REGIÓN. Symbol šťastia, plodnosti a nových začiatkov. Aj preto ľudia každoročne na jar očakávajú prílet bocianov. Z južnej Európy či Afriky, kde prezimujú, absolvujú tisícky kilometrov.
Pravdepodobne prvý prílet bociana bieleho do Levického okresu v tomto roku zaznamenali v Mýtnych Ludanoch. Samca tu videli už 3. marca. Tento dátum udáva pozorovateľ na stránke bociany.sk. Neskôr, 21. marca, boli hniezda obsadené aj v ďalších dvoch dedinách.
Vo všetkých troch obciach sa bociany vrátili do hniezd vybudovaných na podložke stĺpu. Občas obývajú komíny, ako napríklad vo Vyškovciach, Šahách či Plášťovciach alebo sa usadia na streche ako v Plášťovciach.
Do okresu dorazili prví
V Mýtnych Ludanoch, v obci vzdialenej osem kilometrov od Levíc, je hniezdo na podložke stĺpa elektrického vedenia od roku 1998. Informácie o dňoch príletu bocianov a počte mláďat vedú miestni pozorovatelia od roku 2001 na celoslovenskom portáli bociany.sk. Z nich vyplýva, že doposiaľ najskorší prílet bol zaznamenaný v roku 2013, a to 19. marca. V súvislosti s počtom mláďat vedie rok 2015, keď sa bociania rodina rozrástla o štyroch potomkov.
Tohtoročný záznam o prvom prílete sa viaže k 3. marcu. Iný pozorovateľ ale píše o 20. marci.
Každopádne ide pravdepodobne o prvý pozorovaný prílet bociana bieleho do okresu. O deň neskôr, 21. marca sadli bociany do hniezd v Hornej Seči a Hrkovciach.

Symbol dediny
„Áno, priletel o 16.50 hodine,“ povedala presný čas Edita Moravská, starostka Hornej Seče s tým, že bociana si hneď aj odfotili: „Už viacero rokov píšeme údaje o prílete do obecnej kroniky.“
Miestni obyvatelia príchod bocianieho samca každý rok vyzerajú. Najskôr opraví hniezdo a onedlho ho nasleduje samička. Ľudia tiež pozorujú dianie v hniezde a hlavne koľko potomkov privedie párik na svet. „Podľa toho, koľko vychovajú malých, taká bude úroda,“ približuje starostka poveru starších ľudí a ako dôkaz pripomína vlaňajší rok, keď bociany mali štyri mladé, jedno z nich síce uhynulo a úroda bola dobrá.
Bocianie hniezdo na stĺpe pri hlavnej ceste z Levíc do Nitry je podľa starostky jedným zo symbolov obce. Denne tadiaľ prejdú tisícky áut, bocianom to už nevadí: „Nenechajú sa nikým a ničím rušiť.“ Močarisko, ktoré bolo po minulé roky na druhej strane cesty, bolo „špajzou“ pre vtáky s dlhými nohami. Bolo plné žiab, hadov a ďalších živočíchov. Neďaleko je Hron a pri ňom štrkovisko.
Starostka ale spomína na nedávnu minulosť, keď bociana zaskočilo počasie: „V roku 2011, keď bola v močarisku vysoká voda a napadol aj sneh, sme chodili bociana prikrmovať mäsom.“
Tento rok je v hniezde samček zatiaľ osamotený a ako Edita Moravská hovorí, pustil sa už do opravy hniezda.
Levice bez hniezd?
V sídle okresu, v Leviciach, bocianie hniezda celoslovenský portál neeviduje. Napriek tomu tu tieto brodiace vtáky pravidelne vídať – prilietajú sem zo širokého okolia za potravou.
Podľa Štefana Čambala, odborníka na chránené živočíchy, tu tiež zaznamenali vzácny druh – bociana čierneho. „Hniezdi v Horši v lese na strome. Je ohrozený vplyvom ľudských činností v mestách,“ približuje unikát.
Podľa Levičana oba druhy bociana pozorovali po minulé roky v chránenom areáli Levických rybníkov: „Lieta sem za potravou pre seba a neskôr aj pre mladé. Loví žaby, ryby, hady, väčší hmyz a menšie hlodavce.“ Do hrvola naberie v sparných dňoch aj vodu, odletí k hniezdu a osvieži potomkov. Živočíchy im nosí ešte živé, aby sa mladé na ne naučili.

Priletia aj adolescenti
Hlavný dolet bocianov prebieha na prelome marca a apríla. Prílet končil v druhej polovici apríla. V máji ešte zvyknú priletieť mladé, práve dospievajúce jedince. Hniezda, ktoré si postupne vytvoria, budú podľa ochranárov základom pre hniezdenie v nasledujúcom roku.
BOCIANY
Pravidelné sčítavanie a monitorovanie bocianov bielych sa na Slovensku robí od roku 1977. Portál bociany.sk eviduje 66 hniezd v obciach Levického okresu. Minulý rok boli informácie o ich obsadenosti a počet mláďat doplnené len pri 25 hniezdach. „Ak máte údaj o ich stave, vložte ho aj dodatočne do databázy. Zachováte tak kontinuitu sledovania stavu,“ vyzýva Slovenský zväz ochrancov prírody (SZOPK) pozorovateľov – dobrovoľníkov aj z ďalších regiónov Slovenska, kde je dovedna evidovaných 1333 hniezd. Informácie za vlaňajší rok chýbajú u 121 hniezd, vrátane štyridsiatky z Levického okresu.
Rok predtým, vyzval SZOPK k pozorovaniu bocianov označených ornitologickými krúžkami. „Od spravodajcov sme získali 128 informácii o tom, či bociany na hniezdach sú alebo nie sú označené. V 26 prípadoch bola informácia pozitívna,“ uvádza sa v správe s tým, že o. i. išlo aj o jedinca v hniezde v Šahách. (JN)