LEVICE. Na Slovensku sú takéto zariadenia iba štyri. Jedno z nich má regionálna Tekovská hvezdáreň.
Bola prvá, ktorá v roku 2010 získala prenosné planetárium, jediné svojho druhu v strednej Európe.
Toto novšie zariadenie je dynamickejšie a pre oči návštevníkov atraktívnejšie. Digitálne planetárium je obsluhované cez počítač.
Prenosné planetárium
Pobalia ho a naložia do auta. Po príchode na miesto je do pol hodiny planetárium rozložené a nafúknuté, prístroje sú pripojené. Tridsiatka návštevníkov sa môže preniesť do nekonečného priestoru nad ich hlavami.
„Je to najnovšie digitálne planetárium. Na Slovensku je ešte v Michalovciach, Hlohovci a Partizánskom,“ hovorí Jozef Kováč, riaditeľ Tekovskej hvezdárne v Leviciach.
Jednu miestnosť hvezdárne zaberá obrovský stan v tvare kupoly, na ktorú sa premietajú úkazy z oblohy. Všetko je digitálne.
Starší typ planetária si hvezdáreň zadovážila ešte v roku 2010 a okamžite sa stalo stredoeurópskou raritou. Na zdroj svetla, žiarovku, sa položil jeden zo šiestich cylindrov, a to, čo bolo na ňom vyobrazené, sa premietlo na kupolu. So súčasnou novinkou ich spája jedno – oba majú nafukovací kupolovitý „stan“. Nové planetárium je obsluhované cez počítač a je oveľa dynamickejšie. Ako riaditeľ s úsmevom hovorí, chýbajú už len kreslá, ktoré by človeka triasli ako v kozme.
Ak by si návštevník chcel pozrieť všetky ukážky projekcie, ktorú riaditeľ naprogramoval, v planetáriu by strávil desiatky hodín.
Hviezdne divadlo podľa skutočnosti
„Vieme v ňom ukázať hviezdnu oblohu v noci, cez deň, súhvezdia, planéty, súradnice, hmloviny, hviezdokopy. Informácie vyberáme podľa cieľovej skupiny, ktorá príde,“ reagoval na otázku, pre koho je planetárium vhodné, s tým, že najmenších návštevníkov mali 3-ročných.
Vizuálne zaujímavé je napríklad spoznávanie Mliečnej dráhy, projekcia mytologickej oblohy, prelet svetom galaxií či ukážka ich zrážky. Tiež aj vznik kráterov na Mesiaci, ktorých úlomky „padajú“ na hlavy návštevníkov. Štart kozmickej rakety alebo pohľad na Hubblov vesmírny teleskop, ktorý „pláva“ v tichu vesmíru už štvrťstoročie, je to, čo ostane návštevníkovi dlho v pamäti.
„Všetko je to urobené ako v skutočnosti, na základe pozorovaní,“ osvedčuje reálnosť projekcií Jozef Kováč.
Nie je v obchode
Na rozloženie planetária postačuje aj menšia telocvičňa či sála domu kultúry – priemer stanu je sedem metrov a výška tri a pol metra. „Planetáriu sa nedá bežne kúpiť v obchode alebo nákupnom centre. Skladá sa z viacerých zariadení, vybraných podľa požiadaviek zadávateľa,“ vysvetľuje riaditeľ, ako sa k nezvyčajnému planetáriu dostali. Absolvovali s ním už viacero výjazdov v rámci celého západného Slovenska.
Pre záujemcov je prenosné planetárium k dispozícii každý štvrtok a piatok v priestoroch Tekovskej hvezdárne v Leviciach.