LEVICE. Študenti strednej umeleckej školy Ladislava Bielika v Leviciach sa začiatkom apríla zúčastnili na záverečnom projektovom stretnutí v českej Jihlave, ktoré sa uskutočnilo v rámci dlhodobého projektu pod názvom Učíme sa z histórie. Ten vznikol v rámci programu Erasmus + s medzinárodnou účasťou (Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko) pod vedením jihlavských škôl (Umělecko-průmyslová škola z Jihlavy - Helenína a obchodnej akadémie, SZŠ a SOŠS Jihlava). Okrem spolupráce jednotlivých krajín, škôl a odborov sa v ňom utužilo priateľstvo dvoch partnerských krajov – Kraja Vysočina a Nitriansky samosprávny kraj.
Návrat do doby minulej
Cieľom bolo vytvoriť kolekciu odevov a účesov inšpirovaných vybranými historickými obdobiami – barokom, antikou, secesiou a renesanciou, pričom sa mali zohľadniť historické a spoločenské špecifiká každej zo zapojených krajín.
Študenti odborov odevný dizajn a fotografický dizajn SUŠ L. Bielika v Leviciach v spolupráci so študentmi odboru kaderník zo Strednej odbornej školy dopravy a služieb v Nových Zámkoch vytvorili v priebehu dvoch rokov päť modelov, ktoré profesionálne nafotili v prostredí zodpovedajúcom danému historickému obdobiu. Modely z čias baroka a antiky našli svoje prostredie v interiéri a exteriéri Levického hradu, secesná noblesná dáma vynikla v reprezentatívnych priestoroch hotela Lev a renesančnú jednoduchú krásu umocnili priestory kaštieľa v Topoľčiankach.
Prínosom projektu bolo nielen hlbšie oboznámenie sa s históriou odevnej estetiky na Slovensku a v ostatných krajinách, ale aj schopnosť doladiť všetky detaily a zložky spolupráce do finálnej podoby, čo si vyžadovalo systematickú prácu, komunikáciu a spoločné riešenia všetkých drobných aj väčších prekážok. Študenti všetkých odborov mohli zažiť a vidieť, aká náročná je cesta k jedinej módnej fotografii a koľko tvorivých aj technických aspektov zahŕňa. Zároveň mohli na stretnutiach na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Českej republike vidieť rozmanitosť jednotlivých krajín v mnohých oblastiach.
Stretnutia
Prvé projektové stretnutie sa uskutočnilo na SOŠ dopravy a služieb v Nových Zámkoch. Okrem pracovných aktivít (každé stretnutie sprevádzala prezentácia modelov a spoločná tvorba samostatného modelu alebo kolekcie modelov) mohli účastníci spoznať zlomky našej histórie prostredníctvom prehliadok historických centier Nitry a Bratislavy.
Druhýkrát sa stretli v maďarskom meste Székesfehérvár. Oboznámili sa nielen s bohatou históriou tohto korunovačného mesta, ktorého dejiny siahajú až do čias starovekého Ríma, ale navštívili aj hlavné mesto Budapešť. Tam ich zaujala prehliadka architektonicky zaujímavej budovy maďarského parlamentu, v ktorej videli originály korunovačných klenotov.
V znamení secesie sa nieslo tretie projektové stretnutie, ktoré sa konalo v rumunskom meste Targu Mures. Projektoví partneri navštívili secesné a iné pamätihodnosti miest Targu Mures a Cluj-Napoca.
Záverečné stretnutie v Jihlave bolo zároveň aj finálnou prezentáciou všetkých modelov spojenou s vernisážou a výstavou v priestoroch ZUŠ v Jihlave. Popri pracovných aktivitách, ako bola tvorba odevnej kolekcie a príprava výstavy, študenti a pedagógovia absolvovali prehliadku mesta Jihlava, navštívili historické mesto Telč, hrad Roštejn a Prahu. Veľké nadšenie sprevádzalo exkurziu v Horáckom divadle v Jihlave, kde mohli vidieť všetky tvorivé zákutia divadla, ale hlavne mohli nahliadnuť do dielní a archívu divadelných kostýmov.
Verím, že študentov projekt obohatil nielen o nové poznatky a zážitky, ale vtiahol ich do zložitého procesu tvorby, na konci ktorého je jedna krásna dáma.
Autor: SUŠ