LEVICE. Z depozitárov alebo čo sa skrýva v múzeu – je názov tradičnej výstavy, ktorá je ale v netradičnom priestore.
Popri nakupovaní či kávičkovaní si návštevníci Obchodného centra Dituria môžu od 12. do 31. mája pozrieť túto výstavu mimo priestorov Tekovského múzea v Leviciach.
Vo svojom zbierkovom fonde spravuje regionálne múzeum takmer 120-tisíc predmetov rôzneho zamerania, veľkosti a hodnoty, od archeológie, histórie, národopisu cez umenie, numizmatiku až po prírodné vedy. Tie najcennejšie sú vystavené v stálej expozícii v Kapitánskej budove v areáli Levického hradu a v dvoch vysunutých expozíciách v Skalných obydliach Brhlovce a vo Vodnom mlyne Bohunice. Ostatné sú uložené v skladových priestoroch múzea v tzv. depozitároch.
Na výstave múzeum predstavuje svoju 90-ročnú históriu, pracovníkov a ich vedeckú i kultúrno-výchovnú činnosť. Vystavené predmety sa priamo viažu k histórii Levíc a blízkeho regiónu. Levičania si tak môžu zaspomínať na staré mesto, jeho premeny i obyvateľov.
„Turistom zas prestavujeme jedinečnosť nášho regiónu prostredníctvom levického zlatého onyxu alebo „čiľejkárskeho“ kroja. Mladšej generácii chceme ukázať staré už viac-menej zaniknuté remeslá, ako napríklad remenárstvo, klobučníctvo či výrobu modrotlače,“ hovorí Nikola Mihálová, autorka výstavy. Podľa jej k unikátnym predmetom patrí aj úlomok zo sochy Milana Rastislava Štefánika, ktorá v rokoch 1932 až 1938 stála na námestí. Najstaršie sú paleontologické zbierky – mamutí zub a časti mamutích klov.
„Naším zámerom je hlavne priblížiť našu prácu širšej verejnosti, preto sme na výstave zriadili aj malý čitateľský kútik, kde sa návštevníci môžu začítať do publikácií vydávaných múzeom. Zároveň sa touto výstavou chceme poďakovať všetkým návštevníkom, ktorí nás navštevujú a podporujú, každoročne ich je takmer 25-tisíc. Vďaka nim je Levický hrad a Tekovské múzeum v Leviciach najnavštevovanejšou pamiatkou nášho regiónu,“ dodala.