BRATISLAVA, MOCHOVCE. Dostavba jadrovej elektrárne Mochovce sa znova predraží. Pôvodná suma 4,6 miliardy eur, na ktorej sa dohodol štát s Enelom ešte na jeseň 2014, sa navýši o ďalších 800 miliónov eur, na 5,4 miliardy eur.
V utorok 28. marca sa na tom dohodli všetci traja akcionári Slovenských elektrární, teda štát, taliansky Enel a český Energetický a průmyslový holding, ktorý do podniku vstúpil vlani v lete. Informáciu priniesol odborný internetový magazín energia.sk.
O ďalšom predražení Mochoviec sa začalo hovoriť pred takmer rokom. Dôvodom mali byť bezpečnostné opatrenia na dostavbe jadrovej elektrárne, ktorá sa začala stavať ešte počas prvej vlády Roberta Fica.
Navýšenie rozpočtu jadrovej elektrárne nie je prvé. Pôvodný odhad hovoril o sume 1,8 miliardy eur. Postupne sa navyšovala, až sa na jeseň roku 2014 dohodla suma 4,63 miliardy eur.
Majitelia Slovenských elektrární sa dohodli aj na predĺžení dostavby Mochoviec. Akcionári odsúhlasili termíny spustenia oboch blokov - koncom roka 2018 a 2019.
Mimoriadne valné zhromaždenie schválilo aj nové termíny dostavby. Po novom sa má tretí blok v Mochovciach uviesť do prevádzky ku koncu budúceho roka. Štvrtý blok by mali dokončiť o˙rok neskôr. Ostatné oficiálne termíny hovorili o zavážaní jadrového paliva do tretieho bloku v roku 2017. Štvrtý jadrový blok sa mal uviesť do prevádzky následne o ďalší rok. Po začatí dostavby Mochoviec sa pritom hovorilo o rokoch dostavby 2012, resp. 2013.
„Začiatkom marca tohto roka bol tretí blok dokončený na 94,7 % a štvrtý blok na 82,8 %," uviedli Slovenské elektrárne. Priamo na stavbe pracuje viac ako 3 500 pracovníkov, ďalších približne 6 500 pracuje v dodávateľskom reťazci alebo na vyvolaných pracovných miestach. Počet odpracovaných hodín na stavbe dosiahol takmer 65 miliónov človekohodín.
Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (na dostavbe už nepracuje - pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice (na dostavbe už nepracuje - pozn. red. SITA) a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.˙
Autor: MP