Ako ste sa stali profesionálnym vojakom a špeciálne vojakom pod vlajkou OSN?
- Na jeseň roku 2001 som videl rozhovor na tému: Byť profesionálnym vojakom. Spomínalo sa tam veľa výhod, ako napríklad sociálne dávky, služobné byty a podobne. Pre mňa ako 25-ročného chlapca to bola vtedy veľká motivácia. Stal som sa profesionálnym vojakom v Štúrove a polroka som slúžil v Leviciach.
Asi tak o rok neskôr prišla príležitosť slúžiť v zahraničí. Mohli sme si vybrať, či pôjdeme do Východného Timoru, Afriky, alebo na Cyprus. Rozhodli sme sa pre Afriku. Výcvik bol v Nitre, kde sme splnili všetky kritériá. Následne sme odišli do Eritrey v severovýchodnej časti Afriky.

Ako prebiehala príprava?
- Tréning trvá niekoľko mesiacov, počas ktorých sa dozviete všetko o mieste, kam idete a samozrejme, zahrnutý je aj výcvik v sebaobrane, so zbraňami, simulácie útokov a obrany, hliadkovanie, riešenie problémov.
Kam ste sa cez misie dostali?
- Bol som na dvoch misiách v Afrike a dvoch na Blízkom východe.
Nasadenie mierových síl neznamená riešenie konfliktu, ale zohráva pri tom významnú úlohu. Majú mierové sily rešpekt?
- Vojenská prítomnosť nie je riešením, ale niekedy je nutná. Samozrejme, že na mnohých miestach nás neradi vidia, ale musíme sa vždy usilovať o dobré vzťahy s miestnym obyvateľstvom.
V súvislosti s vlnami prisťahovalcov do Európy sa šíria názory, že to zvyšuje hrozbu terorizmu.
- Nie každý prisťahovalec je terorista a, samozrejme, pokiaľ ide o ľudí, ktorí sú na útek zo svojej krajiny naozaj odkázaní, mala by im byť poskytnutá pomoc. Tak ako sa dostalo pomoci nám počas komunizmu od západného bloku. Ale to neznamená, že by sme mali tolerovať ľudí, ktorí po príchode do Európy páchajú zločiny. Takí tu nemajú čo hľadať.
Hovorí sa, že Izrael je jedným z najrozvinutejších štátov sveta...
- Tým si môžete byť istí - ekonomicky a aj vojensky. Ale na mapách okolitých arabských krajín Izrael nenájdete. Je tam iba biele miesto. Je dobre vybavený a vyvíja vojenskú techniku. A ak napríklad v Sýrii či Libanone vytočíte telefónne číslo do Izraela, tak počujete v arabčine: „Číslo krajiny neexistuje.“ A ešte taká zaujímavosť. Izraelský kalendár nemá teraz rok 2017, ale 5777.