LEVICE. Nenáročné práce, ktoré zvládnu aj hednikepovaní ľudia. Do jednej z takýchto chránených dielní prišla komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.
Navštívila aj Mestský úrad v Leviciach a Zariadenie sociálnych služieb Domum v Krškanoch. Na radnici sa stretla aj s konkrétnymi klientmi, ktorí sa na ňu obrátili so svojimi podnetmi.
Pôsobnosťou komisárky je ochrana a obhajoba práv ľudí so zdravotným postihnutím, čo vyplývajú z Dohovoru OSN. Slovensko ho ratifikovalo v júni 2010. Úrad komisárky začal fungovať v marci 2016.
Smajlík s „postihnutím“
Otvárače na fľaše, odznaky či magnetky – všetky so žltým logom smajlíka. Aj tieto vyrábajú pracovníci chránenej dielne Limax LM v Leviciach. Ich prácu si na chvíľku vyskúšala komisárka Zuzana Stavrovská. Na pamiatku si odniesla nie celkom dokonalé magnetky, ako ale povedala, dá si ich na tabuľu vo svojej kancelárii.
Úrad komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím otvorili minulý rok v Bratislave. Zuzana Stavrovská túto funkciu zastáva od 2. decembra 2015 na obdobie šesť rokov ako historicky prvá komisárka. Zvolili ju poslanci NR SR.
Ako na stretnutí na levickej radnici priblížila, jej úlohou je presadzovať záujmy, prešetrovať individuálne podnety, s ktorými sa ľudia so zdravotným postihnutím na ňu obracajú. „Od 1. marca do konca roka 2016 nám bolo doručených 466 podnetov, 212 sme doriešili a v 49 prípadoch sme zistili porušenie dodržiavania práv osôb. Vstúpili sme aj do 24 súdnych konaní,“ vyčíslila Z. Stavrovská, ktorá pred zvolením vykonávala 16 rokov súkromnú advokátsku prax.
Okrem individuálnych stretnutí jej úrad komunikuje aj s občianskymi združeniami, tiež s domovmi sociálnych služieb, úradmi práce, väznicami, psychiatrickými nemocnicami.
Na mestom úrade pôsobnosti a kompetemcie svojho úradu predstavila viceprimátorovi Jánovi Krtíkovi, pracovníkom v sociálnej sfére a zástupcom organizácií a združení, ktoré seniorov a hendikepované osoby zastrešujú. „Je to dôležitá skupina ľudí,“ povedal J. Krtík s tým, mesto má vytvorenú radu seniorov, bezbariérovú komisiu a tiež chránenú dielňu zriadenú na mestskej polícii.
Bariéry sú v hlavách
V chránenej dielni na Jesenského ulici bola prvá zo zastávok. V roku 2008 ju založila Marcela Líškayová s tým, že sa zameriavajú na výrobu reklamných a darčekových predmetov, kancelárskych predmetov, ochranných pomôcok a reklamného textilu.
Ako povedala, aj ona sama sa v jednej takej chránenej dielni pred rokmi zamestnala: „Potom som si povedala, že keď to viem robiť tam, tak to vyskúšam robiť sama. A je to už deviaty rok.“
V chránenej dielni sú štyria - dvaja zdravotne postihnutí a ich dvaja asistenti. „Pôvodne tu mali byť len zdravotne postihnutí, ale sme „pomiešaní“, lebo je veľký problém nájsť zdravotne postihnutých, ktorí chcú pracovať,“ priblížila zloženie personálu s tým, že práce so strojmi neumožňuje zamestnať mentálne postihnutých, nepočujúcich či nevidiacich kvôli bezpečnosti.
Pozitíva chránenej dielne vidí hlavne v tom, že ľudia s postihnutím tu nájdu novú cestu, získajú plnohodnotnejší život, nemusia sedieť len doma a čakať, čo bude. „Keď sa im stane postihnutie alebo príde choroba, myslia si, že ich život sa skončil. Ja im ale poviem, že vždy sa to zdá zvládnuť, je to len obmedzenie v našej v hlave,“ hovorí šéfka malej firmy z vlastných skúseností.
V závere výjazdu sa komisárka vrátila na levickú radnicu, kde ju čakali klienti s individuálnymi podnetmi. V prípade potreby sa môžu záujemcovia kontaktovať cez úrad komisárky.
Komisárka
JUDr. Zuzana Stavrovská bola zvolená poslancami NR SR na 6-ročné obdobie od 2. decembra 2015. Obrátiť sa na ňu možno osobne, písomne, telefonicky aj mailom. Viac info: www.komisarprezdravotnepostihnutych.sk
Komisár pre osoby so zdravotným postihnutím o. i. posudzuje na základe podnetu alebo z vlastnej iniciatívy dodržiavanie práv osoby so zdravotným postihnutím, monitoruje dodržiavanie ľudských práv osoby so zdravotným postihnutím, uskutočňuje výskumy a prieskumy na sledovanie stavu a vývoja v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím, presadzuje záujmy osôb so zdravotným postihnutím v spoločnosti, spolupracuje s osobami so zdravotným postihnutím priamo alebo prostredníctvom organizácií, konzultuje s nimi veci, ktoré sa ich týkajú, skúma ich názory a podporuje ich záujem o verejné otázky, organizuje aktivity na podporu dodržiavania práv ľudí so zdravotným postihnutím.