LEVICE. Chemické látky používané v poľnohospodárstve na ochranu rastlín spôsobujú škody na včelstvách. Dôsledkom je znižujúci sa počet včelstiev, nižšia produkcia medu a zvyšujúca sa cena tohto zdraviu prospešného produktu.
Aj levickí včelári majú negatívne skúsenosti s chémiou na poliach. Poukazujú najmä na jej aplikovanie počas dňa, kedy sú včely mimo úľa, čím sú ohrozenejšie.
Prísnejšie pravidlá v tejto oblasti pripravuje schváliť Európska komisia už v máji.

Včely paralyzujú
„Je to problém hlavne u repky v čase, keď sa postreky aplikujú začiatkom kvitnutia. Poľnohospodári to nerobia ráno alebo večer, ale počas dňa,“ hovorí včelár Dušan Kollár. Je predsedom Mestskej organizácie Slovenského zväzu včelárov v Leviciach, ktorá má 185 členov a okrem Levíc k nej prislúchajú aj včelári od Santovky či Beše. Skúsenosti najmä so súkromne hospodáriacimi roľníkmi majú viacerí. „Prichytil som jedného, keď postrekoval cez obed,“ opisuje a pridáva, že často aj miešajú viacero postrekových látok, čím sa ich účinnosť viacnásobne zvýši. Samozrejme, aj na živočíchy.
„Včely sú potom paralyzované, stratia orientáciu a netrafia do úľa,“ opisuje následky. Keď aj včela svoj úľ nájde, dnu sa nedostane: „Pri letáči sú strážkyne a tie potom takúto včelu do úľa nevpustia.“
Ako hovorí, na jednej strane sa včely samy postarajú o to, aby med nebol znečistený chémiou, na druhej strane sú ale postrekom napadnuté jedince vyvrhnuté zo spoločenstva.
Zmena má prísť v máji
Predseda včelárov iniciatívu Európskej únie víta, aj keď podľa neho mohla prísť skôr ako v máji: „Vtedy je už po repke.“ Súhlasí ale, že únia by mala pravidlá na používanie pesticídov sprísniť: „Je to nebezpečné nielen pre včely, ale aj ľudí.“
Mrazy spravili svoje
Dušan Kollár je dlhoročným včelárom. Tejto záľube sa venuje polstoročie, začínal v detstve so svojím otcom. Dnes má 120 včelstiev, ktoré v štyroch včelniciach ročne vyprodukujú do dvoch ton medu.
Táto zima bola mimoriadne mrazivá. „To, čo ostalo, je v dobrom stave. Uhynuli iba slabšie jedince,“ ukazuje na úľ s nehybným hmyzom. Ako hovorí, svoje spravia aj postreky na strniskách a na pôde, kde bola burina.
Kuriózne prišiel o päť včelstiev, ktoré zničili ďatle alebo žlny: „Do dreveného úľa spravili dieru a vo vnútri spôsobili taký chaos, že včely im vylietali priamo do zobákov.“ Približne rovnaký počet včelích rodín mu uhynul od vyslabnutia a silnej zimy.
Podľa predsedu levických včelárov spad včiel ale v našom regióne nebol taký vysoký, ako hlásia ich kolegovia z Rakúska. Tam sa vyšplhal až na 50 percent a je preto pravdepodobné, že ceny medu sa zvýšia.
Včely sa nemenia
Včelárenie sa za ostatné roky teší záujmu. „Vlani sa nám prihlásilo 18 nových členov, z toho väčšina boli mladí ľudia,“ hovorí.
A aký je rozdiel medzi včelárením v minulosti a dnes? „Včely sú vždy také isté, len ich choroby nie. Klieštik, ktorý je základom všetkých ochorení u včiel, voľakedy nebol. Šarapatu robí od začiatku 80. rokov. Predtým sme ich teda proti nemu nemuseli chrániť a liečiť,“ prízvukuje a pridáva, že aj tu doba pokročila – liečbu včiel napadnutých týmto parazitom pomocou chemických prípravkov postupne nahrádza aplikácia tepla v špeciálnych komorách. Ceny týchto zariadení sa ale pohybujú v tisíckach eur.
Ale čo je podľa včelára najdôležitejšie, kvalita medu sa nezmenila: „Postriekanú včelu s peľom ani nektárom do úľa nevpustia.“
Európska komisia ide viac chrániť včely
BRUSEL. Európska komisia sa rozhodla zvýšiť ochranu včiel, pretože ich počet už niekoľko rokov sústavne a nebezpečne klesá. Dôležitým rozhodnutím bude zákaz používania troch druhov pesticídov v celej Európskej únii. Ich zákazom sa bude zaoberať v máji. Nebudú sa môcť aplikovať ochranné látky rastlín, ktoré obsahujú neonikotionid.Vedci zistili, že včely decimujú postreky s uvedenou chemikáliou. Ak sa s ním dostanú včely do kontaktu, strácajú orientačné schopnosti a plodnosť. Na nebezpečenstvo látky upozornil v roku 2013 Európsky úrad pre bezpečnosť potravín. Vtedy došlo k dočasnému zákazu aplikácie prípravkov Clothianidin, Imidacloprid a Thiamethoxam na kukuričné, slnečnicové, repkové a bavlníkové porasty. Ich používanie by sa malo podľa novelizovaného návrhu smernice EK rozšíriť natrvalo na všetky poľné porasty. Na rastliny v skleníkoch sa zákaz vzťahovať nebude. (TASR)