LEVICE. Počas Svetového dňa vody poskytujú hygienici každoročne orientačné analýzy vzoriek vody z individuálnych zdrojov. Zameriavajú sa na zisťovanie prítomnosti dusičnanov a nebezpečných dusitanov. Poskytujú aj poradenstvo, čo robiť, ak niektorý z faktorov nevyhovel normám. Všetko bezplatne.
Pre tých, ktorí chcú vedieť podrobnejšie zloženie vody zo svojej studne, spravia rozbory na zisťovanie minimálne 29 položiek vrátane mikrobiologických rozborov. Táto služba je už spoplatnená.
Piť, či nepiť?
„V dedine nemáme vodovod, každý používa svoju vlastnú studňu. Ja mám na dvore vŕtanú studňu, prišiel som si dať skontrolovať vodu,“ priblížil obyvateľ Hrokoviec, ktorý na levickú hygienu doniesol 22. marca hneď dve pollitrové fľaše s čírou vodou. V druhej bola vzorka zo 16-metrovej vŕtanej studne príbuzného, ktorý býva v Ipeľskom Sokolci.
Kým hygieničke zodpovedal na otázky do dotazníka, testovacie prúžky postupne menili farbu. Erika Jakubíková, vedúca oddelenia hygieny životného prostredia, po pár minútach oznámila výsledok: „Na varenie možno používať, na pitie ale nie. Zvlášť pre deti môže byť táto voda nebezpečná.“ Odporučila zdroje vody vydezinfikovať Savom. Majiteľ dostal aj letáčik s radami, ako sa starať o studňu a vodu v nej si chrániť.

Dusitany nezistili
„Počas dňa sme vyšetrili 140 vzoriek vody. Na dusičnany nevyhovelo 25 vzoriek, čo je 17,90 percenta. Dusitany boli vo všetkých v poriadku,“ zhodnotila stručne výsledky E. Jakubíková.
V Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Leviciach skontrolovali tento rok menej vzoriek ako vlani, kedy otestovali rekordných 174 vzoriek vôd.
Podľa vedúcej oddelenia hygieny minulý rok prichádzali starostovia, ktorí predtým oznam vyhlasovali v obecnom rozhlase a následne doniesli aj viacero fľašiek. Tohtoročný počet ale hodnotí ako dostatočný.
Pozitívum vidí aj v negatívnom výsledku na prítomnosť dusitanov vo všetkých prinesených odberoch.
U dusičnanov je norma 50 miligramov na liter. Voda s vyšším obsahom je nebezpečná pre dospelých, ale najmä pre novorodencov. Ak napríklad obsahuje viac ako 15 miligramov dusičnanov na liter, nesmie sa používať pre dojčatá. V ich tráviacom trakte sa môžu tieto látky chemicky zmeniť na nebezpečné dusitany, ktoré na seba viažu červené krvinky. Tým sa znemožní prenos kyslíka krvou do tela a vzniká dusičnanová methemoglobinémia dojčiat. Prejavuje sa modraním kože a pier a môže viesť k duseniu, poškodeniu funkcií mozgu a zlyhaniu základných životných funkcií.
A ako sa tieto chemické látky dostanú do spodných vôd, odkiaľ sú zásobované studne? Dusičnany sa používajú v poľnohospodárstve ako súčasť umelých hnojív. Voda v studniach môže byť znečistená aj unikajúcimi odpadovými vodami zo žúmp, septikov a živočíšnych fariem.
Ako sa starať
Hygienici každému záujemcovi o vyšetrenie vody z vlastnej studne dali rady, ako sa o ňu starať. Z okolia studne do vzdialenosti 30 metrov je potrebné odstrániť všetky zdroje možného znečistenia, ako sú smetiská, hnojiská, žumpy, silážne jamy, odkiaľ by mohli nečistoty prenikať do studne. Vodu v studni aj potrubie je potrebné občas dezinfikovať, najmä po každom znečistení zdroja, napríklad po záplavách.
Odborníci odporúčajú vodu, ktorá sa v domácnostiach využíva na varenie a pitie, dať skontrolovať minimálne raz ročne. Inak je možné využívať ju len na úžitkové účely.
Iné rozbory
Kto má záujem o podrobnejší rozbor vody z vlastnej studne, objednávku je potrebné doručiť RÚVZ v Leviciach. Hygienici prídu vzorku odobrať a transportujú ju do laboratória v Nitre. Tzv. minimálny rozbor s cca 29 zisťovanými položkami stojí približne sto eur, pripočítať treba poplatok za prevoz.
Monitoring pitnej vody z verejných vodovodov zabezpečuje regionálny úrad verejného zdravotníctva priebežne v súčinnosti s prevádzkovateľmi.