ŠAROVCE. V dedinskom múzeu sprístupnili ďalší artefakt. Dokumentuje obdobie, keď územie obce obývali Kelti. Dokladajú to archeologické nálezy.
Podľa starostky Kataríny Tabačekovej dátum nevybrali náhodne. Hrnčiarsku pec odhalili 22. septembra. Slávnosť dňa jesennej rovnodennosti sa v minulosti viazala k udalosti kosby, ktorá bola predzvesťou končiaceho sa leta a príchodu jesene a zimy.
Historické míľniky
„Naša obec má bohatú históriu,“ hovorí starostka Šaroviec, obce, ktorá má cez 1600 obyvateľov. Ako príklad pripomína 20. výročie obnovenia patróna obce svätého Donáta, ktoré si pripomenuli vlani. Známejší je cisár Marcus Aurelius, jeho bustu odhalili v roku 2014. Vojská pod jeho velením pôsobili na dolnom Pohroní okolo roku 172 až 175, keď sa na brehu Hrona odohrali boje Rimanov proti Kvádom. Známy vojvodca a filozof tu napísal dvanásť kníh o meditácii.
Nálezy ukryté v zemi
Ak zájdeme ďalej do histórie, zistíme, že územie dnešných Šaroviec obývali keltské kmene.
Profesor Bohuslav Novotný tu v 50. rokoch založil a viedol základňu Archeologického ústavu SAV v Nitre. Nálezy na dvoch lokalitách preukázali, že boli osídlené od mladšej doby kamennej až po včasný stredovek.
V mladšej dobe železnej, čo je asi od 5. storočia pred n. l. až po prelom letopočtov, ju obývali Kelti. Archeológovia preskúmali dvorec, v ktorom objavili obydlia a hrnčiarske pece. Podľa nálezov predpokladali, že sídlisko bolo hrnčiarskym centrom pre širšie okolie. Kelti prispeli k rozšíreniu hrnčiarskeho kruhu a viackomorových pecí s roštom.
Vyrobili keltskú pec
Repliku jednej takejto pece dala obec teraz zhotoviť. Z hliny ju vyrobila Katarína Bordánová. Pec minulý piatok, 22. septembra, nainštalovali v dedinskom múzeu pod dreveným prístreškom, ktorý kopíruje keltské obydlie s dielňou. Aj nad jeho výrobou Šarovčanom Vladimírom Laluškom dohliadali odborní pracovníci Tekovského múzea a katedry archeológie.
V múzeu majú aj dva hrnčiarske kruhy. Jeden je vystavenou replikou a na druhom, novom, bude podľa slov starostky pokračovať hrnčiarske remeslo.
„Som rada, že po viac ako päťdesiatich rokoch si môžeme pripomenúť velikánov histórie, ktorí v Šarovciach zanechali stopy, a obnoviť hrnčiarstvo pochádzajúce niekde od Keltov,“ povedala Katarína Tabačeková.