Najlepším geografom sveta je čerstvý absolvent levického gymnázia

Michal Vitkovič zmaturoval na gymnáziu a ešte pred nástupom na vysokú školu stihol v auguste medzinárodnú geografickú olympiádu. Priniesol si z nej zlato.

Kozárovčan Michal Vitkovič získal zlato na geografickej olympiáde v Belehrade. Súťažilo sa v angličtine.Kozárovčan Michal Vitkovič získal zlato na geografickej olympiáde v Belehrade. Súťažilo sa v angličtine. (Zdroj: Archív (MV))

LEVICE. Začiatkom augusta sa v hlavnom meste Srbska konala medzinárodná geografická olympiáda iGeo. Zúčastnilo sa jej 140 súťažiacich z 41 krajín. Za každú krajinu súťažili štyria súťažiaci, ktorí boli hodnotení jednotlivo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovensko a zároveň aj Levice reprezentoval Kozárovčan Michal Vitkovič, čerstvý absolvent levického gymnázia, s ktorým sme sa porozprávali.

Pred rokom si na rovnakej súťaži v Pekingu získal bronzovú medailu v silnej svetovej konkurencii. Tentoraz si sa z Belehradu vrátil so zlatom. V čom spočívala príprava?

SkryťVypnúť reklamu

- Aj tento rok som sa zúčastnil prípravného sústredenia na Katedre regionálnej geografie na UK v Bratislave, ktoré bolo užitočné hlavne pri mapovaní v teréne. Pár dní pred súťažou som sa ešte sústredil na učenie anglických termínov a precvičenie testov. Okrem toho sa stále snažím vstrebávať informácie, všímať si všetko naokolo a objavovať nové miesta. Keď sa človek o niečo zaujíma, nemusí tráviť hodiny len nad knihami, aby sa niečo naučil.

Ako si spokojný so svojou účasťou?

- Toto bol môj úplne posledný ročník, v ktorom som sa mohol zúčastniť geografickej olympiády, preto som si nemohol priať jej lepšie ukončenie. Moje tohtoročné umiestnenie prekonalo všetky moje očakávania a predstavy. Získať zlatú medailu je už to najvyššie, čo som mohol dosiahnuť. Podarilo sa mi tiež druhý rok po sebe získať cenný kov, čo sa ešte počas účinkovania Slovenska na olympiáde nestalo. Nebral som to ale vôbec ako samozrejmosť, po napísaní všetkých testov som mal z môjho výkonu podobný pocit ako minulý rok, preto som očakával aj podobné umiestnenie. Pri vyhlasovaní výsledkov som bol dosť sklamaný, keď moje meno nepovedali ani pri bronzových, ani pri strieborných medailách. Myslel som si, že môj odhad bol asi nesprávny a tento rok možno nevyhrám nič. Pri úplne najvyšších priečkach ale zrazu vyhlásili moje meno, čo bol neopísateľný pocit. Stále neviem uveriť, že by som mal patriť medzi úplne najlepších mladých geografov sveta. No i tak to najcennejšie, čo som si odniesol z olympiády, sú pre mňa všetky tie super zážitky a kamarátstva s ľuďmi z celého sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Z čoho pozostávali súťažné úlohy? Ktoré ťa najviac potrápili a naopak, ktoré boli pre teba jednoduché?

- Súťaž sa skladá z troch častí, písomného testu, práce v teréne a multimediálneho testu. Testy majú väčšinou otvorené odpovede, vyžadujú vlastný prístup k riešeniu úloh, kreativitu a predstavivosť. Je potrebné chápať súvislosti, vedieť sa zorientovať v priestore, kresliť mapy a hľadať príčiny a dôsledky. Riešili sme napríklad ekologické dopady usporiadania olympijských hier, nedostatok potravín a plytvanie jedlom vo svete, mapovali sme športoviská v miestnom parku, analyzovali sme atraktivitu oblasti pre mladých ľudí, či navrhovali plány, ako ich tam pritiahnuť viac.

Minulý rok boli moje výsledky z práce v teréne horšie ako z ďalších dvoch testov, preto som sa asi tento rok viac snažil a nakoniec som skončil v tomto a v multimediálnom teste ako 4. najlepší spomedzi všetkých súťažiacich.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže sa tento rok súťaž odohrávala v Srbsku, asi mi aj miestne podmienky sadli viac ako v Číne. Z multimediálneho testu som mal tiež veľmi dobrý pocit, v písomnom teste som nestihol vypracovať všetky zadania, no stále to po sčítaní bodov stačilo na 5. miesto.

Okrem hlavnej súťaže sú súčasťou olympiády aj menšie aktivity, ako napríklad prezentácia posterov na danú tému či kultúrny program krajín, o ktorých hlasujú samotní súťažiaci.

Pomohli ti k víťazstvu skúsenosti z predchádzajúcich súťaží, ktoré si už absolvoval?

- V rámci slovenskej geografickej olympiády som už od základnej školy mal veľa úspechov, posledné tri roky na strednej škole som vyhrával 1. miesta v celoštátnom kole v rôznych kategóriách. Je si treba ale uvedomiť, že štýl testov na medzinárodnej geografickej olympiáde je úplne iný ako na slovenskej olympiáde. Často sú potrebné iné vedomosti a zručnosti ako tie, ktoré sa učíme u nás v školách, navyše sa celá súťaž odohráva výlučne v angličtine. Preto mi, okrem sústredení, určite najviac skúseností priniesla účasť na minuloročnej olympiáde v Pekingu, kde som vyhral bronzovú medailu.

Získal si aj ďalšie ocenenia...

- Okrem môjho individuálneho úspechu sme tiež ako tím spoločne získali 3. miesto v súťaži o najlepší poster. Ide o jednu z vedľajších súťaží na olympiáde a tento rok bolo úlohou odprezentovať turizmus mladých ľudí vo svojej krajine.

Členmi tímu boli Filip Prášil z Malaciek a Pavol Frankovský a Ján Maťufka z Prešova.

Vedúci slovenskej výpravy bol Mgr. Gabriel Zubriczký, PhD. a prof. RNDr. Ladislav Tolmáči, PhD. z Univerzity Komenského v Bratislave. No a mojou profesorkou geografie na gymnáziu bola Mgr. Klára Korpová.

Stihol si si pozrieť Belehrad? Čo by si v ňom odporučil vidieť a navštíviť?

- Samozrejme, snažil som sa využiť každú voľnú chvíľu, aby som okrem súťaže stihol aj čo najlepšie spoznať mesto a krajinu. Samotný Belehrad neprekypuje svetoznámymi pamiatkami, no stále má čo ponúknuť. Asi najvýznamnejšou a najstaršou pamiatkou je pevnosť Kalemegdan, z ktorej je pekný výhľad na sútok Sávy a Dunaja. Nemôžete vynechať ani prechádzku po živej Knez Mihailovej ulici, ktorá je hlavnou a reprezentatívnou ulicou starého mesta. Centrum Belehradu nie je veľmi veľké, ale nájdete v ňom viaceré významné a pekné budovy a parky. Určite za návštevu stojí stále nedokončený Chrám sv. Sávu, jeden z najväčších pravoslávnych kostolov na svete. Medzi ďalšie symboly mesta patria Katedrála sv. Michala a Chrám sv. Marka, či budova parlamentu. Zaujímavá je aj bohémska štvrť Skadarlija. Nočný život sa sústreďuje v plávajúcich kluboch na rieke Sáve, tzv. splavovi. Niekoho zaujmú aj novšie stavby v štýle brutalizmu zo socialistického obdobia. Okrem Belehradu sme navštívili aj blízku vežu Avala, mesto Nový Sad, Petrovaradínsku pevnosť a Kovačicu vo Vojvodine, ktorá je obývaná Slovákmi a preslávená svojráznymi obrazmi.

Keď si pred rokom získal bronz v Pekingu, nastupoval si do posledného ročníka gymnázia a čakala ťa maturita. Vtedy si ešte nebol presne rozhodnutý, na ktorú školu pôjdeš ďalej. Ako to teda dopadlo?

- Zmaturoval som na jednotky, zo slovenčiny, angličtiny, dejepisu a geografie, bol som veľmi spokojný s otázkami, ktoré som si vytiahol.

Od septembra nastupujem na Fakultu architektúry VUT v Brne. Dúfam, že som si vybral správnu cestu a budem sa snažiť využiť moje geografické skúsenosti aj v tejto oblasti.

Najčítanejšie na My Levice

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 200
  2. Každý piaty zomrie 9 131
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 780
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 6 538
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 811
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 717
  1. Irena Šimuneková: Šándorky
  2. Ján Škerko: Vláda, ktorá nepočúva hlas ľudu bude zvrhnutá!
  3. Ľubomír Belák: Verejnoprávna RTVS?
  4. Anna Miľanová: Potrebuje jednotlivec, kolektív sponzora?...
  5. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  6. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  7. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
  8. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 251
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 122
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 729
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 682
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 785
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 169
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 563
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 9 007
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Levice, Želiezovce a Tlmače - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Levice

V rámci neho môže vydavateľ získať podiel na príjmoch z predaja svojich čítaných kníh na eshope martinus.sk. V pilotnej fáze sa do projektu zapojilo tucet vydavateľstiev.


Hra Escape room v Leviciach.

Skrinku s úlohou otvoria, až keď získajú kód.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


Z gólu sa tešia futbalisti Ipeľských Úľan.

Futbal plný zvratov so skóre ako vo vodnom póle.


  1. Irena Šimuneková: Šándorky
  2. Ján Škerko: Vláda, ktorá nepočúva hlas ľudu bude zvrhnutá!
  3. Ľubomír Belák: Verejnoprávna RTVS?
  4. Anna Miľanová: Potrebuje jednotlivec, kolektív sponzora?...
  5. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  6. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  7. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
  8. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 251
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 122
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 729
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 682
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 785
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 169
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 563
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 9 007
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu