KALNÁ NAD HRONOM. Koncom minulého týždňa sa u obyvateľov objavili prvé príznaky hnačiek a nevoľnosti. Niektorí mali aj zvýšenú teplotu.
Podľa obecného úradu sa sťažnosti na kvalitu vody tento týždeň kopia. Zvýšený nápor pacientov potvrdili aj v miestnej lekárni.
Vzorky vody zo siete odobrala vodárenská spoločnosť aj hygienici. Výsledky laboratórnych rozborov zatiaľ nie sú známe.
Kalná voda v Kalnej nad Hronom
Na „problémy s dodávkou pitnej vody v uliciach 29. augusta, Dlhá, Krátka a Mlynská“ upozorňuje obecný úrad na svojej webovej stránke na základe upozornenia Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti. V obci žije vyše 2-tisíc obyvateľov.
„Odštepný závod v Leviciach analyzuje vzniknutý stav a preplachuje vodovodnú sieť. Je zabezpečené zvýšené chlórovanie dodávanej vody a pre postihnuté ulice náhradné zásobovanie pomocou cisterny,“ píšu ďalej vodári. Ľuďom radia, aby v danej časti obce prepláchli svoje vodovodné prípojky cca 50 litrami vody.
Čím viac vody ale Kalňania odpúšťajú, tým je hnedšia. Už na prvý pohľad odrádza od jej používania. Ľudí s tráviacimi problémami ale pribúda. Prví postihnutí boli na spomínaných uliciach, ktoré sú v okrajovej časti obce. Teraz pribúdajú prípady aj z časti Kálnica, ktorá je za železnicou. Potvrdzuje to aj lekárnička Katarína Földiová, podľa ktorej v pondelok prišiel z prvých postihnutých ulíc skoro každý a odvtedy chodia aj z Kálnice: „Hnačkujú, vracajú.“ Kupujú všetko na hnačky vrátane živočíšneho uhlia a tiež probiotiká.

Hnačky, nevoľnosť
Že sa s vodou niečo deje, upozornila Jozefa Vargu jeho vnučka vo štvrtok 13. júla. „Starký, voda je špinavá,“ opisuje dôchodca a dopĺňa, že stav nahlásil vodárňam aj obvodnému montérovi a tiež na obecný úrad. V nedeľu ráno už ale vstal so žalúdočnými kŕčami a nasledovala aj vnútorná horúčka. „Triasla ma zimnica, mal som nevoľnosť, slabosť a hnačku,“ vymenúva problémy, z ktorých mu ako-tak pomohlo živočíšne uhlie z lekárne. K lekárke nešiel.
O pár dní sa situácia zopakovala u jeho manželky a 6-ročnej vnučky. „Mali aj krstní synovia na dolnom konci ulice. Veľa ľudí z ulice sa sťažovalo,“ dopĺňa a pridáva, že pijú vodu, minerálku nemajú radi.
Sťažností pribúda z celej obce
Podľa prednostu obecného úradu Igora Gogoru majú od začiatku týždňa od ľudí viacero telefonátov denne. „S pribúdajúcim časom sa začali problémy s hnačkou v takmer všetkých uliciach,“ opisuje vývoj situácie a dodáva, že voda je už na prvý pohľad hnedá a mútna.
Vedenie obce má rukách len oficiálne stanovisko vodárov, ktoré zverejnili. Čo sa udialo a kedy bude voda pitná, volajúcim obyvateľom nevedia povedať. Podľa neoficiálnej informácie sa v nej nachádzajú baktérie, ktoré spôsobujú zdravotné problémy. Výsledky laboratórnych rozborov vzoriek, ktoré vodári odobrali na viacerých miestach v dedine, napriek prísľubom nemajú. „Uvažovali sme aj o zasadnutí krízového štábu, ale dostali sme informácie, že je to v kompetencii vodárov,“ hovorí prednosta a dopĺňa, že obci vyplýva jediná povinnosť – určiť odberné miesta pre rozvoz pitnej vody cisternou. Tá do dediny chodí každý deň, zásobuje obyvateľov aj miestne reštauračné zariadenia.
Podľa prednostu jednou z teórií, čo sa mohlo stať, je, že sa rodinné domy napájajú okrem verejného vodovodu aj na vlastné studne. Ak je spätná klapka slabá, voda zo studne sa môže dostať až do spoločného systému a kontaminovať ho.
Čakajú na výsledky
Vzorky vody zo siete odobrali v utorok aj pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Leviciach. Výsledky laboratórnych vyšetrení majú byť známe v najbližších dňoch. „Sústredili sme sa na mikrobiologickú časť,“ povedala doktorka Adriana Czigányiová, okresná epidemiologička, s tým, že pokiaľ nebude známy výsledok, odporúčajú vodu nepiť a nepoužívať ani na varenie.
Oslovili sme aj Západoslovenskú vodárenskú spoločnosť. Riaditeľka ale nie je kompetentná sa vyjadrovať. Centrále spoločnosti sme po telefonickej komunikácii zaslali otázky mailom. Odpovede majú poskytnúť v piatok dopoludnia.