druhy hmyzu či ukážky minerálov a hornín.
Prírodovedná zbierka Podunajského múzea sa na Slovensku radí medzi najväčšie.
Staré knihy
Historická zbierka múzea je na výstave prezentovaná vzácnou habánskou keramikou a z najnovšej histórie sú to dokumenty o hospodárskom a kultúrno-spoločenskom vývoji Komárna a okolí po druhej svetovej vojne. Na výstave nechýbajú ani maľby, tie sú ukážkou bohatej zbierky dejín umenia.
Zaujímavosťou Podunajského múzea je knižnica, ktorá sa skladá z dvoch častí. V historickej časti knižnice sa nachádza asi 40-tisíc knižničných jednotiek a veľmi vzácna je najmä zbierka časopisov z obdobia Rakúsko-Uhorka. Knihy, časopisy či noviny historickej knižnice je možné čítať či skúmať len prezenčne, keďže niektoré pochádzajú až zo 17. storočia.
Na výstave si môžu návštevníci pozrieť ukážky novín, ako napríklad Komáromi Lapok, ktoré mapovali predovšetkým život v Komárne a okolí.