LEVICE. So separovaním odpadu začali v meste v roku 2003 – zamerali sa na plasty a sklo. Postupne rozmiestnili zberné nádoby aj na papier. V lokalitách s rodinnými domami triedia odpad do farebne odlíšených vriec.
Radnice chce obyvateľov motivovať - za triedenie odpadu ich každý rok odmení malými darčekmi.

Triediť by mohli viac
Podľa slov Gabriela Šurányiho, referenta odpadového hospodárstva MsÚ Levice, množstvo vytriedeného odpadu od roku 2003 každoročne stúpa, no nie je stále na dostatočnej úrovni. Podiel vytriedeného odpadu bol vlani 23,33 percenta, pričom v Leviciach sa celkovo vyprodukovalo vyše 18-tisíc ton smetí.
V roku 2003 začínali s 36 tonami, nasledujúci rok to bolo 167 ton a vlani 1133 ton s tromi komoditami – sklo, papier, plasty.
Od roku 2010 je žltými, modrými a zelenými nádobami pokryté celé mesto. Kým v tom roku Levičania vyseparovali 258 ton papiera a 202 ton skla, v roku 2016 už tieto čísla stúpli na 731 ton a 229 ton. U plastov je tonáž v jednotlivých rokoch pohyblivá: v roku 2011 bola 194 ton, následne 272 ton, v roku 2013 klesla na 143 ton, ďalší rok sa pohla na 149 ton, v roku 2015 na 151 ton a vlani na 173 ton.
V rodinných domoch
Z peňazí, ktoré dostávala levická samospráva z Recyklačného fondu na základe množstva vyseparovaného odpadu, v minulých rokoch postupne nakúpila nádoby na separovaný zber a vrecia. Zo zvyšných peňazí zadovážila malé pozornosti - tašky, perá.
„Mestu ostali nejaké finančné prostriedky z Recyklačného fondu, ktoré je potrebné minúť do konca roka. Keďže nádoby už máme, časť peňazí išla na analýzu odpadov, zakúpili sme tiež malé odpadové nádoby pre školy a škôlky, aby aj deti viedli k separovaniu,“ povedal referent s tým, že 90 sád týchto nádob rozdajú na začiatku nového školského roka. Okrem toho kúpili aj 37 kusov lisov, ktoré zmenšujú objem prázdnych PET fliaš. Tie pôjdu do mestských organizácií.
Za zvyšné prostriedky radnica zadovážila tisíc vriec záhradného substrátu s aktívnym humusom. „Za odmenu ich dostanú tí obyvatelia v rodinných domoch, ktorí sa zapojili do separovaného zberu,“ priblížil. Vývoz odpadu v zástavbe s rodinnými domami sa robil od 26. do 30. júna. „Súčasne sme robili aj štatistiku. Do separovaného zberu sa zapojilo 48 percent rodinných domov, čo je síce dosť, ale mohlo by to byť aj vyššie číslo,“ zhodnotil a pridal aj ďalšie číslo: „Za tento jeden júnový týždeň sa vyzbieralo spolu 8,5 tony troch zložiek odpadov v žltých modrých a čiernych vreciach.“ Domácnosti, kde bolo vyložené aspoň jedno vrece, si našli v poštových schránkach kupón na odber 50-litrového vreca substrátu. Vyzdvihnúť si ho môžu počas júla na zbernom dvore na Mochovskej ulici.
Počas prvých dvoch dní minulého týždňa si špeciálnu zeminu prevzalo vyše sto Levičanov.
„Poteší to. Odpad doma hádžeme do farebných vriec, za čo sme teraz dostali takúto odmenu,“ povedala pani Zuzana a už aj vie, čo so substrátom spraví: „Dám ho v záhradke pod kríky, ktoré sme sadili vlani.“
V panelákoch
Aj obyvateľov bytových domov by chcela radnica motivovať a viesť k separovaniu. Podľa Šurányiho sa ale nedá špecifikovať, kto triedi a kto nie, keďže odpadové nádoby sú spoločné. Preto vrecia so zeminou, ktoré ostanú, plánujú rozdeliť spoločenstvám, kde sa starajú o predzáhradky činžiakov.