BÁTOVCE. Lipovina oslávi 50 rokov od vzniku. Až do Nežnej revolúcie zažívala čulé letné sezóny, ktoré boli spojené so stanovaním, kúpaním, vodnými športami.
Po polstoročí je situácia iná. Dôvodom je zhoršená kvalita vody. Ani tohtoročné výsledky odberov, ktoré robili hygienici pred letnou sezónou, neboli priaznivé.

História a voda
Nádrž Lipovina vybudovali v roku 1968 na okraji obce Bátovce, ktorá má bohatú minulosť a výnimočnú polohu na okraji Štiavnických vrchov. Voľakedajšia banská osada sa vyvíjala ako zemepánske mestečko, Bátovce sa stali sídlom župy a označované sú za Mesto kráľovien.
Stopy bohatej minulosti sa v dedine dajú pozorovať dodnes a sú jedným z dôvodov, prečo sem návštevníci zablúdia. Druhým lákadlom, hlavne v lete, je nádrž Lipovina.
„Časy slávy“ sa ale pominuli. Dva stanové tábory, ktoré kedysi bývali plné, zanikli so starým režimom.
Prípravy pred sezónou
Ako hovorí starosta Bátoviec Peter Burčo, obec a vlastník reštaurácie sa snažia areál v okolí vodnej plochy udržiavať: „Nechceme to nechať spustnúť.“
Pred tohtoročnou letnou sezónou vykosili pláž, minulý týždeň dokončili dve ohniská, zabezpečili kontajnery na odpadky, lavičky. „Ubytovanie tu nie je, ale dopyt posledné roky máme - obracajú sa nás aj s touto požiadavkou,“ pokračuje starosta. Samospráva preto hľadá v obci lokalitu, kde by mohla ubytovacie kapacity vybudovať. Ako ďalej vysvetľuje, v susedstve Lipoviny to nie je možné, pozemky nepatria samospráve.
Návštevníci, ktorí sem prídu, môžu využiť služby bufetu s terasou a sociálnym zariadením v blízkosti nádrže, plážové ihrisko. Okrem slnenia a vodných bicyklov sa najčastejšie venujú rybolovu a plávaniu. Viacero rokov vodu hygienici na kúpenie ale neodporúčajú, je len „na vlastné riziko“.
Kúpať sa?
Pred oficiálnym začiatkom letnej sezóny na prírodných vodných plochách, ktorá na Slovensku trvá od 15. do 15. septembra, spravili hygienici rozbor vôd.
„Na prírodnej lokalite s neorganizovanou rekreáciou Bátovce – Lipovina, ktorá nemá prevádzkovateľa a príslušnú vybavenosť, bol 29. mája zamestnancami Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Leviciach vykonaný odber vzorky vody na kúpanie, ktorá nevyhovuje požiadavkám platnej legislatívy pre zníženú priehľadnosť vody a zvýšenú farbu,“ skonštatovala Erika Jakubíková z oddelenia hygieny životného prostredia.
Dodala, že v uvedenej lokalite, ktorá nemá prevádzkovateľa, ktorý by sa staral o kvalitu vody v nádrži, a príslušnú vybavenosť, je kúpanie len na vlastné riziko.
Nádrž Lipovina je zásobovaná malým potôčikom, ktorého prítok je slabý. „V čase dlhodobého tepla sa voda zohreje a vytvoria sa v nej sinice. Na kúpanie je potom nevhodná,“ opisuje starosta opakujúci sa stav.
Podľa jeho slov ale Bátovce majú čo návštevníkom ponúknuť. Najnovšie je to aj turisticko-náučný chodník dlhý 5,4 kilometra. Od námestia zavedie turistov na vrch Borovica, cestou prejdú obcou, pozrú sa k priehrade a bátovským ľochom. Stredne náročná trať sa dá absolvovať za dve a pol hodiny.
Vodohospodári o nádrži
Akumulačná nádrž Bátovce je vybudovaná na vodnom toku Jabloňovka nad obcou Bátovce. Prehradením údolia tohto toku vznikla nádrž s dĺžkou vzdutia 1,100 km. Pri maximálnej prevádzkovej hladine na kóte 234,60 m n. m. je zatopených 23,5 ha a akumulovaných 860-tisíc metrov kubických vody. Nádrž je napájaná hlavným prítokom Jabloňovkou a jej ľavostranným bezmenným prítokom s malými prietokmi. Vodné stavy Jabloňovky sú nepretržite zaznamenávané na limnigrafe SHMÚ v k. ú. Pečenice.
"Hlavným účelom tejto vodnej stavby je akumulácia a zabezpečenie regulovaného odberu vody pre závlahy poľnohospodárskej pôdy. Momentálne sa voda na tento účel nevyužíva. Ďalším druhom využitia je zmiernenie a sploštenie povodňovej vlny," hovorí Pavel Machava, hovorca SVP.
V zmysle platnej legislatívy bola táto vodná stavba vyhlásená za rybársky revír s mimopstruhovou vodou v užívaní Slovenského rybárskeho zväzu. V menšej miere sa využíva na vodné športy a rekreáciu. V minulosti bola vyhľadávaným miestom na rekreáciu v letnom období a s vybudovaným verejným táboriskom a službami stravovacích zariadení.
Slovenský vodohospodársky podnik, š. p., Správa povodia dolného Hrona a dolného Ipľa Levice ako správca tejto vodnej stavby pravidelne denne sleduje prietoky a v zmysle manipulačného a prevádzkového poriadku vykonáva opatrenia na zabezpečenie bezporuchovej prevádzky. "Kvalita vody nie je našou organizáciou monitorovaná," dodáva hovorca.