HOKOVCE. Žiť pri hlavnej dopravnej tepne spájajúcej sever a juh Európy je podľa miestnych obyvateľov utrpením.
Sťažujú sa na hluk, otrasy a hlavne rýchlosť, ktorou sa cez dedinu nákladiaky ženú k hraničnému priechodu v Šahách.
Obmedziť by chceli ich rýchlosť a upraviť aj „sadajúcu“ cestu k mostu, čo spôsobuje otrasy a chvenie.
O plánovanej výstavbe obchvatu, ktorý má viesť poza Hokovce s vyše 500 obyvateľmi, zatiaľ len snívajú.

Noci sú kritické
„Najhoršie je to v noci z nedele na pondelok. Cez víkend majú kamióny zákaz a v nedeľu po polnoci sa pohnú,“ opisuje niekoľkoročné útrapy Jozef Veky. Spolu s rodinou má tú smolu, že bývajú v rodinnom dome, ktorý je najbližšie k mostu.
„Voľakedy tu bol kamenný most, ten bol pevný. Vtedy sme začali dom stavať, nevedeli sme, že bude druhý most,“ vracia sa takmer polstoročie dozadu Mária Vekyová a dodáva, že na poschodí sú otrasy najsilnejšie.
Betónový most ponad potok Veperec je súčasťou cesty I/66 a medzinárodnej cesty E77. Tá sa začína v meste Gdaňsk na severe Poľska a končí v Budapešti. Smolou pre Hokovčanov je, že stredom dediny vedie táto významná európska trasa. Podľa toho je aj vyťažená.
Na rovine
Ako hovorí starosta Juraj Kiss, denne tu prejde aj 600 – 700 kamiónov. „Je to široká, rovná cesta,“ pridáva hlavný dôvod, prečo sa kamióny rozbehnú od zákruty za Dudincami a rútia sa dlhým úsekom cez Hokovce až za ďalšiu dedinu, Horné Semerovce. Vodičov nespomalia ani tabule na začiatku dediny, kde by mali znížiť rýchlosť na päťdesiatku, ani výstražné značky pred mostom, ktoré ich upozorňujú na nerovnosti.
„Stalo sa už, že trambus vbehol do jamy a bočnica vypadla z vlečky,“ opisuje Jozef Veky nebezpečnú udalosť a pridáva, že našťastie tadiaľ vtedy nikto nešiel.
Podľa jeho slov je most síce dobre podpilotovaný a stabilný, ale nájazd klesá – cesta je z obidvoch strán nižšie ako most, čo spôsobuje hluk a otrasy z prechádzajúcich kamiónov.
V čase našej prítomnosti prešli po moste desiatky kamiónov a spôsobili citeľné chvenie. „Keď sa rozochveje most, tak isto sa chveje aj náš dom,“ prízvukuje.
„Sa čudujem ľuďom, že neurobia nejaký protest,“ krúti hlavou Tomáš Červenák a myslí pritom na nedávne blokovanie tranzitných ciest, kde sa ľudia prechádzali po priechode pre chodcov. A zároveň sa pýta: „Kde je ten sľubovaný obchvat?“
Požadujú dodržiavanie rýchlosti
Obyvatelia chcú dosiahnuť dodržiavanie rýchlosti povolenej v obci a tiež opravu, resp. zvýšenie nájazdov na most. Nebránili by sa ani dohľadnej výstavbe plánovaného obchvatu.
Odbor cestnej dopravy Okresného úradu Nitra na našu otázku týkajúcu sa obmedzenia rýchlosti reagoval: „Návrhom na osadenie dopravných zariadení na spomalenie cestnej premávky nemožno vyhovieť, nakoľko technické normy a predpisy to neumožňujú, pretože sa jedná o cestu I. triedy I/66 - medzinárodného významu E77.“
Ako ďalej Karol Slávik, vedúci odboru, informoval, „otázkou zníženia najvyššej dovolenej rýchlosti v uvedenom úseku cesty sa budeme zaoberať v súčinnosti so správcom cesty – SSC, IVSC Bratislava a príslušným dopravným inšpektorátom – KDI v Nitre“.
Podľa vyjadrenia Slovenskej správy ciest na moste 66-014 v Hokovciach realizovali v roku 2016 opravu časti vozovky. „Vplyvom intenzívnej a často aj preťaženej nákladnej dopravy dochádza k poškodzovaniu celého úseku cesty I/66 v našej správe. Poklesy vozovky pred mostom 66-014 a koľaje je potrebné riešiť väčším zásahom, a to opravou aj podložia cesty. Oprava tohto úseku je navrhovaná do plánu opráv,“ reagoval Viliam Žák, riaditeľ Investičnej výstavby a správy ciest Bratislava s tým, že tento rok budú z finančných dôvodov robiť iba vysprávky nerovností. Odporučil, aby polícia častejšie merala rýchlosť a hmotnosť vozidiel aj v nočných hodinách.