Liečba sa neustále vyvíja a pokrok prichádza aj pre onkologických pacientov v levickom regióne. Pacienti s touto diagnózou majú možnosť liečby v ambulancii klinickej onkológie v poliklinike SANAT. Veľkým benefitom je dostupnosť liečby bez náročného cestovania, ktoré pacientov a ich príbuzných zbytočne zaťažuje nielen fyzicky, ale i časovo a finančne. Ambulantná liečba chemoterapiou sa v tomto čase pre niektoré diagnózy a štádiá ochorenia rozširuje o možnosť tzv. kontinuálnej liečby. Je to liečba, pri ktorej účinné látky pôsobia na nádorové bunky dlhšie časové obdobie, a preto je preukázateľne účinnejšia ako krátkodobá infúzia, ktorá sa podá len v ambulancii. Takáto liečba nemôže byť podávaná do periférnych žíl ako bežné infúzie, ale môže byť aplikovaná len do tzv. centrálnych žíl, kde je bezpečný prístup zaistený špeciálnymi katétrami alebo komôrkou zvanou „porth cath".

„Zabezpečujeme zavádzanie centrálnych vstupov alebo implantáciu takýchto „komôrok" u pacientov s určitými diagnózami, u ktorých sa plánuje dlhodobá liečba infúznou chemoterapiou alebo aj u pacientov, ktorým sa už nedá aplikovať liečba do iných periférnych žíl. Používame tzv. PICC katéter, zavedený na hornej končatine, alebo port cath, ktorý je celý umiestnený pod kožou na hrudníku, a preto je chránený pre rizikom infekcie a komfortný pre pacienta, ktorému môže takto slúžiť aj roky. Tento postup je v zahraničí a napr. i v susedných Čechách bežne dostupný pre onkologických pacientov, u nás zatiaľ nie je zabezpečený na každom onkologickom pracovisku." vysvetľuje MUDr. Blanka Puškárová, klinický onkológ z onkologickej ambulancie v Sanate.
Ako ďalej hovorí, na pracovisku majú takýchto pacientov a tak im môžu poskytnúť účinnejšiu liečbu ich ochorenia. Najčastejšie ide o pacientov s nádormi hrubého čreva a prsníka, u ktorých sa plánuje dlhodobá infúzna liečba.
„Pri liečbe pacientov s nádormi hrubého čreva odchádza pacient do domáceho prostredia so špeciálnym infusorom, ktorý mu sám aplikuje liečbu najčastejšie napríklad 46 hodín. Táto liečba je účinnejšia a pritom je menej toxická a lepšie tolerovaná zo strany pacienta," dopĺňa.
Najúčinnejšou zbraňou v boji proti neustále narastajúcemu počtu nádorových ochorení však stále zostáva prevencia. Rodinná anamnéza a rizikové faktory, ako je napr. fajčenie a alkohol by mali byť pre pacienta zvlášť dôležité pri starostlivom absolvovaní preventívnych vyšetrení.
Celkový prehľad odporúčaných preventívnych prehliadok nájdete aj na stránke ambulancie: www.peregrin.szm.com