BRATISLAVA, LEVICE. Hospitalizáciu 25-ročného Taliana s podozrením na osýpky nahlásila Klinika infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L Pasteura v Košiciach regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ). Pacientovi nasadili adekvátnu terapiu. Talian študuje v rámci projektu na UPJŠ v Košiciach. Proti osýpkam očkovaný nebol. Ako ďalej informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas, epidemiológovia Regionálneho ÚVZ v Košiciach vykonali včas všetky potrebné protiepidemické opatrenia na zabránenie vzniku epidémie a šírenia osýpok. Ako agentúru informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Ivana Stašková, zahraničný študent s podozrením na osýpky bol do 27. marca niekoľko dní v Novom Sade v Srbsku, kde sa pravdepodobne nakazil. Do nemocnice ho prijali 7. apríla a prepustili 18. apríla. "Hospitalizovaný bol pre ťažší klinický priebeh s teplotami
a exantémom (vyrážkou, pozn. red.) a hepatopathiou (poškodenie pečene, pozn. red.)," priblížila Stašková.
Z nemocnice ho prepustili v dobrom stave. "Žiadne špeciálne opatrenia na klinike neboli potrebné vzhľadom k štandardnému hygienicko-epidemiologickému režimu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny," dodala vo vyjadrení pre médiá hovorkyňa nemocnice.
Ako informovala doktorka Adriana Czigániová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Leviciach, chorobnosť osýpok pred zahájením vakcinácie v roku 1969, bola 90 % a úmrtnosť až 95 %. V prípade osýpok od roku 1990 nebol hlásený ani jeden prípad ochorenia. V okrese Levice je podobne ako v celej Slovenskej republike zaznamenaný pokles úrovne zaočkovanosti proti osýpkam, mumpsu a ružienke z viac ako 99 % v roku 2010 na úroveň 94,6 % v roku 2016.
Po Rumunsku a Maďarsku je Česko ďalšou krajinou, v ktorej v polovici apríla hlásili epidémiu osýpok. Osýpky prepukli v Moravskosliezskom kraji, predovšetkým v okolí Ostravy, kde evidovali minimálne 19 nakazených ľudí. Z uvedeného počtu chorých ide o 11 detí, ktoré ešte kvôli svojmu nízkemu veku nemohli byť zaočkované. Ochorenie bolo dovlečené zo zahraničia približne koncom februára až začiatkom marca. Vzhľadom na pokles zaočkovanosti proti osýpkam v Slovenskej republike je teoreticky možný vznik malých epidémií, ak dôjde k importu osýpok do nezaočkovanej komunity.