Futsalisti dosiahli historický úspech – postúpili do semifinále

Hráči Futsal Teamu Levice zvládli rozhodujúci zápas na palubovke FTVŠ UK Bratislava, čím si zabezpečili postup medzi najlepšiu štvoricu extraligy. V semifinále narazia Levičania na historicky najlepší tím Slov-Matic Bratislava.

Pre Levice je postup historickým úspechom. Pre Levice je postup historickým úspechom. (Zdroj: Lukáš Mandrák)

3. zápas

FTVŠ UK Bratislava – Futsal Team Levice 3:8 (2:4).

Góly: Štefaňák, Kojnok, Gála – Rakica 2, Gabaš 2, Budovec, Zorád, Švec, vl. Levice: Bielik, R. Obický, Zorád, Švec, Graus, M. Obický, Misko, Rakica, Chudý, Tóth, Gabaš, Bačík, Krivočenko (K). Rozhodovali: Ježík, Šlapka. Diváci: 70.

Levickí futsalisti vo svojej štvrtej sezóne medzi slovenskou futsalovou elitou dokázali postúpiť medzi najlepšie štyri mužstvá. Klub bol založený v roku 2012 po dlhom čakaní zvládol prejsť cez štvrťfinálového súpera z FTVŠ UK. Postup sa nerodil ľahko, keďže prvý duel dokázali vysokoškoláci na svojej palubovke vyhrať po predĺžení. V druhom stretnutí sa zrodil jednoznačný výsledok, keď si Levičania dokázali doma poradiť so súperom poľahky 6:1. Tretí, rozhodujúci duel sa odohral v piatok na palubovke FTVŠ. Žltozelení naň cestovali v plnej sile. Už v 5. minúte sa Levičania ujali vedenia, keď si po strele Pavla Gabaša zrazil jeden z hráčov loptu do vlastnej brány. O dve minúty neskôr skóroval po nacvičenom signály nádherným volejom hrajúci tréner Pavol Gabaš. V polovici prvého dejstva pridal tretí gól Levíc Matúš Budovec a v 12. minúte už viedli Levičania zásluhou Vila Rakicu rozdielom štyroch gólov. Od tohto momentu prebrali iniciatívu domáci futsalisti, ktorým sa do polčasovej prestávky podarilo znížiť na 2:4. Levičania nechceli pripustiť scenár z prvého zápasu série, keď po polčase vyhrávali 2:0 a nakoniec prehrali v predĺžení.
V druhom polčase ostalo dlho nezmenené skóre. Až v 29. minúte, po strele Vila Rakicu, odrazená lopta doputovala k Egonovi Zorádovi a ten ju poľahky upratal do prázdnej brány. Už o minútu neskôr pridal druhý gól v zápase po peknom prehodení brankára Rakica. Hostia kontrovali a už o niekoľko sekúnd, keď sa po chybe v rozohrávke Levíc dostal domáci hráč k lopte a pomedzi nohy Bielika v bráne Levíc znížil na 3:7. Akýkoľvek náznak drámy uťal ešte v tej istej minúte druhým presným zásahom Pavol Gabaš. Od tohto momentu sa duel už len dohrával. Hostia sa odovzdali a Levičania už nemali dôvod bezhlavo útočiť. V poslednej minúte ešte zvýšil náskok žltozelených strelou do prázdnej brány Gabriel Švec. V tých momentoch už žltozelení vedeli, že po katastrofálnej minuloročnej sezóne, bude táto aktuálna omnoho vydarenejšia. Leviciam sa tak prvý krát v histórii klubu poradilo preraziť medzi štyri najlepšie celky slovenskej extraligy.

V semifinále proti Slov-Maticu Bratislava

Bezprostredne po zápase prepukla v tábore Levíc veľká radosť. Hráči stihli spraviť po zápase aj menšiu oslavu. Tej sa už nezúčastnili Pavol Gabaš a Gabriel Švec, ktorí hneď po zápase cestovali do Prahy. Oslavu z dôvodu pracovnej vyťaženosti predčasne opustil aj vedúci tímu Róbert Čík s prezidentom klubu Petrom Bongyom. V semifinále narazia Levičania na najväčšieho favorita na titul, mužstvo Slov-Matic FOFO Bratislava. Oranjes vyhrali základnú časť a rozhodne nebudú chcieť dopustiť žiadne prekvapenie. Naopak žltozelení budú môcť hrať uvoľnene, bez väčšieho tlaku, pretože nemajú čo stratiť. Hlavne v domácom prostredí budú Levičania nepríjemní a môžu byť favoritovi viac než dôstojným súperom. Dôležitým mužom bude nepochybne hrajúci tréner Pavol Gabaš. Po jeho minuloročnom príchode do tímu chvíľu trvalo zapracovať taktiku, ale postupne sa hra zlepšila a mužstvo sa dokázalo dostať aj z rôznych kríz, čoho dôkazom je práve postup do semifinále. Jeho zverenci a zároveň spoluhráči nastúpia na prvý zápas v Bratislave až po reprezentačnej prestávke.

Povedali po zápase:
Peter Bongya, prezident Futsal Teamu Levice: „Do stretnutia sme išli s odhodlaním, všetci hráči túžili po postupe, čo bolo vidieť už cestou do Bratislavy. Mali sme skvelý úvod, dali sme štyri góly a mysleli sme si, že je po zápase. Domáci sa vzchopili a dokázali znížiť. V šatni sme si povedali, že nemôžeme poľaviť a musíme pokračovať v dobrej hre zo začiatku zápasu. Domáci sa snažili, ale naše dva rýchle góly zápas v podstate rozhodli. Im sa ešte podarilo znížiť na 3:6, my sme však hneď kontrovali a gól na 3:7 definitívne rozhodol o zápase. Po zápase aj tréner domácich priznal, že sme boli lepší. Celý zápas sme si išli za svojim cieľom a nakoniec sme to dokázali. Naši chlapci ukázali obrovské srdce, za čo im veľmi ďakujem. Chalani si spravili aj menšiu oslavu. Tá väčšia, bude na konci sezóny. Tento postup je ďalším dôležitým krokom za splnením veľkého sna, ktorým je zisk medaile. Potom bude naozaj veľká oslava. Najprv nás ale čaká semifinálová séria proti Slov-Maticu. Bude to ťažký súper, ale ak sa nám podarí zopakovať výkon z tohto zápasu, môžeme s nimi hrať rovnocennú partiu.“

Ján Krivočenko, kapitán Futsal Teamu Levice: „V play-off sme sa stretli tretí krát, takže sa oba tímy dobre poznali. Myslím si, že v celej sérii rozhodla bojovnosť, naše srdce a súdržnosť. Škoda prvého zápasu. Po ňom sme si vstúpili do svedomia a dokázali sme, že sme boli lepší a chceli sme viac postúpiť. Domáci zápas ukázal, že máme na postup. V tomto zápase rozhodlo chcenie, bojovnosť a mentálna sila. My sme boli konečne silní v hlavách a hrali sme počas celého zápasu naplno. Myslím si, že sme vyhrali zaslúžene. Oslavy boli dobré, začali už po zápase v šatni. Neboli nijak veľké, trochu sme si zaspievali, posedeli a išli domov. Čas na oslavy ešte nenadišiel, pretože máme pred sebou ešte niekoľko zápasov a ešte väčšiu výzvu. Proti Slov-Maticu budeme musieť byť opäť mentálne silní, bojovní a sústredení počas celého zápasu a za akéhokoľvek stavu. Ak to dodržíme, môžeme s nimi uhrať dobrý výsledok. Osobne verím tomu, že môžeme ísť ďalej. Keby tomu neverím, tak nešportujem. Každý jeden súper je zdolateľný a myslím si, že takto to berú aj ostatní chalani v tíme. Sľubujem, že spravíme všetko preto, aby sme ukázali, že na to máme. Kvalitu na to naozaj máme, len musíme bojovať.“

Ostatné výsledky štvrťfinále: Slov-matic – Wild Boys 4:1 a 9:1 (konečný stav série: 2:0), Žilina – N. Zámky 10:5 a 5:1 (2:0), Pinerola – Podolie 4:1 a 7:1 (2:0). Semifinálové dvojice: Slov-matic BA – Levice, Žilina – Pinerola. O presných dátumoch jednotlivých stretnutí vás budeme informovať.