LEVICE. Vo vybraných lokalitách mesta sa občianske združenie spolu s dobrovoľníkmi pustili do analýzy odpadu. Začiatkom apríla zisťovali podiel jednotlivých zložiek v celkovom komunálnom odpade.
Ukázalo sa, že napriek existencii kompostárne na Mochovskej ulici končí biologicky rozložiteľný odpad v smetných košoch. Našli v nich aj ďalšie komodity, pre ktoré sú určené žlté, modré a zelené triediace nádoby.
Dobrovoľníci v akcii
Inštitút cirkulárnej ekonomiky sa v obciach Slovenska zameriava hlavne na oblasť odpadového hospodárstva, konkrétne predchádzanie vzniku odpadov.
V Leviciach sa táto nezisková organizácia 6. apríla zamerala na analýzu odpadov. Cieľom bolo zistiť, aké je zastúpenie jednotlivých zložiek odpadu v celkovom komunálnom odpade.
Na sídliskách vybrala 15 nádob s objemom 1100 litrov, v ktorých bolo naplnených 1060 kilogramov odpadu. Konkrétne išlo o lokality Okružná ulica, ulice Pri Podlužianke, Prednádražie, A. Sládkoviča.
V zástavbe s rodinnými domami do zisťovania zahrnula 26 nádob s objemom 110 litrov a 380 kilogramami vyneseného odpadu - 14 nádob bolo z Ulice 29. augusta a 12 z Novej osady.
Takmer tridsať dobrovoľníkov vytriedilo papier, plasty, sklo, kovy, nápojové kartóny a biologicky rozložiteľný odpad. Vyselektovali aj všetky komodity, ktoré nepatria do zmesového komunálneho odpadu - kuchynský bioodpad, elektroodpad, oleje, pneumatiky a takisto aj komodity ako plienky, textil.
Čo je v odpadových košoch?
„Najväčší podiel v zástavbe s rodinnými domami aj v zástavbe s bytovými domami má biologicky rozložiteľný odpad – v priemere 44,48 percenta. Z toho je 22,24 percenta kuchynský odpad a 22,26 záhradný odpad,“ uvádza sa vo výsledkoch.
Aj napriek tomu, že samospráva zabezpečuje odvoz biologicky rozložiteľných odpadov zo záhrad, v košoch rodinných domov bolo 11,21 percenta záhradného odpadu. V kontajneroch z bytových domov to bolo 26,22 percenta.
„Zber bioodpadu z rodinných domov sa uskutočňuje podľa harmonogramu, ktorý dostali obyvatelia do rodinných domov aj do bytových domov a je zverejnený aj na webstránke mesta. Odvoz sa uskutočňuje spravidla 2-krát mesačne od marca do novembra,“ informovala Adriana Macáková, hovorkyňa Mestského úradu v Leviciach.
Podľa jej slov fyzické osoby môžu zelený odpad odviezť bezplatne v primeranom množstve aj do kompostárne na Mochovskej ulici v areáli CTZ.
Niektoré obce rozdali do rodinných domov malé kompostárne. V Leviciach ale podľa hovorkyne „nad kúpou kompostární pre domácnosti podľa vyjadrenia referenta pre odpadové hospodárstvo MsÚ v súčasnosti neuvažujeme“.
Ani toto do košov nepatrí
V odpadových nádobách našli dobrovoľníci aj iný odpad, ktorý sa zvyčajne triedi. Išlo o plasty (10,37 percenta), papier (7,67 percenta), sklo (4,11 percenta) a textil (7 percent).
V kontajneroch boli nájdené aj fľaše s použitým jedlým olejom, elektroodpad, baterky, žiarivky, káble a pneumatiky.