LEVICE. Nemocnica, ktorú spravuje Nitriansky samosprávny kraj, sa v tomto nelíši od ostatných slovenských zariadení. Aj jej akútne chýba odborný personál.
Na príchod lekárov z Ukrajiny alebo iných krajín sa spoľahnúť nemôže – od januára 2016, keď sa sprísnili podmienky, nedostal povolenie na prácu ani jeden zahraničný lekár. V Leviciach ich pritom dovtedy prijali deviatich – všetkých z Ukrajiny. Sú s nimi spokojní.
V levickej nemocnici v súčasnosti pracuje 77 lekárov.

Náborový príspevok 5-tisíc eur
Presne toľko ponúka vedenie nemocnice novým lekárom cez náborové stránky. „Potrebujeme ich minimálne desať pre zabezpečenie personálneho stavu,“ hovorí Rudolf Hlavács, zástupca riaditeľky zdravotníckeho zariadenia v Leviciach.
Jednorazový príspevok ponúkajú každému lekári – s praxou aj bez nej. „Sumu 5-tisíc dostane každý lekár, ktorý sa zaviaže, že tu odpracuje päť rokov,“ približuje základnú podmienku.
Najviac chýbajú na internom oddelení, kde by prijali aj troch – štyroch. Nedostatok je tiež na chirurgii, gynekológii, oddelení dlhodobo chorých a ARO.
„Dôsledkom toho je, že sa lekári častejšie striedajú v službách, majú nadčasy. Môže to mať vplyv na ich ďalšie rozhodovanie,“ prízvukuje.
Lekári: Je nás málo
Podobnú skúsenosť majú aj samotní lekári. „Situácia je kritická, lekárov je veľmi málo a tí, čo sú, musia dvojnásobne slúžiť. Sú potom unavení, majú poznačený osobný život,“ hovorí Ukrajinka Alla Tryhuba, ktorá na internom oddelení pracuje už šesť rokov.
„Situácia v levickej nemocnici je zložitá, čo sa týka lekárov. Odchádzajú do zahraničia, ale týka sa to celkovo Slovenska,“ pridáva sa neurológ Marek Uhnák a dopĺňa, že dôsledkom je, že na jedného lekára pripadá viac služieb a potom po službe ostávajú lekári často pracovať ďalej. „Sú vyťažení, čo môže vyústiť do chyby, lebo lekár nie je neomylný.“
Absolventi miera na západ
Koncom školského roka mávajú záujemcov z radov absolventov lekárskych fakúlt. Tento rok sa v Leviciach prihlásili traja, od augusta by mal nastúpiť jeden absolvent. „Viac ich láka pracovať vo fakultných nemocniciach,“ hovorí zástupca riaditeľky s tým, že ďalší odchádzajú do zahraničia, kde sú lepšie platové podmienky.
Dopĺňa tiež, že na príchod ďalších lekárov z východu sa nemôžu spoliehať. Od roku 2016 sa sprísnili podmienky – záujemcovia musia zložiť odbornú aj jazykovú skúšku. Doteraz nimi neprešiel ani jeden záujemca.