LEVICE. S triedením odpadu začali v meste v roku 2003 – zamerali sa na plasty a sklo, postupne pribudli nádoby na papier. V rodinných domoch triedia odpad do farebne odlíšených vriec.
Menšie zostavy na separovanie druhotného odpadu pribudnú tiež v školách a na detských ihriskách. Sú aj na chodbách mestského úradu.
Triediť by mohli viac
V Leviciach vlani vyprodukovali vyše 18-tisíc ton smetí. Podiel vyseparovaného odpadu tvoril iba necelú štvrtinu, 23,33 percenta. Podľa slov Gabriela Šurányiho, referenta odpadového hospodárstva MsÚ Levice, množstvo vytriedeného odpadu od roku 2003 každoročne stúpa, no nie je stále na dostatočnej úrovni.

Nové sady na roztriedenie
Z peňazí, ktoré dostávala levická samospráva z Recyklačného fondu na základe množstva vyseparovaného odpadu, v minulých rokoch postupne zabezpečila veľké nádoby na separovaný zber a vrecia pre rodinné domy.
Peniaze, ktoré tento rok zvýšili, použila na nákup rôznych druhov menších odpadových nádob.
Na chodbách mestského úradu už sú rozmiestnené plastové koše na sklo, papier, plasty a tiež kovové a viacvrstvové obaly.
Na distribúciu do škôl sú pripravené triediace sady vyrobené z tvrdého papiera, do ktorých sa vloží ochranné plastové vrecko. Určené sú na tri základné komodity - sklo, textil a plasty. „Máme 90 sád, ktoré rozdáme do všetkých základných a materských škôl na jeseň, v septembri – októbri,“ povedal referent s tým, že pre školy na území mesta zabezpečili školenie hravou formou, ako separovať a chrániť životné prostredie. V rámci neho rozdajú triediace koše.
Radnica tiež investovala do malých lisov na PET fľaše. „Máme ich 37 kusov a slúžia na zmenšovanie objemu fliaš. Pôjdu do organizácií mesta,“ doplnil referent.
Ďalšie zostavy na separovanie rozmiestnia na detské ihriská. Obáva sa ale, či vydržia nápor vandalov. Ťažké betónové odpadové koše popri chodníkoch dokázali vandali v minulosti zvaliť a poškodiť. Problém ustal až vtedy, keď nádoby zabetónovali do zeme.