NOVÁ DEDINA. V čilejkárskych dedinách v regióne Tekov, medzi ktoré patria Čajkov, Gondovo, Hronské Kľačany, Hronské Kosihy, Nová Dedina, Podlužany, Rybník nad Hronom, Starý Tekov, Tlmače a Veľké Kozmálovce, od Troch kráľov po Popolcovú stredu tradične oslavujú fašiangy. Počas nich organizujú veselice, svadby, krštenia, zabíjačky, tance, mátohy na páračkách a podobne.
V Novej Dedine sa fašiangy začínali už od zimného obdobia priadkami a pokračovali páračkami. „Priadlo sa konope a pred či počas fašiangov sa robili páračky, čiže sa páralo perie. Do jedného domu sa zišlo viac žien a počas spoločného párania dievky spievali. Potom nám chlapci púšťali vrabcov do peria," spomína dôchodkyňa Anna Pániková s tým, že počas páračiek sa ako pochutiny najčastejšie robievali varená kukurica a varené víno. Po kostole, keď išli ľudia domov, pred krčmou už vyhrávala muzika. Tam sa všetci zabávali, spievali, tancovali, vyobliekaní a vycifrovaní do sviatočných krojov. Starí, mladí, celá dedina spievala o fašiangoch. Organista, učiteľ aj richtár so ženou sa zastavili, pozdravili zábavu, podebatovali s prítomnými. Mládenci rezko dievčence vykrúcali, pričom zábava trvala až do večera, potom prešli do krčmy a tam zábava pokračovala až do rána. S morenou sa chodilo za dedinu a spievalo sa.
„Po obci sme chodievali spoločne v krojoch aj s harmonikou a trúbkou, veľa sa spievalo a tancovalo aj tri dni. Bol to taký spoločný sprievod. Poobliekanú Morenu sme potom spoločne pustili dolu potokom," opísala Pániková.
Čo sa týka fašiangových domácich špecialít, najobľúbenejšie boli fánky. „Volali sme ich chrapne. Okrem toho sme radi robievali aj šišky. Samozrejmosťou boli takmer v každom dome tradičné zabíjačky. Fašiangy sa končili v utorok pred Škaredou alebo Popolcovou stredou veľkou zábavou, takže od soboty až do utorka sa ľudia zabávali, pričom hrala takmer stále cigánska hudba."
Okrem toho počas fašiangov po dedine chodievali muzikanti, ktorí navštevovali každý dom. „Chodievali vyhrávať počas pondelka a utorka, pričom so sebou nosievali také dlhé palice. Na ne im ako výslužku nastokávali slaninu alebo varené vajcia. Pamätám sa, že sme sa na to veľmi tešili a nevedeli sme sa dočkať," ukončila Pániková.