LEVICE. Už takmer 20 rokov si radnica objednáva postreky pagaštanov konských v meste a aj v mestských častiach.
Ploskáčik pagaštanový napáda stromy v Európe od polovice 80. rokov minulého storočia, keď sa prvýkrát objavil v Macedónsku. Počas jedného roka má tri až štyri vývinové cykly. Samičky kladú vajíčka na listy, z nich sa vyliahnu húsenice, ktoré sa hneď zavŕtavajú do listov. Po zakuklení sa z kukly vyliahnu zlato-žlté motýle, ktoré kladú ďalšie vajíčka.
Najdôležitejšia je chemická ochrana stromov proti prvej a druhej generácii hmyzu.
Úvodnú aplikáciu prípravkov vykonala špecializovaná firma minulý týždeň. Radnica si jej služby objednala aj na jún, keď postreky zopakujú.
Na Slovensku je okolo 25-tisíc stromov pagaštanov konských. Len menšia časť z nich je ošetrovaná.

Medzi hrobmi
„Nesmie pršať a prísť silnejší vietor. Predsa len ide o chémiu a vietor by ju mohol zaviať na miesta, kde sa pohybujú ľudia,“ povedal Miloslav Mandrák z levickej firmy. S aplikáciou preto začínali 11. mája skoro ráno, už okolo piatej v okolí plavárne a tiež v mestskom parku. K dispozícii majú dve vysokotlakové zariadenia, ktoré sú schopné aplikovať prípravok až do 30-metrovej výšky. Za tri dni takto ošetria všetkých 793 stromov v Leviciach.
„Neskôr tam už býva väčší pohyb ľudí. Okolo 10. hodiny sa presunieme do cintorína,“ priblížil lokalitu s najväčšou koncentráciou pagaštanov v meste. Na vstupnej bráne tam minulý týždeň visel oznam, ktorý návštevníkov upozorňoval na vykonávanú chemickú ochranu.
Na Slovensku
Pagaštany konské sú mohutné stromy, zväčša sa vyskytujú na verejných priestranstvách. O ich ochranu majú záujem aj iné samosprávy. Špecializovaná firma z Levíc má objednávky nielen z levickej radnice, ale aj z Nitry, Piešťan, Hlohovca a ďalších miest. Tiež z obcí v okolí – Rybníka, Novej Dediny, Hronských Kľačian. Ako ale odborník hovorí, je to otázka peňazí.
Investovať do niekedy takmer storočných stromov sa podľa jeho slov ale oplatí – či sú dreviny ošetrené, je vidieť na prvý pohľad. Na neošetrených sa v júni objavujú na listoch hnedé škvrny, strom môže o ne prísť a v najhoršom prípade aj odumrieť. Vďaka kalamitnému hmyzu ho napádajú hubovité ochorenia, stáva sa menej odolný a škodia mu už slabšie mrazy.
Konský nahrádzajú pagaštanom pleťovým
V Leviciach a mestských častiach je dohromady 793 pagaštanov konských. Radnica má s firmou podpísanú zmluvu na roky 2015 až 2017. Každý rok dve aplikácie postrekov vyjdú necelých 23-tisíc eur.
„Najvyšší počet jedincov tohto druhu sa nachádza na mestskom cintoríne v Leviciach. Ich približný vek je cca 70 až 80 rokov,“ hovorí Gabriela Danišová, referentka pre ochranu verejnej zelene na MsÚ Levice. Podľa jej slov sú pagaštany vďaka chemickému ošetrovaniu v priaznivom stave, „nakoľko sa táto ochrana vykonáva v Leviciach už od roku 1999“.
V ostatných rokoch ale radnica kvôli kalamitnému škodcovi ploskáčikovi pagaštanovému začala vysádzať pagaštan pleťový, ktorého listy nie sú napádané týmto škodcom.