V súčasnosti sa mládežníckemu hokeju v Leviciach venuje Tomáš Segíň – bývalý hráč Zlatých Morviec, Levíc, Nitry, Banik Karvina (CZ), Annecy(FRA), Clermont Ferrand (FRA). Zároveň je reprezentačným trénerom žien do 15 rokov. „Trénerstvo ma baví a práca s mládežou ma napĺňa, preto sa tomu venujem. V Leviciach pôsobím už tretí rok ako hlavný tréner predprípravky. Mám spravenú trénerskú licenciu, vydanú bratislavskou univerzitou FTVŠ v spolupráci zo SZĽH. Momentálne som ukončil licenciu typu B. Samozrejme, nie je to len o absolvovaní školy, ale aj o samovzdelávaní, preto stále na sebe pracujem. Snažím sa deťom vytvoriť pestrý, zaujímavý a hlavne kvalitný tréningový proces, viesť ich k disciplíne a pravidlám nielen na ľade, ale aj mimo neho. Teší ma, keď vidieť pokroky,“ hovorí Tomáš Segíň.
Projekt Škola korčuľovania
Deti v hokejovej predprípravke (5 – 9 rokov) majú tréningy na ľade 3x do týždňa, ktoré prebiehajú od septembra do marca. „V Leviciach na zimnom štadióne trénujeme každý utorok o 16:00, v stredu o 17:15 a v piatok o 15:45. Novinkou v klube HK Levice je Škola korčuľovania, na ktorú by som chcel v mene klubu pozvať všetky deti, ktoré by sa chceli zdokonaliť v korčuľovaní. Dvere sú pre ne a ich rodičov otvorené každý pondelok od 15:45 do 16:45. Je to zadarmo a môžu sa zúčastniť deti od 5 rokov v sprievode rodiča,“ pozýva Tomáš. Okrem neho sa mládeži venuje bývalý známy hokejový obranca so skúsenosťami aj zo zahraničia a dlhoročný tréner Daniel Socha, hokejový obranca a začínajúci tréner Ivan Káčer a študenti trénerstva Ivan Schwarz a Patrik Bačkor.

Pred tréningom treba byť na štadióne s časovým predstihom
Tréningová jednotka trvá vždy 60 minút. Deti ale chodia na štadión skôr, aby sa stihli prezliecť do hokejového výstroja, zväčša je to 30 minút dopredu. Všetky deti majú k dispozícii vykurované šatne, kde sa môžu prezliecť a nechať si svoje osobné veci. Tréning je rozdelený do štyroch častí. 1. úvodná časť – deti sa zoznámia s cieľom a priebehom tréningu, 2. prípravná časť – v ktorej sa deti rozohrejú, zahrajú rôzne hry, naháňačky, súťaže, štafety atď., všetko hravou formou, 3. hlavná časť je zameraná nácvik a zdokonaľovanie základných korčuliarskych zručností (jednoduché cvičenia) 4. záverečná časť – samotná hra a vyhodnotenie tréningu.
„Taktiež pri týchto tréningoch myslíme aj na začínajúce deti (od 5r – 9r), ktoré majú každý tréning vytvorenú svoju zónu, kde za sprievodu rodiča naberajú prvé skúsenosti s ľadom. Pre začiatočníkov sú k dispozícii pomôcky (odrážadlá), aby sa detičky skôr naučili samostatnosti a korčuľovali na ľade bez sprievodu.

Na začiatok to nie je záťaž pre peňaženky
Začínajúce deti potrebujú len hokejové korčule, akúkoľvek prilbu (či už hokejovú, cyklistiku alebo lyžiarsku), teplé oblečenie – rukavice a teplejšie ošatenie. Ak ich hokej osloví, tak sú k dispozícii rôzne štartovacie komplety alebo klub taktiež vie zapožičať nejaký vystroj. Keďže detičky rýchlo rastú, rodičia si zvyknú výstroj medzi sebou posúvať.
Autor: LUCIA KLEINOVÁ