LEVICE. Mlyn Schoellerovcov je popri hrade a „učiteláku“ jednou z historických dominánt mesta. Už dávno neslúži na účel, na ktorý bol postavený. V objekte sú kancelárske a obchodné priestory.
V suteréne má vzniknúť nová prevádzka. Počas stavebných úprav odkryli tehlové múry, ktoré boli po desaťročia schované pod nánosmi omietok a maľoviek.
S panstvom kúpili aj mlyn
„V Leviciach sa kedysi nachádzalo viacero mlynov,“ hovorí Ladislav Vincze, pracovník Štátneho archívu v Nitre, pracovisko Archív Levice. Dôvodom bol poľnohospodársky charakter regiónu.
Šotyho mlyn stojí kúsok za kasárňami, pri Pereci. V súčasnosti je z neho rodinný dom. Ďalší bol husací mlyn na križovaní dnešných ulíc kpt. Nálepku a Z. Nejedlého v miestach, kde je na Pereci vodopád. A do tretice najznámejší Schoellerov mlyn. Spolu s dvomi vežami, ktoré slúžili ako zásobník, je známou budovou v centre mesta. Nachádza sa na Mlynskej ulici.
Schoellerovci kúpili levické panstvo v roku 1867 od šľachtickej rodiny Eszterházyovcov. Okrem pozemkov a lesov získali tiež hrad, ďalšie budovy a mlyn. Na rozľahlých pozemkoch sa venovali poľnohospodárskej činnosti. Obilie mleli vo svojom mlyne.
Podľa archivára L. Viczeho to bol prvý valcový mlyn v meste.
Na dobových záberoch
Bývalý mlyn sa teší záujmu aj po rokoch. Ušiel sa mu priestor vo viacerých vydaniach kníh Levice na starých pohľadniciach, ktorých autorom je Csaba Tolani.

Už v dávnych časoch bol natoľko atraktívny, že ho na „kartách“ posielali ľudia do sveta. Staré zábery sú súčasťou publikácií Levičana spolu s dochovanými informáciami z histórie.
„Valcový mlyn postavili v rokoch 1879 až 1882 na mieste starého kamenného mlyna z čias Eszterházyovcov,“ hovorí Csaba Tolnai.
Na jednom z najstarších záberov Schoellerovho mlyna z roku 1905 vidieť aj niekdajšiu budovu žrebčína.
Nový mlyn v roku 1889 vyhorel, ale znova ho vybudovali a stal sa najväčším priemyselným objektom v okolí.
„V roku 1900 pôvodne vodný mlyn prestavali na parný pohon. Ako kurivo slúžila nafta, neskôr pri vyšších energetických nárokoch sem potiahli doplnkové vedenie z mestskej elektrárne a napokon mlyn v roku 1928 napojili na rozvodnú sieť,“ približuje miestny historik. Prestavbu mlyna realizovala firma Bárdos és Brachfeld v rokoch 1926 a 1927. V rámci nej postavili štvorposchodové silo na ďalšie uskladňovanie obilia. Mlyn zamestnával približne 80 ľudí a spracúval 2300 vagónov obilia ročne.
Pôsobenie rodiny Schollerovcov v našom regióne sa skončilo s končiacou sa druhou svetovou vojnou.
Súčasnosť
Mlyn bol roky prázdny a pustol. Na prelome storočí zmenil majiteľa. „Rodičia prebrali mlyn od správcu konkurznej podstaty,“ hovorí Erika Cziria, syn vlastníka. Objekt postupne rekonštruovali.
Spomína, že medzi poschodiami boli staré drevené podlahy s otvormi pre stroje, ktoré siahali až do štvrtého poschodia. Na medziposchodiach boli sitá s rôznou veľkosťou otvorov – hore hrubšie, dole jemnejšie, takže múka, ktorá „prepadla“ až dole, bola najkvalitnejšia. Vrecia sa smerom nadol dopravovali drevenými žľabmi. Časť jedného sa dochovala a uložená je pod strieškou v susednej tržnici.
V miestach, kde sú dnes schody a výťah, boli tri zásobovacie šachty. Zachovali sa aj dve vodné veže.
K starému mlynu pribudla v minulosti z kapacitných dôvodov prístavba. Rozpoznať sa dá aj dnes podľa strechy, smerom do dvora je oproti pôvodnému mlynu nižšia. Práve v tejto dostavbe prebiehajú stavebné úpravy pre novú prevádzku.
Pri otĺkaní starej omietky odhalili pôvodné tehlové múry, aj klenbové stropy z rovnakého materiálu. V prístavbe stoja aj zliatinové stĺpy so znakom a rokom výroby. Vyrobili ich v roku 1899 v Budapešti. „Podľa stĺpov rozpoznať, že ide o 120-ročnú históriu mesta,“ hovorí Erik Cziria s tým, že tehlovú stenu chce nechať v pôvodnom stave. „Nevidím zmysel v prerábaní historických budov do modernej podoby. Ak ide o symbol niektorej doby, treba to zachovávať, aby ľudia pamätali na danú dobu aj cez historickú budovu,“ dodal.