LEVICE. Po dvojročnej pauze radnica pristúpila ku chemickému ošetreniu 33 platanov. Aleja z týchto stromov sa nachádza na Hviezdoslavovej ulici - v susedstve Levického hradu, ďalšie stromy sú v mestskom parku a na sídlisku Rybníky.
Dreviny roky napáda nenápadný škodca sietnička platanová. Výsledkom jej pôsobenia bývajú pokrútené listy, ktoré sa zo zelenej farby menia na hrdzavo-hnedú. Dôsledkom môžu byť stromy bez listov a ich definitívne poškodenie.

Bzdoche chutia listy
Podľa Gabriely Danišovej, referentky pre ochranu verejnej zelene Mestského úradu v Leviciach, platany chemicky ošetrovali aj v minulosti: „Naposledy to bolo v roku 2014. Poškodenie je zvyčajne mierne, avšak sa opakovalo aj v rokoch 2015 a 2016. Po opakovanej kontrole výskytu škodcu sa pristúpilo k chemickej ochrane aj v tomto roku.“
Ošetrenie stromov zabezpečuje pre mesto odborná firma. „Postrek sa vykonáva podobne ako u pagaštanov vysokotlakovými postrekovačmi v jednej aplikácii, prípadne podľa potreby,“ doplnila referentka.
Sietnička platanová bola v Európe zaznamenaná na začiatku 60. rokov minulého storočia. Malá bzdocha obhrýza spodnú časť listov, kde kladie na jar vajíčka. Aj vyliahnuté larvy sa živia listami. Strom tak postupne chradne. Ak sa škodca premnoží, môže dôjsť až k úhynu stromu.

Tiež aj pagaštany a krušpány
Na aplikáciu chemického prípravku upozorňovala radnica minulý týždeň prostredníctvom mestského rozhlasu.
Chemická ochrana drevín nie je v meste ojedinelá. Už dvadsať rokov, približne v polovici mája, takto bojujú proti ploskáčikovi pagaštanovému. V Leviciach rastie takmer osemsto pagaštanov konských, ktoré sa ošetrujú v dvoch dávkach postrekov.
Z ďalších drevín, kde je nevyhnutá aplikácia chémie, je krušpán vždyzelený, ktorý je napádaný vijačkou krušpánovou. Živé ploty z neho sú v mestskom parku, na cintoríne, pred činžiakmi, ale aj pred kaštieľom v Kalinčiakove.