VEĽKÉ KOZMÁLOVCE. Hron je s 298 kilometrami druhou najdlhšou riekou Slovenska. Pramení pod Kráľovou hoľou pri Telgárte a časť jeho toku preteká aj Levickým okresom.
Od lokality, kde vyviera, je kozmálovská hať vzdialená vyše 200 kilometrov. Odpad z tohto úseku sa zachytáva na prvej väčšej priečnej stavbe, ktorá je práve vo Veľkých Kozmálovciach.
Vodohospodári z okolia vodného diela každoročne vyvezú stovky ton odpadu.

Kvalita vody sa lepší
Prvé veľké „upratovanie“ na brehoch Hrona sa každoročne koná na Svetový deň vody. „Tento rok sa 24. marca do čistenia zapojilo 60 zamestnancov,“ pripomenul Juraj Jurica, riaditeľ Správy povodia dolného Hrona a dolného Ipľa v Leviciach Slovenského vodohospodárskeho podniku. Z brehov od Tlmáč po hať v Kozmálovciach vyzbierali 1,4 tony odpadu, ktorý vyviezli na riadenú skládku a asi 20 metrov kubických PET fliaš, ktoré boli odovzdané na skládku triedeného odpadu. Najviac neporiadku sa pravidelne hromadí v zátoke na pravom brehu.
Okrem už tradičných plastových obalov rieka „zhora“ doniesla aj rôzny komunálny a biologický odpad. Ľudia si stále mýlia Hron s odpadkovým košom.
Podľa riaditeľa je ale situácia oveľa lepšia, ako tomu bolo v minulosti. „Koniec 90. rokov a začiatok 21. storočia bol horší,“ prízvukuje Juraj Jurica. Dôvodom bol menší počet fungujúcich čistiarní odpadových vôd a ani firmy a ľudia v tej dobe neboli veľmi orientovaní na ochranu životného prostredia. „Dnes sú už napríklad v hornom úseku Hrona raky, čo je znakom zlepšenej kvality vody,“ hovorí z dlhoročných skúseností.
Smeti, smeti, smeti
V týchto dňoch je Hron a špeciálne okolie vodného diela Veľké Kozmálovce znečistené. Je to dôsledok jarného topenia snehu a výdatných zrážok v hornom úseku rieky. Hladina vody stúpa a z brehov potom berie všetko dole prúdom. Okolie nad haťou a na vodnej nádrži sa javí ako veľké smetisko.
Ako príklad riaditeľ uvádza, že už pár dní po marcovom jarnom upratovaní bol neporiadok späť: „U nás sa doplavené smeti zachytávajú a veľká časť odpadu ostáva v zdrži.“ Situácia sa opakuje vždy, keď výdatné dažde trvajú tri – štyri dni.
Na odstránenie nahromadeného odpadu musia nasadiť techniku.
„Čistenie strojmi budeme robiť koncom mája a v júni. Odpad sa naloží na autá a odvezie na skládku,“ opisuje niekoľkotýždňový proces, počas ktorého z Hrona vyvezú desiatky ton.
Neviditeľné nánosy
Okrem komunálneho odpadu sa na dne zdrže usádzajú aj naplaveniny. Na zanášaní vodného diela sa podieľajú sedimenty z nesprávne obhospodarovaných polí, z lesov a rôzna drevná hmota.
Aby vodohospodári odstránili nánosy, v naplánovaných cykloch ich bagrujú z dna. „Posledné čistenie bolo v rokoch 2008 až 2012. Najbližšie je naplánované na budúci rok,“ dodal riaditeľ.