POHRONIE. Ľudia žijúci popri rieke nemôžu podvečer vychádzať do záhrad. So stmievaním komáre zvyšujú svoju aktivitu. Tento rok sú oproti vlaňajšku mimoriadne rozšírené.
Starostovia viacerých obcí museli siahnuť do rozpočtu a objednať si aplikáciu postrekov. Podľa ich slov, ak má byť ochrana účinná, potrebné by bolo rozšíriť ich aj na brehy Hrona, kde sa bodavý hmyz rozmnožuje.

Postrek opakovali
Za zvýšeným liahnutím novej generácie komárov sú aprílové dažde a teplé počasie. Vajíčka vydržia čakať na vhodný čas, najmä na vlhkosť, aj niekoľko rokov.
Ľudia bývajúci v blízkosti Hrona si s týmto bodavým hmyzom nevedia rady – sťažujú sa, že podvečer sa musia stiahnuť so záhrad. „Inak by nás zožrali,“ hovorí obyvateľ Kalnej nad Hronom. „Keď je slnko, tak v záhrade sa nedá nič robiť. A keď začne zapadať, ledva stihnem poliať záhony a musím sa pred komármi schovať. Inak je človek celý doštípaný. Repelenty nepomáhajú,“ ukazuje na červené svrbiace bodky na rukách.
„Áno, mali sme informácie od obyvateľov,“ hovorí Igor Gogora, prednosta Obecného úradu v Kalnej nad Hronom. Preventívne preto objednali firmu, ktorá spravila postrek proti komárom v opakovaných dávkach – najskôr v pondelok minulý týždeň, následne v jeho závere. „Postrek aplikovala firma vo večerných hodinách v obidvoch častiach obce, vrátane okolia tanku, koliby a tiež cvičiska pre psy. Vynechala lokalitu pri Hrone, kde majú včelári včely,“ opísal.
Večer vyliezajú
Odborná firma zo Šiah sa špecializuje na dezinsekciu. Podľa slov jej majiteľa Viliama Baltazára si ich služby v uplynulých dňoch objednali viaceré dediny na Pohroní: „Postreky sme robili v Dolnej Seči, Kalnej nad Hronom, Žemliaroch, Vyšnom nad Hronom, Hornej Seči, Tekovskom Hrádku.“
V intraviláne týchto obcí prechádzalo za súmraku, keď komáre začínajú byť aktívne, auto s prívesom so špeciálnym zariadením. Obsluhuje ho zamestnanec v ochrannom obleku vybavený plynovou maskou.
Chemické látky aplikujú tzv. mlhovaním pomocou vysokotlakového zariadenia vo forme hmly. Ako odborník hovorí, tento spôsob je účinnejší, tekutina sa lepšie rozptýli a stúpa aj do vyšších častí zelene.
Účinné látky je potrebné po troch až piatich dňoch znova aplikovať. Postreky sa vykonávajú podľa potreby od jari až do jesene, hlavne za vlhšieho obdobia, keď sa liahnu mladé komáre. „Nevyliahnuté vajíčka dokážu čakať aj desať rokov,“ opisuje. Vlhkosťou sa aktivujú.
Namiesto júla v júni
S dezinsekciou začínali 3. júna v Dolnej Seči pred deviatou večer. „Čím neskôr, tým lepšie – vtedy je vyšší nálet komárov. Sú veľmi agresívne, štípu. Kým som si na ihrisku pripravil veci, zaútočili aj na mňa,“ pridáva odborník svoje osobné skúsenosti.
Starosta Eugen Čornák hovorí, že postreky si objednávajú každý rok pred Dňom obce, ktorý býva druhú júlovú sobotu na ihrisku pri Hrone. Tento rok ale museli firmu zavolať už teraz a pred podujatím postrek pravdepodobne zopakujú: „Všetko bude pripravené, vrátane programu. Nechceme, aby ľudia odchádzali z podujatia kvôli komárom,“ prízvukuje.
Ako ale dodáva, týmto hmyzom sú postihnuté všetky dediny pri Hrone: „Začiatkom apríla boli dažde, Hron sa vylial medzi stromy, kde ostali kaluže – čo je raj pre komáre. Navyše sa nekosia jarky, kde sa schovávajú.“
Problém s bodavým hmyzom by sa podľa neho mal riešiť plošne – aplikáciou postreku na brehoch Hrona – a nielen na území obcí.
Pred siedmimi rokmi
Kalamita premnoženia komárov potrápila takmer celé Slovensko v roku 2010. Vláda vtedy vyčlenila 650-tisíc eur, do Nitrianskeho kraja smerovalo 200-tisíc eur. O likvidáciu komárov postrekmi vtedy požiadala vyše dvadsiatka obcí Levického okresu. Situáciu s hmyzom monitoroval entomológ a regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ).
„RÚVZ so sídlom v Leviciach doposiaľ nemá informáciu o tom, že by nastala mimoriadna situácia v súvislosti s premnožením komárov v niektorej časti okresu,“ informovala o aktuálnom stave Eva Kaňková, vedúca oddelenia preventívneho pracovného lekárstva s tým, že majú informácie o prebiehajúcej dezinsekcii z dotknutých obcí. Tie sú podľa jej slov v zmysle zákona o obecnom zriadení povinné zabezpečiť zdravé podmienky a zdravý spôsob života a práce obyvateľom obce.
Ani podľa hovorkyne predsedu NSK Oľgy Prekopovej neeviduje župa podnety: „Doteraz zo žiadnej obce alebo mesta, ktoré sa nachádza na území NSK, neprišla požiadavka na riešenie situácie s premnožením komárov. Samozrejme, ak bude vývoj počasia priaznivý pre rozmnožovanie komárov aj na území NSK a lokálne sa premnožia, potom na základe informácií starostov a primátov, po oboznámení sa so situáciou na mieste výskytu, NSK plošné postreky ako jediné účinné proti komárom, podporí.“
Okrem toho, že komáre ľudí obťažujú, spôsobujú aj uštipnutie, ktorého výsledkom je začervenanie a intenzívne svrbenie pokožky a v niektorých prípadoch aj opuch a alergické prejavy.
Ak ale dôjde k neobvyklej reakcii po uštipnutí, ako je neprimeraná reakcia kože, horúčka, dýchavičnosť, malátnosť a iný prejav, odporúčajú hygienici vyhľadať lekársku pomoc.