LEVICE. Spoločnosť Grizzly Slovakia v priemyselnom parku Levice - Géňa vybuduje technologické zariadenie na ekologické zhodnotenie tekutých odpadov ako svoje prvé na Slovensku. Pôjde o fyzikálno-chemickú úpravu odpadových emulzií, zaolejovaných zvodnených kalov a tekutých odpadov s maximálnou kapacitou 150 kubických metrov za deň.
Ako 22. marca informoval Peter Lukoviny zo spoločnosti,
samotné zariadenie v plnej prevádzke zamestná 40 ľudí. „Bude na ploche 40 x 30 metrov na pozemku veľkom 2,9 hektára. Rozpočet na projekt je 7,5 milióna eur. V prípade, že všetko pôjde podľa plánov, stavať by sa začalo na jeseň, s dokončením prác do pol roka," vyjadril sa Lukoviny.
Zamestnajú ľudí z regiónu
Pri hľadaní zamestnancov sa firma zameria na región. „Budú nás zaujímať ľudia s nižším vzdelaním. Je to manuálna práca, ktorá vyžaduje jedine manuálnu zručnosť a hlavne chuť pracovať. Levice sme si vybrali z dôvodu, že takmer celý priemysel Slovenska sa sústreďuje v západnej časti krajiny. Levice majú strategickú polohu, dobrý prístup a je tam priemyselný park. Väčšina fabrík v danej priemyselnej zóne sú naši budúci potenciálni zákazníci a dodávatelia, pričom zariadenie bude lokalizované priamo v nej," dodal s tým, že okrem toho spoločnosť veľmi príjemne prekvapil prístup všetkých zainteresovaných strán.
Zahraničný patent
Podľa jeho ďalších slov sa tu budú spracovávať tekuté odpady, ktoré sú výsledkom najmä priemyselnej výroby. „Sú to najmä odpady, ktoré sa zvyknú zmiešať napríklad s pieskom, s hlinou, s olejom a podobne. Prichádzame s technológiou, ktorá túto emulgovanú hmotu dokáže rozdeliť na jednotlivé prvky, využiteľnú časť oddeliť a spätne využiť. Vodu oddeliť, vyčistiť a odviesť vyčistenú v kvalite normou stanovených hodnôt do recipientu. Oddelí teda napríklad olej od vody, piesok od oleja, vyseparujú sa kovy a podobne, pričom je veľmi veľa kombinácií, ktoré technológia dokáže takto spracovať. Výsledkom je vyčistená voda a vyseparovaný opätovne použiteľný materiál. Látky obsiahnuté v tekutých odpadoch teda budú vrátené do výrobného a spracovateľského procesu zrecyklované, pre ďalšie využitie," vysvetlil zástupca spoločnosti.
Pôjde o uzavretý cyklus bez výparov, bez zásahu do životného prostredia. „Chcem poznamenať, že to nie je žiadna spaľovňa. Proces je jednoduchý, cisterna látky vypustí do podzemných nádrží a technológia ich vtiahne do uzavretého cyklu. Systém automaticky zistí, aké látky sa v cisterne nachádzali, pretože nie vždy sa to môže zhodovať s deklarovaným. Zariadenie bude mať totiž aj vlastné laboratórium. Na základe vlastného zhodnotenia následne systém automaticky spustí namiešavanie potrebných látok pre samotné spracovanie - zhodnotenie,“ ukončil Lukoviny s tým, že ide o zahraničný patent, ktorý je odskúšaný a sedem rokov bezproblémovo fungujúci v praxi.