TLMAČE, LEVICE. Je vášnivým fotografom, miluje cestovanie a turistiku, píše a vlastní zbierku bábik. Tieto na prvý pohľad nezlučiteľné koníčky sa spájajú s Jaroslavom Burjanivom, ktorého súkromná zbierka bábik je aktuálne vystavená v Kapitánskej budove Tekovského múzea.
Vo svojej zbierke má v súčasnosti približne 150 bábik z tridsiatich krajín sveta. Svoju prvú bábiku, japonskú nevestu, dostal ešte ako študent vysokej školy. Dopisoval si s japonskou študentkou, ktorá mu nevestu poslala ako vďaku za bábiku v slovenskom kroji. Zbierka Tlmačana Jaroslava Burjaniva sa početne rozšírila najmä na jeho pracovných cestách. Ako strojný inžinier, ktorý spolupracoval aj s OSN na projektoch pre efektívne využívanie energií, sa dostal napríklad do Ruska. „V Petrohrade mi náš ruský partner zabezpečil bývanie neďaleko múzea bábik, kde je súčasne aj menšia fabrika na výrobu krojovaných bábik. Vo fabrike vyrábali aj bábky pre ruské bábkové filmy. Práve tam som nakúpil väčšinu ruských bábik v mojej zbierke,“ vysvetľuje a ďalej rozpráva príbehy, ktoré sa viažu k jednotlivým bábikám.

Tekovské bábiky v Indii
Bábiky v zbierke dnes už dôchodcu majú rôzny pôvod. Z dovolenky v Rumunsku si priniesol dreveného Rumuna. V Moskve si zase kúpil Džina z rozprávky Tisíc a jedna noc. Bábiky z Nového Zélandu, z Jamajky či zo Škandinávie dostal ako dar od priateľov či rodiny. „Počas môjho pôsobenia v Indii som v Dillí navštívil múzeum bábik. Bolo ich v ňom viac než 6-tisíc. Zakladateľom bol indický spisovateľ, ktorý písal rozprávky a svoju prvú bábiku dostal v Maďarsku. Toto múzeum obohacujú všetky veľvyslanectvá, ktoré pokladajú za česť, mať tam svoju expozíciu. Bola tam aj expozícia Československa, kde som videl aj bábiky z Tekova,“ hovorí pán Jaroslav o svojej pracovnej ceste, odkiaľ si priniesol aj indickú „Barbie“. Počas svojich ciest ešte netušil, že bábiky, ktoré kúpil ako darčeky pre priateľov, sa rozšíria na početnú zbierku. Jeho manželka sa však s nimi nevedela rozlúčiť, a tak z každej ďalšej cesty priniesol bábiku, ktorá danú krajinu charakterizovala.
Bábika - dôchodkyňa
Zberateľ vystatoval svoje bábiky v Novej Bani, Zlatých Moravciach, Novom Meste nad Váhom či v Rajci. Možno práve tieto výstavy prispeli k tomu, že sa mu ozývajú neznámi ľudia, ktorí mu do zbierky stále prispievajú.
Jeho najstaršia bábika má však rodinný pôvod. Hrávala sa s ňou ešte jeho manželka, ktorá po dlhom čase ošarpanú bábiku zreparovala. Tá má dnes okolo 70 rokov. V zbierke manželov nechýba ani cigánsky pár, ktorý si zaobstarali na burze v Novom Tekove. Z pracovnej cesty v Uzbekistane si pán Jaroslav priniesol ďalšie tri bábiky a z Írska pochádza aj jeho skromná vidiečanka.
Tieto a ďalšie iné bábiky z bohatej zbierky Burjanivovcov si návštevníci môžu pozrieť v Tekovskom múzeu do 11. februára.