Utorok, 29. september, 2020 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky

VÝBER: Aj tieto udalosti sa stali v Levickom okrese v roku 2017

Prinášame výber udalostí, o ktorých sme informovali na stránkach regionálnych novín MY Týždeň na Pohroní počas uplynulého roka.

Jedným z najpálčivejších problémov motoristov okresu je stav nadjazdu v Leviciach.Jedným z najpálčivejších problémov motoristov okresu je stav nadjazdu v Leviciach. (Zdroj: (JN))

JANUÁR

Dobová sánkovačka sa konala v Rybníku, v časti Teplica pri ľudovom dome, v trojkráľový víkend. Zorganizovala ju folkloristka Monika Miškovičová Savová, ktorá chce fotografie použiť na vianočné pohľadnice či do kalendára. Použili sane staré vyše 100 rokov, staré lyže, kočíky a dedinské oblečenie. Fotil Miloš Obert.

Udalosť, ktorá spôsobila zápchu v Leviciach, sa stala 12. januára nadránom. Na nadjazde sa vzpriečila asi polmetrová železná súčasť mostného uzáveru, jazdný pruh polícia odstavila. Poškodenie pravdepodobne spôsobil mechanizmus zimnej údržby. Slovenská správa ciest dlhodobo plánuje opravu vyše 50-ročného nadjazdu, ktorý si vyžaduje zásadnú rekonštrukciu.

Skryť Vypnúť reklamu

Štyri chladiace veže v Mochovciach mali v mrazoch úspornejší režim. Elektráreň využíva na chladenie vodu z Hrona. Spotreba v zimných mesiacoch je asi o tretinu nižšia ako v lete, keď je nutná intenzívnejšia činnosť ochladzovania.

Vtáčiu chrípku potvrdili aj v Levickom okrese. Uhynutá volavka popolavá bola nájdená v Želiezovciach pri potoku Vrbovka 16. januára. V Leviciach zasadal okresný krízový štáb, veterinári vydali opatrenia na zamedzenie prenosného ochorenia. V okruhu miesta nálezu stanovili 3-kilometrovú monitorovaciu oblasť.

Chrípka zatvorila školy aj levickú nemocnicu. Počet chrípkových ochorení stúpol v závere januára o sto percent. V nemocnici platil zákaz návštev na lôžkových oddeleniach. Viacero škôl prerušilo vyučovanie.
Jubileum svetoznámeho skladateľa Franza Schuberta oslávili v Želiezovciach, kde strávil časť svojho života. V dome kultúry sa 20. januára uskutočnil koncert k 220. výročiu jeho narodenia.

Skryť Vypnúť reklamu

FEBRUÁR

V Tekovskom múzeu, v Galérii Jozefa Nécseyho, otvorili 8. februára prvú výstavu roka 2017 s názvom Akty. Autorkou vystavovaných malieb bola Nadežda Koyšová.

Finále 10. ročníka Strojárskej olympiády, ktoré sa konalo 9. februára, bolo úspešné pre žiaka štvrtého ročníka Strednej priemyselnej školy Levice. Milan Vrábel navrhol, skonštruoval a aj vyrobil dvojmiestne terénne vozidlo – buginu. Získal špeciálnu cenu Volkswagen Slovakia, odmenený bol aj sumou 300 eur.

Na rokovaní MsZ v Leviciach 16. februára sa rozhodlo o osude Domu kultúry Družba. Poslanci zahlasovali, že 40-ročný objekt sa nezbúra, ale prestavia. Na jeseň radnica vyhlásila architektonickú súťaž, z ktorej vzišiel víťazný návrh prestavby.

Lávku v Kalnej nad Hronom postavili v 80. rokoch, odvtedy sa jej stav zhoršuje. Obec odkúpila nadchod v roku 2011 od elektrární za 1 euro a plánuje jeho rekonštrukciu. Spraviť dala statický posudok. Lávka spája dve časti obce ponad frekventovanú cestu a železnicu.

Skryť Vypnúť reklamu

MAREC

Práce na zmene klasickej križovatky Ludanská cesta – Ulica kpt. J. Nálepku na kruhovú sa začali v úvode marca. V rámci rozkopávok vodári vymenili uzávery a potrubia zo 60. rokov minulého storočia.

Pravdepodobne prvý prílet bociana bieleho do Levického okresu zaznamenali v Mýtnych Ludanoch. Samca tu videli už 3. marca. Tento dátum udával pozorovateľ na stránke bociany.sk. Neskôr, 21. marca, boli hniezda obsadené aj v ďalších dedinách, napríklad v Hornej Seči.

S príchodom jari, 4. marca, sa dvojici prírodovedcov z Levíc, Petrovi Hoffmannovi a Štefanovi Čambalovi podarilo na jednej z vodných plôch levických rybníkov zaznamenať výskyt husí divých. Na území Slovenska hniezdi hus divá pravidelne len na Záhorí a je sťahovavá.

V novom kostole na Lipníku v Tlmačoch sa 12. marca konala slávnostná svätá omša za účasti nitrianskeho diecézneho biskupa Viliama Judáka. Pre cirkevnú farnosť zriadenú 1. januára 2013, ktorá je najmladšou farnosťou Nitrianskej diecézy, bolo posvätenie fary a pastoračného centra významnou udalosťou.

Na navýšení rozpočtu dostavby 3. a 4. bloku EMO sa 28. marca dohodli akcionári Slovenských elektrární, teda štát, taliansky Enel a český Energetický a průmyslový holding. Pôvodná suma 4,6 miliardy eur, na ktorej sa dohodol štát s Enelom ešte na jeseň 2014, sa navýši o ďalších 800 miliónov eur, na 5,4 miliardy eur.

So 149 profesionálnymi vojakmi Ozbrojených síl SR, ktorí odchádzali na výcvikovú misiu do Lotyšska, sa 30. marca v Leviciach rozlúčil minister obrany Peter Gajdoš a náčelník Generálneho štábu OS SR generál Milan Maxim. Späť sa vrátili 27. júna.

APRÍL

Zelenou farbou je od začiatku apríla vyznačená cyklocesta na Štúrovej ulici zo stanice do centra Levíc. Celý úsek komunikácie predvlani zrekonštruovalo mesto. Cesta široká 1,2 metra je opatrená tzv. štruktúrovaným plastom, ktorý zamedzuje pošmyknutiu.

Vo vedení dostavby 3. a 4. bloku mochovskej elektrárne nastala zmena. Novým projektovým riaditeľom sa stal Francisco Jose Morejon Verdu. Na pozícii nahradil Johna Clarka.

Na Kvetnú nedeľu, 9. apríla, vysadili v Boroch symbolickú lipu. Išlo v poradí o 174 strom v rámci medzinárodného projektu. Jeho cieľom bolo vysadiť 500 stromov pri príležitosti 500. výročia reformácie.

V Jure nad Hronom, v kempingu Vodník, otvorili 16. apríla ďalšiu vodácku sezónu. Súčasťou otváracieho aktu bol aj veľkonočný splav rieky Hron.

Do Levíc sa vrátila socha Svedectvo Andreja Rudavského, ktorého diela sú vo svetových galériách. Túto vytvoril na objednávku pred novopostavený hotel Rozkvet v roku 1971. Za bývalého režimu ale plastika skončila v sklade. Do areálu Tekovského múzea ju koncom apríla previezli z ateliéru v Podunajských. Odhalili ju 12. mája.

MÁJ

V Novom Tekove sa konal piaty ročník osláv 1. mája. Retro sprievod alegorických vozov oživili tentoraz spevom slovenských ľudoviek. Nechýbali pionieri a zväzáci.

Základná škola Gyulu Juhásza s VJM v Leviciach má od 8. mája vo svojom pedagogickom zbore držiteľku ocenenia Zlatý Amos. Csilla Andruska ml. ju získala v novej kategórii Naj učiteľ národnostných menšín. Do ankety ju navrhli žiaci.

Miestny spolok SČK v Novom Tekove zapísali 10. mája do Knihy cti Slovenského Červeného kríža. Územná rada SČK v Leviciach na toto mimoriadne ocenenie nominovala spolok na základe nepretržitej 70-ročnej činnosti. V Grasalkovičovom paláci prijal ocenených aj prezident SR Andrej Kiska.

Na námestí v centre Levíc tancovalo 19. mája striedavo s klobúkom v ruke a na hlave 127 účastníkov. Prekonaný tak bol dovtedajší slovenský rekord z roku 2005 z Vydrovskej doliny pri Čiernom Balogu. Podujatie bolo súčasťou Dní mesta Levice.

JÚN

Začiatkom júna si práce odbornej firmy zo Šiah objednalo viacero obcí na Pohroní, obyvateľov ktorých trápili nálety premnožených komárov. Postreky robili v Dolnej Seči, Kalnej nad Hronom, Žemliaroch, Vyšnom nad Hronom, Hornej Seči, Tekovskom Hrádku.

Turbíny elektrárne spôsobili úhyn tisícok rýb. K udalosti došlo pri malej vodnej elektrárni na Hrone pri Želiezovciach. Úhyn rýb bol nahlásený Slovenskej inšpekcii životného prostredia v Nitre 4. júna.

Prezidenta Andreja Kisku čakali pred Mestským úradom v Leviciach 8. júna s chlebom, soľou a harmonikou. Po rokovaní s primátorom Štefanom Mišákom sa stretol s obyvateľmi na námestí, navštívil Strednú pedagogickú školu v Leviciach a priemyselný park.

V areáli hradného nádvoria a hradného parku v Leviciach sa 10. júna konal 13. ročník Levických hradných slávností. Predstavili sa skupiny historického šermu, remeselníci a účinkujúci v programe.

Mestské dni 2017 v Želiezovciach sa spolu s 51. Celoštátnym ľudovo-umeleckým festivalom uskutočnili 9. – 11. júna. Súčasťou podujatia bola aj oslava storočnice založenia futbalového klubu a pripomenutie si 25. výročia založenia mestskej polície.

V Šahách majú obyvatelia k dispozícii nový Fitpark Tabán aj vďaka verejnému online hlasovaniu, v ktorom projekt získal 7118 hlasov. Vybavený je šiestimi prvkami fitparku, preliezačkou, kolotočom, pružinovou hojdačkou. Pôvodný mobiliáru dostal nový náter, pribudla výsadba.

Žatva v okrese sa začala koncom júna zberom niektorých odrôd ozimného jačmeňa. Ako predvlani, tak aj v roku 2017 predstihla stredná časť okresu južné lokality.

JÚL

Levickí hasiči zasahovali 11. júla krátko pred deviatou večer pri nahlásenej rádioaktívnej látke na Pivničnej ulici. Hasiči po príchode na miesto prieskumom zistili, že ide o žiarič na kontrolu zvarov.

V polovici júla sa u obyvateľov Kalnej nad Hronom objavili prvé príznaky hnačiek a nevoľnosti. Niektorí mali aj zvýšenú teplotu. Vzorka pitnej vody odobratá 18. júla nevyhovovala po mikrobiologickej stránke, potvrdila zvýšený výskyt koliformných baktérií, čo indikuje fekálne znečistenie z tráviaceho traktu teplokrvných živočíchov vrátane človeka.

V hlavnom meste Kazachstanu, Astane, sa od 10. júna do 10. septembra konala medzinárodná výstava EXPO 2017. Účastníckou krajinou bolo aj Slovensko. V jeho pavilóne mohli návštevníci okrem iného spoznať aj tradície Tekova cez kroje, krojované bábiky, výstavu fotografií o Tekove zo 70. rokov. Národný deň SR sa konal 18. júla.

Búrka, ktorá zasiahla Levický okres 24. júla, bola podľa hasičov najhoršia počas leta. Hasiči z Levíc, Šiah a Želiezoviec mali v krátkom čas osem výjazdov. Väčšinou ich volali k popadaným stromom, ale aj k dopravnej nehode či k požiaru.

Na bojisku za Starým Tekovom sa 29. júla konal už 13. ročník Bojov na Hrone.

Koncom júla zistili v Levickom okrese mor včelieho plodu, ktorý sa k nám vrátil po rokoch. Ohnisko bolo v Kmeťovciach, kam nákazu pravdepodobne doviezli kočovní včelári. Infekčné ochorenie sa nedá liečiť. Ostáva len zlikvidovať napadnuté rodiny vrátane úľa.

AUGUST

Niekdajšie mesto kráľovien organizovalo 5. augusta tradičný Bátovský jarmok, ktorý bol spojený s oslavami 980. výročia obce.

V Pohronskom Ruskove na priestranstve pred Múzeom vojenskej histórie sa 13. augusta konali ukážky bojov druhej svetovej vojny v rámci operácie Südwind (Južný vietor).

Novovybudovaný kruhový objazd v Leviciach na križovatke ulíc Ludanská cesta - Kpt. Nálepku skolaudovali 14. augusta. Na projekte participovali mesto Levice sumou približne 200-tisíc eur a Nitriansky samosprávny kraj sumou 300-tisíc eur.

Kozárovčan Michal Vitkovič zmaturoval na levickom gymnáziu a pred nástupom na vysokú školu stihol v auguste medzinárodnú geografickú olympiádu iGeo. V hlavnom meste Srbska sa jej zúčastnilo 140 súťažiacich z 41 krajín. Michal sa stal najlepším mladým geografom sveta - priniesol si zlato.

SEPTEMBER

Od 1. septembra žiaci základných škôl a žiaci osemročného gymnázia, ktorí majú trvalý pobyt v Leviciach, môžu cestovať v MHD zadarmo.

V dvoch stredných školách Levického okresu neotvorili 2. septembra prvé ročníky. Prvácke triedy ostali zatvorené na Strednej odbornej škole, Ul. mieru 23, Kalná nad Hronom a na Gymnáziu, Štúrova 16, Želiezovce.

Za prísnych bezpečnostných opatrení so sprievodom ozbrojených zložiek prepravili 12. septembra vyhorené jadrové palivo z druhého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach do Medziskladu vyhoreného jadrového paliva JAVYS v Jaslovských Bohuniciach.

Levickú nemocnicu získala od župy do nájmu na 20 rokov spoločnosť AGEL. Zmena nastala 15. septembra, zdravotnícke zariadenie prešlo na nový názov: Nemocnica Levice. Nový prevádzkovateľ sa tu zaviazal preinvestovať takmer 8,3 milióna eur.

Okresné dožinkové slávnosti usporiadala Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora Levice 22. septembra v Beši. Výsledky zberu úrody zhodnotil predseda komory Milan Halmeš.

Tekovské múzeum v Leviciach oslávilo 90 rokov od založenia. Základy múzea položil vrábeľský poštmajster Jozef Nécsey svojou zbierkou. Konské povozy predmety do Levíc previezli medzi 28. júlom a 2. augustom 1927. Oslava výročia sa konala 27. septembra v levickej synagóge.

OKTÓBER

Pol milióna balení tabletiek jodidu draselného začali rozdávať v úvode októbra v obciach v 20-kilometrovom okruhu Atómových elektrární Mochovce a Jaslovské Bohunice. Naposledy sa tabletky menili v roku 2012, ich životnosť je päť rokov. Výmena sa týka 230 obcí.

Práce na výstavbe skateparku a inline dráhy sa na sídlisku Vinohrady v Leviciach začali 10. októbra. V prvej etape pribudne bežecká dráha a streetová časť skateparku. Betónová dráha bude 250 metrov dlhá a tri metre široká.

Regionálnu skládku odpadov rozšírili o štvrtú etapu s kapacitou 142 200 metrov kubických. Skládka odpadov v Starom Tekove slúži pre približne 50 miest a obcí a iných držiteľov odpadov z okresov Levice a Nitra. Dňa 17. októbra sa uskutočnilo v rámci kolaudačného konania ústne pojednávanie s miestnym zisťovaním.

Z druhého miesta na súťaži o najkrajšie jablko, ktorá bola v polovici októbra súčasťou celoslovenskej výstavy Jahrada 2017, sa teší Lukáš Mäsiar z Novej Dediny. Úspech mu vynieslo žlto-zelené jablko odrody Mutsu.

V centre Levíc sa od 19. do 22. októbra konal Tradičný levický jarmok. Na ploche približne 2,5 kilometra bolo umiestnených približne 500 stánkov. Levice a jarmok navštívil aj frontman maďarskej kapely Omega János Kóbor, ktorá tu bude mať v máji koncert.

Na Námestí hrdinov v Leviciach začali 24. októbra kopať. Novými rozvodmi pripojili dva pitné automaty na verejný vodovod a tri fontány na vodu zo studne. Radnica tak ušetrí tisícky eur za vodu, ktorá bola doteraz čerpaná z verejného vodovodu.

NOVEMBER

Župné voľby sa na Slovensku konali 4. novembra. V Nitrianskom samosprávnom kraji bol za predsedu opätovne zvolený Milan Belica. Poslancami za Levický okres sa na nasledujúcich päť rokov stali: Csaba Tolnai, Ervín Szalma, Miloš Zaujec, Martin Bátovský, Ján Krtík, Alexander Bačík, Igor Éder, Tibor Csenger, Martina Holečková.

Obyvatelia pohraničného mesta zorganizovali 16. novembra blokádu priechodu pre chodcov na Hlavnom námestí. Cieľom iniciatívy bolo upriamiť pozornosť na potrebu realizácie výstavby rýchlostnej cesty R3 a obchvatu Šiah.

Husté sneženie sa začalo 29. novembra. Meteorológovia vydali výstrahu 2. stupňa. Približne 40 centimetrov snehu očakávali vo viacerých okresoch Slovenska, vrátane Levického okresu. Padali stromy, pri Demandiciach sa skrížil kamión a pred Mochovcami sa vytvorila kolóna. Domácnosti ostali bez elektriny.

Zberateľka a folkloristka Monika Miškovičová Savová z Rybníka vytvorila 29. novembra už druhý slovenský rekord. Po vlaňajších krojovaných bábikách sa tentoraz zamerala na tradičné strapcové ručníky z Tekovského regiónu, ktorých na jednom mieste sústredila tristo kusov.

DECEMBER

Presne 62 darcov a takmer tridsať litrov krvi pretieklo 4. decembra na Poslaneckej kvapke krvi. V sobášnej sieni Mestského úradu v Leviciach krv darovali pred dve ťažko choré dievčatá na treťom ročníku podujatia.

Na 11. ročníku benefičnej aukcie s názvom Art For Help, ktorá sa konala v levickej synagóge 10. decembra, dražili obrazy na podporu sociálne slabších jednotlivcov a rodín. Do dražby darovali profesionálni i amatérski umelci 45 diel, z nich sa podarilo vydražiť 43 za približne 5200 eur.

Pred 90 rokmi vznikla prvá slovenská knižnica v Leviciach. O štvrťstoročie neskôr, 2. marca 1952, tu otvorili Okresnú ľudovú knižnicu, predchodkyňu dnešnej Tekovskej knižnice. Jej zamestnanci a hostia si dvojnásobné jubileum pripomenuli 11. decembra v levickej synagóge.

Večerným námestím v Leviciach sa 13. decembra o 18. hodine niesli vianočné piesne. Aj Levice sa zapojili do jedinečného projektu Slovensko spieva koledy, ktorého sa zúčastnilo 27 miest a obcí. Pri vianočnom stromčeku koledy spoločne zaspievali členovia Speváckeho zboru učiteľov mesta a okresu Levice Domovina a pedagógovia a žiaci ZUŠ Levice. Podujatie v Leviciach organizovali regionálne noviny MY Týždeň na Pohroní.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 2. Home (ale aj) Office
 3. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 4. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 5. Päť najlepších doplnkov výživy na naberanie svalovej hmoty.
 6. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali
 7. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 8. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 9. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 10. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 1. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 2. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 3. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 4. Digitalizácia prinesie zmeny v doručovaní dobierok
 5. Silnú imunitu bez týchto troch látok nedosiahnete
 6. Každý komín potrebuje svoj domov!
 7. To treba vidieť. Blíži sa Deň otvorených dverí v Kolískach
 8. Jeseň je ideálny čas pre začatie diéty
 9. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 10. Mobilný zdvihák pre pacienta
 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 21 645
 2. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 18 426
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 18 153
 4. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 12 410
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 12 039
 6. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 10 160
 7. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 9 553
 8. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 476
 9. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 347
 10. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 293
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Levice, Želiezovce a Tlmače - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Levice

FUTSAL

FUTSAL: Proti favoritovi sa v drese Levíc presadil iba 16-ročný hráč

Levickí futsalisti po dlhej pauze opäť vyrazili na ligový zápas, v ktorom ich čakal mimoriadne náročný súper. Do tímu ich súpera prišli pred začiatkom sezóny viacerí noví hráči, ktorí v zápase proti Leviciam potvrdili svoje kvality. Aj napriek vysokej prehre predviedli žltozelení niekoľko pekných akcií a nakoniec dokázali aj dvakrát skórovať.

Levickí futsalisti na favorita nestačili.
FUTBAL

IV. LIGA JV: Levice majú najlepšieho strelca ligy, Kozárovce opäť vonku bodovali a Šahy nehrali

Prinášame vám kompletný servis zo zápasov 8. kola 4. ligy juhovýchod, ktoré sa hrali počas uplynulého víkendu. Všetko nájdete aj v najnovšom vydaní regionálnych novín MY TÝŽDEŇ NA POHRONÍ.

Levickí futbalisti sa tešili už zo svojho šiesteho víťazstva v aktuálnej sezóne.
ObFZ LEVICE

VÝSLEDKY Z OKRESNÉHO FUTBALU: Ťahák kola v ObM bez gólov. Ludany navýšili svoj náskok na čele II. triedy

Prinášame vám kompletný výsledkový servis z ObM a II. triedy ObFZ Levice. Všetky výsledky nájdete aj v najnovšom vydaní MY Týždeň na Pohroní.

Veľké Turovce si doma poradili s Novým Tekovom a do tabuľky si pripísali tretie víťazstvo.

Mních, vtáčkar, džokej. Viete, v ktorej obci boli doma?

Video + foto z otvorenia unikátnej pamätnej izby v dedine pri Hrone, kde mali kúpele, chovali kone a na panské dvory dodávali obľúbené operence.

V Novom Tekove otvorili pri príležitosti 700. výročia prvej písomnej zmienky pamätnú izbu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Najviac nakazených v Turci je medzi študentami lekárskej fakulty

Počet pozitívnych študentov Jesseniovej lekárskej fakulty stúpol do pondelka na 31.

Pri Veľkých Levároch sa vykoľajil vlak

Železničná doprava je v oboch smeroch odstavená.

Paraglajdista sa zrútil z výšky 20 metrov, zasahoval vrtuľník

S poranením hornej končatiny, driekovej časti chrbtice a otrasom mozgu ho previezli do nemocnice.

Už ste čítali?