LEVICE. Magdaléne Kuynovej zistili cukrovku pred 30 rokmi, keď mala 37 rokov. Podľa jej slov za ten čas medicína pokročila dopredu, vďaka čomu sa diabetikom žije oveľa ľahšie.
Ako hovorí predsedníčka Základnej organizácie Zväzu diabetikov Slovenska v Leviciach, v prípade cukrovky je dôležité zachytiť chorobu včas. Aj preto 14. novembra, počas Svetového dňa diabetu, zisťovali návštevníkom levickej polikliniky hladinu cukru v krvi. Stačí na to jediná kvapka krvi.

Stres premohol telo
O tom, že má cukrovku, Magdaléna Kunyová netušila. Podľa jej slov choroba prišla nečakane, ale odrazu. „V priebehu mesiaca som schudla 14 kíl,“ spomína si na udalosti spred tridsiatich rokov. Mala vtedy 37 rokov, veľa práce a stresu. „Stále som pociťovala smäd, často som močila. Bola som bledá, slabá, unavená, nič som nevládala,“ pridáva ďalšie príznaky a dopĺňa, že u každého sa cukrovka prejavuje individuálne.
K svojej obvodnej lekárke išla niečo zaniesť a tá si všimla zmenu. Pani Magdaléne odobrali krv, vyšetrenie zopakovali a potom ju poslali na diabetológiu. Hladina glukózy v krvi, glykémia, dosahovala hodnotu 14, pričom u zdravého človeka sa pohybuje do šiestich mmol/liter. Verdikt znel: cukrovka 1. typu.
„Na internom oddelení som ležala tri týždne, aby mi nastavili dávkovanie inzulínu. Vtedy sa ešte používal prasací inzulín,“ spomína Levičanka a pridáva, že neskôr sa začal vyrábať tzv. ľudský inzulín. Inzulín si sama dávkovala dvakrát denne do injekčnej striekačky a pichala do tela. Postupne si ale dávky musela pridávať, až skončila na štyroch za deň. Neskôr používala aj perá, ktorými sa inzulín aplikuje pod kožu pomerne ľahko. „Od roku 2005 mám ale túto pumpu, ktorá si dávkovanie reguluje sama,“ ukazuje na neveľký prístroj upevnený na páse, „je to štvrtá v poradí.“
PRÍZNAKY CUKROVKY
Pri vyšších hodnotách cukru v krvi sa vylučuje veľké množstvo glukózy do moču, pacient je nútený často a veľa močiť, niekedy aj 3 až 4 litre za deň. Telo sa bráni strate tekutín ich zvýšeným príjmom. Niekedy pacient pociťuje sucho v ústach, najčastejšie v noci. Na základe veľkých strát energie pacienti uvádzajú slabosť. Niekedy dochádza k poklesu hmotnosti. Veľmi často pociťujú svrbenie v genitálnej oblasti. Časté sú infekcie v močovo-pohlavnej oblasti. Prejavom sú aj nehojace sa hnisavé infekcie kože. Veľa ráz pacienta privádza k lekárovi zhoršenie zraku, najmä zhoršenie videnia do diaľky, za šera alebo dojem, že mu pred očami plávajú čierne útvary. Prejavom cukrovky je aj strata citlivosti prstov dolných končatín.
Pri cukrovke 2. typu sú príznaky menej výrazné, tento typ často prebieha dlhý čas bez akýchkoľvek známok. Spomenuté príznaky sa môžu vyvinúť veľmi rýchlo. (diabetik.sk)
Disciplína je prvoradá
Dlhoročná diabetička oceňuje, že medicína a výskum pokročili aj v súvislosti s touto liečiteľnou, ale nevyliečiteľnou chorobou. Život pacienta je oveľa pohodlnejší, ako tomu bolo voľakedy a hlavne plnohodnotný. „Môžem chodiť k moru – pumpu si na 20 - 30 minút odpojím, kým sa kúpem. Tiež chodiť na turistiku,“ približuje životný štýl. Pridáva ale, že pacient musí byť disciplinovaný: „Pravidelne sa stravovať, nejesť sladkosti, nepiť koly, džúsy, aj keď ten mám vždy so sebou – pre prípad hypoglykémie, keď odrazu klesne hladina cukru, čo môže byť nebezpečné,“ ukazuje na fľaštičku s džúsom a zabalenú desiatu. „Keď viem, že idem na dlhší čas preč z domu, vždy si chlebík pripravím a beriem so sebou. Pre diabetikov je pravidelná strava veľmi dôležitá,“ pridáva z vlastných skúseností.
Choroba neobchádza ani deti
Život s ochorením ju priviedol do levického Zväzu diabetikov Slovenska, kde je jeho predsedníčkou. Vo svojich radoch majú 187 členov z piatich okresov. Podľa jej slov je dôležité, aby boli ľudia informovaní, ako žiť s touto chorobou. O to sa vo zväze usilujú aj cez odborné prednášky, ale tiež odovzdávanie vlastných skúseností.
Pripomína, že dnes majú cukrovku aj celkom malé deti, ale tiež tridsiatnici – štyridsiatnici, čo bolo voľakedy veľmi zriedkavé. „Stres, prechodené ochorenia, ako napríklad chrípka, môžu byť spúšťačom. Z obavy o svoje miesto ľudia nemôžu ostať doma a chorobu vyležať,“ opisuje možné príčiny vzniku cukrovky 1. typu. Aj v jej prípade ochorenie vyvolalo pracovné vyťaženie. „Cukrovka nebolí. Ale keď začne bolieť, je neskoro,“ pridáva ďalší poznatok na margo tých, ktorí príznaky zanedbávajú. Výsledkom potom môžu ťažké stavy, keď zlyhávajú cievy, či dochádza k poškodeniu zraku, k amputáciám.
Chorobu odhalia z jedinej kvapky krvi
V rámci Svetového dňa diabetu 14. novembra zisťovali členovia levickej organizácie Zväzu diabetikov Slovenska hladinu cukru v krvi u záujemcov. Vo vestibule polikliniky Nemocnica Levice počas dopoludnia vyšetrili 319 návštevníkov.
„Z tohto počtu malo jedenásť ľudí natoľko zvýšené hodnoty, že im bola odporučená okamžitá návšteva všeobecného lekára,“ zhrnula podujatie Alžbeta Sivá, hovorkyňa spoločnosti AGEL SK, ktorá nemocnicu prevádzkuje. Podľa jej slov sa podujatie konalo prvý raz pod gesciou spoločnosti AGEL SK. Nemocnica poskytla 50 glukomerov, ktoré dobrovoľníčky rozdávali návštevníkom počas dopoludnia, aby si aj doma mohli skontrolovať hodnoty hladiny glykémie. (JN)