BRATISLAVA, LEVICE. Slováci si už na Troch kráľov, Veľkú noc či výročie SNP nenakúpia. Od začiatku júna sa rozšíri zákaz maloobchodného predaja na všetky sviatky. Poslanci to odklepli 28. marca. Obchody tak ostanú zatvorené spolu pätnásť a pol dňa v roku.
Doteraz to bolo len tri a pol dňa – na Štedrý deň popoludní, v Prvý sviatok vianočný, na Nový rok a počas Veľkonočnej nedele.
Za aj proti
Na sociálnej sieti sme sa pýtali, či sú obyvatelia nášho regiónu s touto zmenou stotožnení. Približne polovica bola za, niektorí by uvítali zatvorenie obchodov aj v nedeľu. Druhá zasa proti.
„Ľudia si zvyknú, na dedinách je to normálne, že je obchod cez víkend zatvorený,“ znel jeden z názorov.
V okresnom meste má predajne niekoľko obchodných reťazcov, sedem dní v týždni je otvorený aj City park či Dituria. Oklieštenie predaja sa bude vzťahovať aj na ne.
Menšie obchodíky v centre Levíc končia pracovný týždeň v sobotu na obed.
Ako bude otvorené mestské trhovisko, zisťovali sme u majiteľa a prevádzkovateľa. „Musíme sa prispôsobiť predajcom. Keď sú sviatky, vždy sa spýtame, či chcú predávať,“ hovorí Irena Cziriová a uvádza aj príklad - otvorené mávajú na jeseň, v čase Dušičiek. Rovnako tomu bude teraz v máji, keď sa začne s výsadbou priesad: „Ak budú predajcovia chcieť 1 a 8. mája predávať, určite že nepovieme, že neotvoríme. Nechcem ich brzdiť, keď majú zákazníkov.“
Až do 23. hodiny
Jediný obchod, ktorý by mal ostať otvorený po 1. júni, je Večierka v Rotunde. Už šiesty rok ju prevádzkuje a aj v nej predáva Ondrej Ambrózay. Zmenu víta. „Pre mňa je to dobré. Zvýši sa mi návštevnosť,“ hovorí s úsmevom a dopĺňa, že nakupovať k nemu chodia ľudia zo širokého okolia.
Na malej ploche má všetky základné potraviny aj doplnkový tovar. „Robím sám, sedem dní v týždni,“ pokračuje ďalej invalidný dôchodca.
V nasledujúcich dňoch pripravuje rozšírenie otváracieho času o dve hodiny. Ako ale hovorí, nesúvisí to s legislatívnou zmenou, ale s príchodom dlhších letných dní. „Najbližší polrok budem mať otvorené od 5.30 hodiny až do 23. hodiny. Robím to tak pravidelné každý rok.“
V nedeľu chce mať aj on trošku pokoj, obchod bude otvorený tradične od ôsmej do dvanástej.
Čo všetko sa zmení a ktorých obchodov sa novinka dotkne
1. Počas ktorých dní budú obchody zatvorené?
Zákaz predaja sa týka všetkých štátnych sviatkov, čiže 1. januára, 5. júla, 29. augusta, 1. septembra a 17. novembra.
Zamestnanci ostanú doma aj počas dní pracovného pokoja, teda 6. januára, na Veľký piatok, Veľkonočnú nedeľu a Veľkonočný pondelok, 1. mája, 8. mája, 15. septembra, 1. novembra, 24. decembra popoludní, 25. decembra a 26. decembra.
2. Ktorých prevádzok sa zákaz predaja týka?
V novele sa píše, že počas spomínaných sviatkov „nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi“.
To znamená, že zatvorené musia byť všetky obchody s maloobchodným predajom, ako sú potraviny, drogérie, predajne s textilom, obuvou či akýmkoľvek iným tovarom, ktorý sa predáva konečnému zákazníkovi.
Tieto obchody môžu byť otvorené len vtedy, ak v nich majiteľ bude predávať sám, zamestnanci vtedy predávať nesmú.
3. Znamená to, že malí živnostníci môžu mať svoje obchody otvorené?
Áno. Ak obchod prevádzkuje sám živnostník, môže ho mať otvorený a predávať. Ak by mal zamestnanca, do práce ho počas sviatku zavolať nemôže.
4. Existujú aj nejaké ďalšie výnimky?
Áno. Zákaz predaja počas sviatkov sa netýka čerpacích staníc, lekární, predaja na letiskách, v prístavoch, vo verejnej doprave, v nemocniciach, predaja cestovných lístkov a suvenírov. V týchto prevádzkach môžu zamestnanci predávať ako v akýkoľvek iný deň.
Okrem toho, určité výnimky majú aj kvetinárstva. Môžu byť otvorené 8. mája, keďže druhá májová nedeľa sa slávi ako Deň matiek.
5. Dotkne sa zákaz aj služieb?
Nie, služby sa poskytovať môžu aj počas sviatkov. Ich sa zákaz netýka.
6. Budú otvorené tržnice a predaj z dvora?
To závisí od toho, kto bude predávať, upozorňuje Radovan Pala, partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing.
„Novela nijako neovplyvňuje prevádzku tržníc. Dôležité je iba to, či je predávajúci podnikateľ, alebo zamestnanec. Podnikateľ predávať môže, zamestnanec nie,“ hovorí Pala. Rovnaké je to aj s predajom z dvora.
7. Čo znamená zákaz predaja pre obchodné centrá?
V obchodných centrách sa nachádzajú prevádzky, ktoré ponúkajú maloobchodný predaj, ale aj také, čo ponúkajú služby. Preto sa centrá budú musieť rozhodnúť, či ostanú počas sviatkov úplne zatvorené, alebo niektoré prevádzky otvoria.
Napríklad kiná, reštaurácie, kaviarne, čistiarne odevov, opravovne kľúčov, čiže všetky služby by otvorené mohli byť. Je však kľúčové, ako sa k tomu postaví samotné centrum.
8. Ako novinka ovplyvní štátnu kasu?
Ministerstvo financií tvrdí, že rozšírenie zákazu predaja „nebude mať vplyv na ekonomiku Slovenska“. Bližšie vysvetlenie neposkytlo.
9. O koľko sa znížia výplaty zamestnancom, keď sa obchody zatvoria?
Podľa Zákonníka práce majú zamestnanci, ktorí pracujú počas sviatkov, nárok na príplatok 50 percent. Pre mnohých je to atraktívne prilepšenie k platu, no o túto možnosť teraz prídu.
Napríklad, ak predavač dostáva 3,80 eura za hodinu, počas sviatku si mohol zarobiť 5,70 eura za hodinu.
10. Aké sankcie hrozia za otvorenie obchodov počas sviatkov?
Pokuta sa môže vyšplhať až do 100-tisíc eur.
JANA TREBULOVÁ